Wielu moich byłych i potencjalnych klientów dzwoni do mnie i mniej lub bardziej przerażonymi głosami pyta, jak należy się zachować w wypadku wizyty Immigration and Customs Enforcement (ICE) w domu lub w miejscu pracy. Moje rady nie odbiegają od tego, co rekomendują organizacje społeczne, takie jak American Civil Liberties Union albo National Immigration Law Center. Po pierwsze trzeba zachować spokój i nie wdawać się w dyskusję z urzędnikami. Wszystko, co powiemy, może być wykorzystane przeciwko nam w dalszym postępowaniu. Nie trzeba się też niczym legitymować. Prawo w Nowym Jorku (i nie tylko) nie wymaga posiadania przy sobie dokumentu identyfikacyjnego. Wystarczy podać imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.
Jeżeli nad ranem zapuka do drzwi urzędnik mundurowy (albo w cywilu) i zażąda otworzenia drzwi, to należy przed wpuszczeniem grzecznie poprosić o okazanie legitymacji służbowej oraz formalnego nakazu aresztowania albo rewizji. Taki dokument może być z powodzeniem przekazany pod drzwiami. W tym miejscu należy się dodatkowe wyjaśnienie. Nakaz aresztowania lub rewizji, który musi być bezwarunkowo wykonany, może wydać tylko sędzia stanowy lub federalny. Urzędnicy imigracyjni, włączając to sędziów imigracyjnych, mogą wystawiać tylko nakazy o charakterze administracyjnym, bez groźby natychmiastowej sankcji za odmowę poddania się nakazowi. o ile nakaz nie jest wystawiony przez sędziego, to nie należy wpuszczać urzędników do domu. o ile urzędnicy uprą się, by wtargnąć siłą, to nie należy się opierać, tylko jasno oświadczyć, iż nie udzielacie zgody na wejście, odmówić składania jakichkolwiek wyjaśnień i zażądać umożliwienia kontaktu z adwokatem.
W miejscu pracy należy też odmówić wpuszczenia za bramę firmy (na otwartym placu budowy nie jest to łatwe), uzasadniając odmowę koniecznością uzyskania zgody przełożonego. Bez nakazu sędziego agenci ICE muszą bowiem uzyskać zgodę, by wejść na prywatny teren firmy, tak jak do miejsca zamieszkania. o ile choćby pokażą nakaz z nazwiskiem osoby, na aresztowanie której mają wielką ochotę, to prawo nie wymaga, by im w tym pomagać. Nie należy informować, gdzie ta osoba się znajduje na terenie firmy i choćby czy jest pracy. Dzisiaj każdy właściciel telefonu komórkowego jest potencjalnym kronikarzem filmowym, dlatego dobrze jest przygotować się na wypadek wizyty ICE i spróbować sfilmować całe zajście. Może się to bardzo przydać.
Rutynowa kontrola drogowa, której wiele osób też się obawia, nie uprawnia policjantów do indagowania zatrzymanego kierowcy w kwestii statusu imigracyjnego. W czasie kontroli drogowej należy tylko okazać rutynowe dokumenty, takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny i dowód ubezpieczenia oraz odmówić odpowiedzi na jakiekolwiek pytania w kwestii statusu.
Co zrobić, kiedy agentom ICE uda się jednak zaaresztować nieszczęśnika? O miejscu pobytu takiej osoby można dowiedzieć się z internetowej strony ICE Online Detainee Locator lub dzwoniąc pod numer 1-888-351-4024.
Tomasz Maj, Esq.
[email protected]
718-349-3434
973-575-6311