Gołębie opanowały scenę w Świdnicy. Młodzi alchemicy zachwycili nowym spektaklem „Dziób w dziób” [FOTO]

1 godzina temu

Gołębie, koty i jeden wróbel opanowały aulę I LO w Świdnicy. Na scenie i wokół niej rozgrywały się swoiste ptasie loty i nieokiełznane potyczki, a wszystko wpisane było w skrupulatnie przygotowany plan zemsty. Intryga, dynamiczna akcja i kryminalna zagadka nadały wyjątkowego tempa nowemu pokazowi teatralnemu Młodych Alchemików – „Dziób w dziób”. To był niezwykły spektakl, który minął w okamgnieniu – wypełniony błyskotliwymi dialogami, humorem, ale też przemycający ważne i aktualne tematy społeczne. Jak bardzo sztuka spodobała się świdnickiej publiczności? Najlepiej świadczyły o tym gorące brawa i prawdziwy deszcz kwiatów dla utalentowanych młodych aktorów.

W bandzie osiedlowych gołębi honor jest rzeczą najważniejszą. To miejscy pogromcy kota – odważni i waleczni, a przynajmniej tak o sobie myślą. Żyją według własnych zasad i kodeksu współistnienia, a spoczną dopiero wtedy, gdy zrealizują plan zemsty. Do działania popycha ich domniemana śmierć jednego z pobratymców – Janusza. Jak w tej historii odnajdzie się mały wróbel Przemek, który usilnie próbuje dołączyć do gołębiej bandy?

Na opowieść pełną zwrotów akcji, zabawnych dialogów i gołębich refleksji, z kryminalną zagadką w tle, zaprosiła utalentowana młodzież uczestnicząca w projekcie Alchemii Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Młodzi aktorzy zagrali z charyzmą, wyczuciem i pomysłem, a ich wcielenia w nietypowych, ptasich i kocich bohaterów zrobiły na widzach wrażenie.

Choć spektakl miał formę bajki, był również trafnym obrazem społeczności mierzącej się z uprzedzeniami i nieufnością wobec tego, co inne. Nie tylko bawił humorem i dynamicznie rozwijającą się historią, ale także skłaniał do refleksji nad ważnymi tematami społecznymi – budowaniem wspólnoty, konfliktem wartości i miejscem dla „obcych” w grupie.

Pokaz Młodych Alchemików powstał na podstawie współczesnej sztuki „Dziób w dziób” autorstwa Maliny Prześlugi, bezpłatnie udostępnionej przez autorkę oraz Agencję ADiT. Był zwieńczeniem cyklu warsztatów teatroterapeutycznych prowadzonych przez instruktorów: Hannę Stawczyk, Karolinę Warzechę i Andrzeja Błażewicza.

Na scenie auli widowiskowej I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, w środę 24 czerwca, swoją aktorską pasję i talent zaprezentowali: Amelia Andrzejewska, Wojtek Bętkowski, Hanna Dębek, Emila Dymitruk, Juliusz Gąszowski, Zuzanna Guzik, Magdalena Jabczyk, Eliza Kalbarczyk, Hanna Kędzierska, Hanna Mielnik, Ula Należna, Natasza Pełka, Natalia Przylasko, Ewa Staręga, Magda Szymańska, Aleksandra Thrun, Adela Zaręba, Nina Ząbkiewicz, Pola Żak, Tosia Żurman oraz Emilia Waliczko.

Wydarzenie było również okazją do wręczenia tegorocznych „Desek Scenicznych”. Na pożegnanie ze świdnickim projektem teatralnym – z obietnicą powrotu do jego współtworzenia w przyszłości – otrzymali je Eliza Kalbarczyk i Wojtek Bętkowski. Nie zabrakło też licznych podziękowań oraz wyjątkowego finału – gołębiego tańca z publicznością.

1 z 88

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Michał Nadolski/

Idź do oryginalnego materiału