Uwaga na maile o zwrocie podatku. Jest ostrzeżenie CERT

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. master1305/Freepik


CERT Polska ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail z informacją o zwrocie nadpłaconego podatku – jeszcze przed rozliczeniem z Urzędem Skarbowym.

W wysyłanych przez cyberoszustów mailach znajduje się link do strony przypominającej witrynę e-Urzędu Skarbowego, za pośrednictwem której można złożyć wniosek o zwrot podatku. W procesie wymagane jest m.in. wprowadzenie danych karty płatniczej, w tym znajdującego się na odwrocie karty kodu CVC/CVV – co istotne, służy on do płatności, a nie przyjmowania pieniędzy.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Uwaga!?Oszuści rozsyłają spreparowane wiadomości informujące o rzekomo przysługującym zwrocie nadpłaconego podatku. W treści wiadomości znajduje się link, który prowadzi do witryny imitującej serwis rządowy. Pozorując proces składania wniosku o zwrot podatku, wyłudza ona dane… pic.twitter.com/S9bZUW1Ng9

— CERT Polska (@CERT_Polska) February 11, 2025

Zajmujący się cyberbezpieczeństwem eksperci apelują, żeby nigdy nie przekazywać osobom nieznanym danych osobowych, informacji umożliwiających zdalny dostęp do konta bankowego, kodów BLIK oraz danych z karty kredytowej.

Niebezpieczne mogą być także wykonywanie przelewów, klikanie w linki czy skanowanie nieznanych kodów QR – w szczególności przesyłanych dzięki poczty e-mail.

Zespół CERT Polska, który działa w NASK, zajmuje się weryfikacją podejrzanych wiadomości mailowych.

Podobnie jak fałszywą stronę internetową, można je zgłosić do CERT za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: https://incydent.cert.pl/ lub w aplikacji mObywatel 2.0 (za pomocą dostępnego na stronie głównej kafelka Bezpiecznie w sieci). Z kolei SMS-y można przesyłać na obsługiwany przez CERT numer 8080.

Polecamy

LUBUSKIE

Zamiast zarobić dużo stracił

10 lutego 2025

140 tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu gorzowskiego, który chciał zarobić na kryptowalutach. Oszuści wyczyścili mu konto. Mężczyzna w odpowiedzi na...

Czytaj więcejDetails

Cyberprzezorny – uwierzytelnianie dwuskładnikowe

8 stycznia 2025

Cyberprzezorny – fałszywe reklamy

18 grudnia 2024

Cyberprzezony – rodzice w cyfrowym świecie

14 listopada 2024
Idź do oryginalnego materiału