Święta Wielkanocne. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo

1 tydzień temu

Za kilka dni Święta. Jest to czas w którym odwiedzamy najbliższych, a także wyjeżdżamy, aby odpocząć. Często w tym okresie, zajęci przygotowaniami zapominamy o jednym – o bezpieczeństwie. Ropczyccy mundurowi kontrolują targowiska miejskie, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczne zakupy przedświąteczne. Policjanci przygotowali także kilka wskazówek, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo podczas zakupów i przygotowań do świąt.

Rozpoczęliśmy okres przygotowań, robienia zakupów, wyjazdów. W domach już panuje tzw. „przedświąteczna gorączka”. Koniecznym jest jednak abyśmy nie zapominali o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, które uchronią nas przed działaniem przestępców. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych rozwiązań, aby okres świąteczny upłynął w przyjemnej atmosferze i bez niepotrzebnego stresu.

Zakupy

Wszędzie tam, gdzie jest tłok – w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachowajmy szczególną ostrożność. W miejscach tych odnotowujemy najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.

Zabezpieczenie mieszkania

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my świętujemy, może dojść do kradzieży. Dlatego też na osiedlach w przedświątecznych dniach pojawia się więcej patroli policyjnych, które sprawdzają, czy mieszkania pod naszą nieobecność nie „interesują” złodziei. Pamiętajmy, aby dokładnie zamknąć drzwi oraz okna, jeżeli taki mamy, włączyć system alarmowy. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, czy okien zasłoniętych w ciągu dnia. o ile istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby spoglądali na nasze mieszkania lub domy i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

Bezpieczeństwo w środkach komunikacji i na dworcach

W środkach komunikacji publicznej zachowujmy szczególną ostrożność. W takich miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Podobnie, uważajmy na dworcach, przystankach autobusowych i halach odlotów samolotu, gdzie panuje tłok i jesteśmy szczególnie narażeni na kradzież. Dlatego, pamiętajmy, aby bagaż mieć zawsze w zasięgu wzroku, a torebkę lub plecak trzymać z przodu, zamknięciem zwróconym do wewnątrz. Cennych przedmiotów i dokumentów nie trzymajmy w zewnętrznych kieszeniach naszej odzieży czy plecaka.
Pamiętajmy, iż pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie odpowiednich procedur przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.
Zwróćmy uwagę na zawierane znajomości w środkach komunikacji publicznej, w tym np. w pociągu. Wykazujmy ograniczone zaufanie wobec poznanych osób, nie korzystajmy z oferowanych przez nie napojów, nie opowiadajmy także zbyt wylewnie o zawartości swojego portfela czy bagażu.

Bezpieczeństwo w miejscach publicznych

Wybierając się na uroczystości związane z obchodami Świąt Wielkanocnych, nie zabierajmy ze sobą dużej gotówki. Nie nośmy dokumentów, pieniędzy i kluczy w otwartych kieszeniach odzieży. Portfele, portmonetki, telefony i karty bankomatowe, a także klucze schowajmy w zamykanej wewnętrznej kieszeni ubrania. W porze nocnej starajmy się unikać mało uczęszczanych miejsc. Zadbajmy w takiej sytuacji o towarzystwo znanej nam osoby. Weźmy ze sobą latarkę i naładowany telefon. Poinformujmy bliskich lub członków rodziny o planowanej godzinie powrotu do domu z uroczystości kościelnych, które realizowane są w porze wieczorowej lub nocnej.

źródło KPP Ropczyce

Idź do oryginalnego materiału