Deklaracja przywódców G7 w sprawie walki z handlem narkotykami jest ważna nie dlatego, iż po raz kolejny potępia narkobiznes. Takie deklaracje pojawiały się już wielokrotnie. Jej znaczenie polega na czymś innym: G7 zaczyna opisywać handel narkotykami nie jako odrębny problem dotyczący jedynie służb policyjnych, ale jako element systemowej korozji państw, portów, firm logistycznych, administracji, służb granicznych, sektora finansowego i polityki.