Oszustwa związane z wyłudzeniem danych są niestety coraz częstsze. Dane mówią, iż dochodzi do nich średnio co 40 minut. Aby uchronić się przed skutkami kradzieży tożsamości, możesz skorzystać między innymi z usługi Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0. To najszybszy i najprostszy sposób, żeby to zrobić. Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) mają obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki.
Swój PESEL możesz zastrzec również w urzędzie gminy lub w serwisie mObywatel.
Dlaczego warto zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel 2.0?
Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza Cię przed bezprawnym wykorzystaniem go przez innych. Warto więc mieć zastrzeżony PESEL cały czas i jedynie cofać zastrzeżenie, gdy chcesz załatwić jakąś sprawę.
Wówczas też nikt nie wykorzysta Twojego numeru PESEL, choćby gdy go zna. Oznacza to, iż między innymi nie weźmie na Ciebie kredytu, ani nie otrzyma duplikatu karty SIM.
Po zastrzeżeniu numeru PESEL przez cały czas możesz:
- pójść do lekarza,
- zrealizować receptę,
- kupić bilety lotnicze,
- załatwić sprawę w urzędzie.
Czy możesz cofnąć zastrzeżenie PESEL?
W każdej chwili możesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Dzięki usłudze Zastrzeż PESEL w aplikacji łatwo i gwałtownie zdecydujesz o jego statusie.
Zrobisz to, wybierając jedną z dwóch opcji:
- bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia – oznacza, iż Twój PESEL przestanie być chroniony aż do czasu Twojego ponownego zastrzeżenia,
- czasowe cofnięcie zastrzeżenia – w tej opcji aplikacja poprosi Cię o wyznaczenie dnia i godziny, kiedy to Twój PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie musisz pamiętać o ponownym włączeniu ochrony.
Miej kontrolę nad tym, kto i kiedy sprawdzał Twój numer PESEL
W usłudze Zastrzeż PESEL możesz sprawdzić zarówno historię zastrzeżeń oraz to, jakie podmioty i instytucje sprawdzały jego status. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad swoim numerem PESEL
Jakie sprawy załatwisz, mając zastrzeżony numer PESEL?
- sprawy urzędowe (np. wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów),
- sprawy zdrowotne (np. wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie recepty),
- udział w wyborach,
- ważność dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy),
- korzystanie z profilu zaufanego,
- podróżowanie (np. przekraczanie granicy, latanie samolotem czy kupowanie biletów),
- wykonywanie czynności służbowych (np. podpisywanie umów w pracy),
- korzystanie z usług poczty (Poczta Polska może ubiegać się o dostęp do weryfikacji zastrzeżenia w rejestrze, ale nie ma takiego obowiązku ustawowego).
Czego NIE załatwisz po zastrzeżeniu numeru PESEL?
- NIE otworzysz nowego rachunku bankowego,
- NIE weźmiesz kredytu lub pożyczki,
- NIE kupisz nic na raty,
- NIE wypłacisz w placówce bankowej większej kwoty pieniędzy (powyżej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę),
- NIE podpiszesz aktu notarialnego dotyczącego nieruchomości,
- NIE otrzymasz kopii swojej karty SIM.
Zarówno zastrzeganie numeru PESEL, jak i cofanie zastrzeżenia to usługi bezpłatne – bez względu na to, ile razy z nich skorzystasz.
Zmieniaj swój status zastrzeżenia świadomie, ponieważ pomiędzy kolejnymi zmianami potrzebne jest 30 minut przerwy. Oznacza to, iż zastrzeżenie numeru PESEL możesz w każdej chwili cofnąć, ale żeby ponownie go zastrzec, musisz zaczekać pół godziny.
Zgłaszasz utratę dowodu osobistego? Twój PESEL zostanie zastrzeżony automatycznie
Zgubiony lub skradziony dowód tożsamości znacząco zwiększa ryzyko wykorzystania naszych danych przez niepowołane osoby. jeżeli złożysz wniosek o utratę dowodu osobistego, w trosce o Twoje bezpieczeństwo Twój PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony.
Nie będzie mieć to wpływu na wyrobienie nowego dowodu osobistego. Takie zastrzeżenie numeru PESEL nie zostanie automatycznie cofnięte z chwilą otrzymania nowego dowodu osobistego. Możesz je samodzielnie cofnąć w każdej chwili w aplikacji i serwisie mObywatel lub w urzędzie – tak jak każde zastrzeżenie numeru PESEL.
Zobacz filmik instruktażowy, jak korzystać z usługi Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0
Więcej o usłudze Zastrzeż PESEL.