Najczęstsze problemy z działaniem zarejestrowanej domeny

2 tygodni temu

Rejestracja domeny polskiej lub globalnej to zwyczajowo bardzo prosty proces który nie wymaga znajomości technicznych aspektów usług hostingowych. Utrzymanie domeny również nie nastręcza problemów, wystarczy jedynie pamiętać o opłaceniu odnowienia w terminie nadanym przez nadrzędny rejestr w którym domena jest utrzymywana.

Zdarzają się jednak sytuacje wyjątkowe, które mogą mieć wpływ na działanie usługi przypisanej do Twojej domeny, ale ich przyczyna nie będzie wynikać z działania hostingu czy serwera. Za różne rodzaje domen bowiem odpowiedzialne są różne instytucje, oraz nadrzędne rejestry które mają na celu kontrolowanie domen i abonentów oraz przykładowo uniemożliwianie oszustw, czy również podążanie za literą prawa.

W tym artykule opiszę dla Ciebie kilka sytuacji w których Twoja domena może nie działać poprawnie z powodu niedopełnienia nadanych przez rejestr wymagań lub z innych powodów.

Weryfikacja danych abonenta

Nadrzędna organizacja zajmująca się kontrolą globalnych .TLD, zarządzaniem publiczną adresacją IP oraz serwerami DNS root czyli ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) jest ściśle związana z procesem rejestracji wszystkich domen. Ma to na celu uniknięcie wielokrotnych rejestracji jednej nazwy domeny oraz zgodności ogólnymi zasadami.

Jednym z wymagań rejestracji domen globalnych jest potwierdzenie danych abonenta (przykładowo dla domen .COM). W przypadku nie wywiązania się z tego obowiązku, domena jest blokowana z poziomu nadrzędnego rejestru, a pod jej adresem wyświetlana jest informacja o zawieszeniu. Z tego poziomu można również wysłać ponownie wiadomość z linkiem do potwierdzenia danych – o ile pierwsza wiadomość z rejestru nie została poprawnie dostarczona.

Warto zatem pamiętać, aby dotrzymać odpowiednich procedur, gdyż może to negatywnie wpłynąć na widoczność Twojej strony.

Warto wiedzieć: Domeny polskie kontrolowane są przez polską organizację o nazwie NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa

Konflikt z prawem

W przypadku gdy Twoja domena zostanie użyta do popełnienia przestępstwa, lub nielegalnych działań, nadrzędny rejestr domen może na wniosek odpowiednich służb zablokować domenę na czas postępowania wyjaśniającego. Blokady nakładane przez nadrzędne rejestry mają status serverHold.

Co ciekawe, taki status może zostać nałożony w innych sytuacjach. Niektórzy usługodawcy mogą bowiem domenę zablokować w przypadku różnych naruszeń regulaminów, lub podobnych sytuacji. Wówczas konieczny może być kontakt z usługodawcą w celu wyjaśnienia sprawy.

Zgłoszenie żądania do rejestru

Kolejnym statusem na który warto zwrócić uwagę jest clientHold, Dotyczy on spraw wnoszonych z powództwa cywilnego do nadrzędnego rejestru. Jest to sposób na rozwiązywanie sporów dotyczących domen między stronami przykładowo mającymi do nich jakieś prawa. Wówczas nadrzędny rejestr, w przypadku Polski jest to NASK, przystąpi do rozwiązania konfliktu. Na ten czas domena może zostać zablokowana ze względów bezpieczeństwa, lub aby zachować usługę w stanie nienaruszonym do czasu wyjaśnienia.

Brak terminowego odnowienia

W zasadzie najczęstszym problemem związanym z działaniem domen jest ich nie odnowienie w ustalonym przez nadrzędnego rejestratora terminie. Większość domen po zakończeniu okresu rozliczeniowego nie jest od razu przenoszona do puli domen wolnych. Przykładowo, domeny polskie przechodzą w trzydziestodniowy okres kwarantanny, w czasie którego domenę można jeszcze odnowić, ale po uiszczeniu dodatkowej opłaty.

Domeny w kwarantannie, lub po okresie ważności są w dalszym ciągu zablokowane do rejestracji przez innych użytkowników i w dalszym ciągu należą do obecnego właściciel – natomiast ich rekordy DNS nie są rozpropagowane, a rejestr nadaje im osobny status BLOCKED.

Przypominamy! Niestety ze względu na mechanizm działania systemu domen oraz procedur nadrzędnych rejestratorów z którymi współpracujemy nie mamy możliwości zmiany okresów rozliczeniowych domen jak i odraczania ich płatności.

Błędne ustawienia rekordów DNS

Warto pamiętać również o odpowiednim ustawieniu rekordów domeny, tak aby kierowały na docelową usługę hostingową w ramach której utrzymywane są skrzynki oraz strona www. Należy się w tej kwestii upewnić w sposób dwojaki, zarówno od strony rejestratora domeny jak i serwera DNS na który swoją domenę skierujesz.

Jeśli chodzi o kwestie rejestratora, domeny kierowane muszą być na serwer DNS który obsługuje jej strefę (tzw. zone file). Jest to zwykle plik tekstowy umieszczony na docelowym serwerze nazw, który odpowiada za kierowanie domeny w konkretne miejsca jeżeli chodzi o usługi hostingowe, autoryzację wysyłki poczty, lub autoryzację do niektórych usług zewnętrznych.

Nasze serwery DNS to: ns1.zenbox.pl oraz ns2.zenbox.pl

Porada: Po więcej informacji na temat rekordów zapraszam do tego artykułu.

Drugą istotną kwestią jest upewnienie się, iż rekordy A, MX oraz pozostałe kierują w odpowiednie miejsce – czyli tam gdzie utrzymujesz swoje skrzynki czy stronę. jeżeli domena jest skierowana na nasze serwery DNS, nie musisz martwić się o dodatkową konfigurację – wszystko jest już domyślnie ustawione od razu po dodaniu domeny do konta.

Pamiętaj: W wielu przypadkach najczęstszym błędem widocznym w przeglądarce będzie DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN i jest on ściśle związany z problemami z widocznością rekordów – głownie tzw. resolving.

Podsumowanie

W powyższym artykule przybliżylem Ci część potencjalnych problemów które mogą mieć swoje źródło niekonieczne w usługach hostingowych. Rejestracja i utrzymywanie domen wydaje się być bardzo prostą kwestią, natomiast w rzeczywistości posiada swoją głębię – warto ją chociaż w drobnym stopniu poznać, aby mieć świadomość pewnych mechanizmów.

W razie pytań lub uwag zapraszamy oczywiście do kontaktu pod adresem [email protected]

Idź do oryginalnego materiału