Europa narkotyzuje się. Luksemburg na haju. W ściekach odkryto bardzo wysokie stężenie kokainy i marihuany

5 godzin temu

Luksemburg na haju. W ściekach odkryto bardzo wysokie stężenie kokainy i marihuany

https://pch24.pl/luksemburg-na-haju-w-sciekach-odkryto-bardzo-wysokie-stezenie-kokainy-i-marihuany

(Kokaina)

Krajowe Laboratorium Zdrowia Luksemburga (LNS) poinformowało o wykryciu znaczących ilości nielegalnych narkotyków w ściekach ze stolicy. 100 proc. próbek pobranych do badania zawierało znacznie wyższe stężenia kokainy niż w Monachium czy Barcelonie.

Luksemburg brał udział w europejskich badaniach mających wykryć nielegalne narkotyki w 128 miastach. Z Polski w badaniu uczestniczył Kraków.

LNS we współpracy z Luksemburskim Instytutem Nauki i Technologii (LIST) rozszerzył program monitorowania ścieków stosowany podczas tak zwanej pandemii Covid-19, szukając osiem najczęściej używanych substancji w Europie: konopie indyjskie, kokaina, amfetamina, heroina, metamfetamina, ketamina, mefedron i ecstasy. Badanie miało pomóc w określeniu potencjalnych skutków legalizacji marihuany w Luksemburgu.

Dwunastoosobowy zespół LNS pod przewodnictwem Serge’a Schneidera stwierdził, iż z danych wynika, iż legalizacja marihuany nie spowodowała żadnego mierzalnego wzrostu wskaźników konsumpcji tego narkotyku.

Jednak, przy okazji badania odkryto, iż w każdej pobranej próbce znajdowała się marihuana i kokaina.

Luksemburg włączył się w projekt Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). Projekt polegał na monitorowaniu ścieków pod kątem zawartości ośmiu substancji w 128 miastach z 24 państw UE, a także Turcji i Norwegii. Analiza jednoznacznie wykazała, iż żadne duże miasto europejskie nie pozostało nietknięte przez narkotyki.

W całej Europie w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosło stężenie wykrywanej kokainy, amfetaminy i ekstazy. Ma się natomiast zmniejszać ilość śladów konopi. Powszechna obecność nielegalnych substancji ma miejsce od Växjö po Porto i Zagrzeb.

Ścieki miasta Luksemburg zawierały 0,5 grama kokainy na 1000 mieszkańców – wartość ta przewyższa poziomy stwierdzone w Monachium (0,40 g) i Barcelonie (0,35 g), choć pozostaje znacznie poniżej stężeń zmierzonych w Antwerpii (2 g), Amsterdamie (1,2 g) i Dublinie (0,87 g).

Schneider, szef działu chemii analitycznej LNS, zaapelował o ostrożność przy interpretacji tych danych. Zasugerował, iż parametry takie jak wahania populacji i poziom opadów mają znaczący wpływ na wyniki. Jednak, jak dodał Luksemburg plasuje się nieco powyżej europejskiej średniej, jeżeli chodzi o używanie marihuany i dorównuje średniej dla kokainy. Jest nieznacznie poniżej średniej, jeżeli chodzi o stosowanie ecstasy i znacznie poniżej średniej dla wszystkich innych monitorowanych substancji.

Program zbierania codziennie próbek ścieków i ich analizowania trwał od wiosny 2024 r. i objął analizą zlewnie ścieków obsługujące 68,8 mln osób. Badanie rozszerzono w 2025 r., aby objąć osiem luksemburskich oczyszczalni ścieków.

Alexis Goosdeel, szef Europejskiej Agencji ds. Narkotyków (EUDA) wskazuje, na „jasny obraz szeroko rozpowszechnionego, złożonego problemu narkotykowego”. Wyjaśnił, iż sześć docelowych substancji wykryto w niemal każdym mieście uczestniczącym w projekcie, który został przeprowadzony we współpracy z siecią SCORE, jednoczącą 34 organizacje badawcze na całym świecie.

W zachodniej i południowej części Europy wyraźnie rośnie zużycie kokainy. Belgia, Holandia i Hiszpania stają się kluczowymi punktami zapalnymi. Inne narkotyki szczególnie rozpowszechniają się gwałtownie w Belgii, Czechach, Holandii i Portugalii. Ketamina występując najczęściej w ściekach z miast w Belgii, Holandii, na Węgrzech i w Norwegii.

Na wzrost zużycia narkotyków mają wpływ m.in. populacja uniwersytecka, gęstość klubów nocnych i innych lokali „życia nocnego”, rozkład wiekowy. Gwałtowne spożycie narkotyków obserwuje się w weekendy (od piątku do poniedziałku). Regularnie ma być spożywana amfetamina, marihuana i metamfetamina.

W badaniu brał udział także Kraków. Szczegółowe wyniki analizy z interaktywnymi mapami, pokazującymi średnie zużycie wybranych narkotyków dostępne są na stronie euda.europa.eu. W Krakowie obserwuje się wyraźny wzrost zużycia amfetaminy, kokainy i marihuany.

Nie ma żadnych wątpliwości, iż zażywanie narkotyków poważnie szkodzi zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, zagrażając ludzkiemu życiu i społeczeństwu. Przyczynia się do licznych patologii i zagraża bezpieczeństwu. Kościół naucza, iż świadome spożywanie narkotyków to ciężki grzech.

Źródła: today.rtl.lu / euda.europa.eu

AS

Idź do oryginalnego materiału