
Wizualizacja Therme spa, które ma powstać na terenie Ontario Place.
Z dochodzenia przeprowadzonego przez dziennik „New York Times” wynika, iż austriacka firma Therme — znana z budowy luksusowych kompleksów spa — mogła delikatnie mówiąć – wprowadzić w błąd władze prowincji Ontario, by zdobyć niezwykle korzystną, 95-letnią umowę dzierżawy na zagospodarowanie terenu Ontario Place w Toronto. Firma stanowczo zaprzecza tym oskarżeniom, określając je jako „nieprawdziwe”.
Jak podaje „Times”, Therme miało znacząco wyolbrzymić swoje doświadczenie w branży wellness. Firma miała przedstawiać się jako operator kilku ośrodków spa w Europie, podczas gdy w rzeczywistości, w chwili ubiegania się o kontrakt, zarządzała jedynie jednym obiektem — na przedmieściach Bukaresztu w Rumunii.
„Jak to możliwe, iż firma z siedzibą w Austrii i tylko jednym spa w Rumunii zdołała przekonać rząd Ontario, iż dysponuje znacznie większym doświadczeniem?” — pyta „New York Times”. Gazeta sugeruje, iż kluczową rolę mogły odegrać podobieństwa w logotypach: Therme Canada posługiwało się emblematem przypominającym logo innego europejskiego spa o tej samej nazwie, zarządzanego jednak przez inną firmę.
Premier Doug Ford, zapytany o sprawę, zapewnił, iż zlecił natychmiastową analizę zarzutów.

Doug Ford
– Kiedy usłyszałem te informacje, od razu zwróciłem się do ministra i posłów, by dokładnie się temu przyjrzeli – powiedział. Choć Ford zapowiedział, iż rząd przyjrzy się sprawie. Na razie nie zdecydował się na formalne śledztwo.
Z informacji zebranych przez „New York Times” wynika również, iż Therme dopiero w grudniu ubiegłego roku zakupiło spa Erding pod Monachium, którego nazwą wcześniej się posługiwało. Jak ujęto w artykule: „Therme ostatecznie kupiło spa, które wcześniej rzekomo prowadziło”.
Kolejnym niepokojącym aspektem jest sytuacja finansowa firmy w momencie negocjacji kontraktu. Według Timesa, audytorzy ustalili, iż spółka przynosiła straty, a jej kapitał własny wynosił zaledwie milion euro. To właśnie podpisanie umowy w Toronto miało umożliwić jej pozyskanie kolejnych inwestorów i realizację nowych projektów.
W odpowiedzi na doniesienia, Therme Group oznajmiło, iż publikacja „New York Times” jest „nieprawdziwa” i dotyczy informacji, które już wcześniej były szeroko omawiane w kanadyjskich mediach. Firma zapewnia, iż przeszła szczegółową weryfikację finansową, wymaganą przed zawarciem umowy, w tym posiadanie majątku netto w wysokości 100 milionów dolarów oraz pełne przestrzeganie zasad przetargu.
Jednak audytor generalna Ontario, Shelley Spence, w swoim raporcie z grudnia 2024 r. zakwestionowała przejrzystość procesu zawierania umów dotyczących Ontario Place. Jej zdaniem procedura była nieuczciwa, brakowało w niej transparentności i równego traktowania wszystkich uczestników. Ujawniono m.in., iż wiceprezes Infrastructure Ontario, odpowiedzialny za ocenę finansową projektów, prowadził bezpośrednią korespondencję z przedstawicielami Therme Canada w trakcie otwartego okresu składania wniosków.
Raport i ustalenia Timesa stały się przedmiotem gorącej debaty w Queen’s Park. Poseł Partii Liberalnej John Fraser nie krył oburzenia: „To, co odkryto, jest szokujące. Firma z jednym spa i minimalnym kapitałem własnym, a mimo to przekonuje premiera, iż ma globalne doświadczenie?”. Fraser skrytykował także decyzję o zawarciu długoterminowej umowy z firmą, która nie spełniła podstawowych wymagań finansowych.

Kinga Surma
Minister infrastruktury Kinga Surma broniła jednak decyzji rządu, wskazując na tysiące miejsc pracy, jakie powstały i mają jeszcze powstać w ramach przebudowy Ontario Place. „To będzie wspaniałe miejsce dla rodzin i źródło zatrudnienia” – podkreśliła.
Fraser nie był przekonany. „Therme nie wygrało kontraktu – dostało nagrodę, i to wszystko ustalono za zamkniętymi drzwiami” – powiedział, apelując do premiera o unieważnienie umowy.
Z podobnym apelem wystąpiła liderka opozycji, Marit Stiles.
– Ta umowa od początku budziła nasze wątpliwości. Rząd przeznacza ogromne środki publiczne na projekt, z którego niewielu mieszkańców Ontario będzie mogło skorzystać. Czas zakończyć tę farsę i anulować umowę – powiedziała.
Naturalnym zachowaniem i prawem opozycji jest chwycenie się każdej okazji, by krytykować sprawujący władzę rząd. Nie można jednak wykluczyć, iż materiał zaprezentowany przez „New York Times” był inspirowany przez konkurencję Therme, która chętnie chciałaby zająć miejsce austriackiej firmy. Na pewno sprawa warta jest dokładnego zbadania.
Premier Ford na razie bagatelizował sprawę, nazywając spa „niewielkim elementem” szeroko zakrojonego planu przebudowy Ontario Place.
– Ostatecznie będzie to coś naprawdę spektakularnego – zapewnił.
Na podst. CityNews