Dziennikarze śledczy Bellingcat oraz inni analitycy OSINT przeprowadzili śledztwo obywatelskie aby wyjaśnić zabójstwo dziennikarki w Jenin. Zaczęło się od analityka Guya Agam Focusa / @gfusfus / który jako pierwszy przeprowadzał geolokalizację.
Świetna robota Guy !. Śledztwo przeprowadzili dziennikarze i analitycy portalu BELLINGCAT . Poniżej ich artykuł wraz z linkiem.
Shireen Abu Akleh, wybitna palestyńsko-amerykańska dziennikarka współpracująca z Al Jazeerą, została zabita strzałem w głowę rankiem 11 maja 2022 r. podczas relacjonowania z Jenin, palestyńskiego miasta na Zachodnim Brzegu. Abu Akleh relacjonował nalot prowadzony przez Izraelskie Siły Obronne (IDF). Był to jeden z kilku nalotów przeprowadzonych przez izraelskie wojsko w Jenin, niektóre z nich były śmiertelne, wśród rosnących niepokojów w ostatnich miesiącach.
Następstwa zabójstwa Abu Akleh zostały uchwycone na filmach, które gwałtownie udostępniono w mediach społecznościowych. Materiał filmowy pokazuje chaotyczne chwile po zastrzeleniu dziennikarki, w tym próby dotarcia do jej ciała przez innych.
Ten dowód wideo pokazuje, iż Abu Akleh doznała rany postrzałowej głowy.
Jak widać na filmach, Abu Akleh – wraz z innym reporterem, który był z nią na miejscu zdarzenia – miała na sobie niebieską kamizelkę wyraźnie oznaczoną „PRESS”, a także kask.
Kilka godzin po zabiciu dziennikarki premier Izraela Naftali Bennett początkowo twierdził, iż istnieje „znaczna szansa”, iż odpowiedzialni za to są „uzbrojeni Palestyńczycy, którzy strzelali dziko”. Ale na późniejszej konferencji prasowej minister obrony Izraela Benny Gantz oświadczył: „To Palestyńczycy mogą ją zastrzelić. Niestety, może to być po naszej stronie. Badamy to”.
Palestyńczycy są powszechnie sceptyczni co do bezstronności izraelskiego śledztwa w sprawie zabójstwa Abu Akleh.
Autonomia Palestyńska, jak również sama Al Jazeera, wprost obwiniają izraelskie wojsko, którego wstępne śledztwo w dniu strzelaniny stwierdziło, iż jest „niejednoznaczne”, czy dziennikarz został zabity przez izraelski czy palestyński ostrzał.
Świadkowie – w tym dziennikarze, którzy byli z Abu Akleh, kiedy została zabita – twierdzą, że żołnierze IDF otworzyli do nich ogień bez ostrzeżenia i iż wierzą, iż byli celowo atakowani jako dziennikarze.
Chociaż IDF zaakceptowała możliwość, iż jeden z jej żołnierzy mógł być odpowiedzialny, jej tymczasowe ustalenia, opublikowane 13 maja, przedstawiły jedynie scenariusze, w których zabicie Abu Akleh było przypadkowe.
Podczas gdy same zdjęcia i filmy pochodzące z open source mogą nie wystarczyć, aby w pełni ustalić, kto oddał strzał, który zabił Abu Akleh, mogą zacząć budować obraz tego, jak rozwinęły się wydarzenia na miejscu zdarzenia i być porównywane z oficjalnymi oświadczeniami i zeznaniami, aby sprawdzić, czy istnieją jakieś niespójności.
Na przykład raport tymczasowy IDF sugerował, iż między żołnierzami a Abu Akleh mogli być palestyńscy terroryści i iż kula izraelskiego żołnierza nieumyślnie trafiła dziennikarza. Jednak nie ma żadnego materiału wideo z innymi uzbrojonymi mężczyznami na tej ulicy między IDF a reporterami. Ta wersja wydarzeń oznaczałaby również, iż wszyscy świadkowie i dziennikarze na miejscu zdarzenia nie widzieli lub nie zaniedbywali wzmianki o pozycji takich bojowników wzdłuż wąskiej drogi, która oddzielała ich od izraelskich żołnierzy.
To samo oświadczenie IDF zakładało również, iż uzbrojeni strzelcy strzelali do sił IDF i mogli strzelić do dziennikarki podczas akcji. Wideo w mediach społecznościowych wydaje się pokazywać uzbrojonych ludzi wypuszczających szybkie serie ognia z alejki, potencjalnie w kierunku żołnierzy IDF. Jednak strzały, które można usłyszeć, gdy mężczyzna jest filmowany podczas próby odzyskania ciała dziennikarki w chwilach po jej śmierci, nie są dzikie, ale powolne i celowe, sugerując celowanie, a nie rozpylanie pocisków wycelowanych w inny przedmiot lub osobę. Lokalizacja napastników przedstawionych na filmach w mediach społecznościowych jest również znacznie dalej od Abu Akleh niż żołnierze IDF lub nie jest w stanie zobaczyć ani namierzyć jej lokalizacji.
Inne obrazy i filmy z mediów społecznościowych, a także analiza audio zlecona przez Bellingcat, również wydają się zasadniczo zgodne z aspektami zeznań świadków.
Materiał wideo opublikowany na Facebooku zaledwie kilka chwil po pojawieniu się pierwszych doniesień o śmierci Abu Akleh pokazuje siły IDF przybywające na pozycję, która rozciągała się około 190 do 250 metrów na południe od miejsca, w którym została śmiertelnie postrzelona. Jest to potencjalnie znaczące, ponieważ analiza audio innego filmu opublikowanego na Twitterze szacuje, iż strzały wystrzelone w kierunku kolegów Abu Akhel, gdy leżała martwa, pochodziły z odległości od 177 do 184 metrów. Ten sam materiał filmowy wydaje się również przedstawiać strzelaninę pochodzącą z południa, gdy wspomniany mężczyzna próbuje odzyskać jej ciało.
Podczas gdy wideo na Facebooku nie może potwierdzić dokładnego czasu przybycia wojsk IDF na miejsce na południe od miejsca, w którym Abu Akleh została zastrzelona, metadane z materiałów filmowych nakręconych przez użytkowników mediów społecznościowych i operatorów kamer na miejscu zdarzenia lub z filmów nakręconych przez IDF, mogą zapewnić większą jasność w tym punkcie. Umożliwiłoby to również dalsze zawężenie możliwości co do pozycji wojsk w chwili śmierci dziennikarki
Miejsce zabójstwa
Naoczni świadkowie i koledzy Abu Akleh opublikowali wiele filmów pokazujących następstwa strzelaniny w Jenin.
Miejsce strzelaniny można geolokalizować w miejscu na ulicy Balat Al Shuhada w zachodniej części miasta.
Poniższy zrzut ekranu pochodzi z filmu pokazującego następstwa zastrzelenia dziennikarki, który został udostępniony przez producenta Al Jazeery na Twitterze. Można go dopasować do tej samej lokalizacji, co ujęcie 2020 od użytkownika Mapillary, zasobu crowdsourcingowego, który zbiera obrazy na poziomie ulicy z deski rozdzielczej i kamer zamontowanych na dachu.
Czas zabójstwa
Seria drastycznych filmów pokazujących miejsce, w którym upadła Abu Akleh, zawierała cienie, które pozwalają oszacować czas jej zabicia. Pierwszy film pokazujący scenę strzelaniny, którą Bellingcat mógł znaleźć, został udostępniony na Telegramie o 6:36 rano czasu lokalnego. Ali al-Samoudi, dziennikarka, która była w pobliżu Abu Akleh, kiedy została postrzelona, również doznała obrażeń postrzałowych, a on na żywo transmitował swoją podróż do lokalnego szpitala od 6:33 rano.
Przybliżony czas, w którym ten film został nagrany, można określić, badając widoczne cienie. We wspomnianym filmie udostępnionym przez producenta Al Jazeery, kamera jest skierowana na zachód wzdłuż ulicy Balat Al Shuhada, po czym skręca na południe w kierunku ciała Abu Akleha. Jak widać na filmie, długie cienie zarówno ludzi, jak i znaków drogowych są rzucane w kierunku zachód-południowy zachód.
Korzystając z SunCalc, darmowego narzędzia online, które oblicza przybliżony czas, w którym cień został rzucony, możemy potwierdzić, iż te filmy zostały rzeczywiście uchwycone wczesnym rankiem 11 maja. Nie jest rozsądne określanie dokładnego czasu przechwytywania dzięki SunCalc bez wyraźnych punktów odniesienia, ale szacując wysokość obiektu rzucającego cień (w tym przypadku osoby zbliżające się do miejsca zabójstwa) i kierunek cieni (zachód-południowy zachód), możemy oszacować przybliżone ramy czasowe około 6:30 do 7:00 czasu lokalnego, co odpowiada początkowym raportom ze strzelaniny.
Poranne starcia w Jenin
Filmy udostępnione w mediach społecznościowych tego ranka pokazują, iż starcia w okolicy rozpoczęły się o 6:00 rano. Na jednym z filmów udostępnionych na Telegramie o 5:59 rano, nagranym około 120 metrów na wschód od miejsca, w którym Abu Akleh została później zabita, słychać strzały i widać kłęby białego dymu unoszące się nad budynkami w oddali.
Po śmierci dziennikarki niektórzy izraelscy komentatorzy starali się zwrócić uwagę na kilka filmów rzekomo pokazujących uzbrojonych mężczyzn strzelających do niewidocznych celów w Jenin.
Inny film (odtąd określany jako „Video Two”) pokazuje mężczyznę strzelającego z karabinu w dół alejki. Izraelskie media i IDF również stwierdziły, iż to wideo zostało uchwycone rano w dniu nalotu. Mężczyzna sfilmowany strzelając z broni jest częścią grupy innych uzbrojonych mężczyzn, którzy wydają się być zaangażowani w strzelaninę w okolicy. Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i premier początkowo sugerowali, iż Abu Akleh został zabity w wyniku strzelaniny w tym filmie. Jednak analiza materiału filmowego wydaje się obalać takie twierdzenia.
B’Tselem, lokalna organizacja pozarządowa wspierająca prawa człowieka w Izraelu i na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich, odwiedziła miejsce, w którym nagrano wideo drugie i nakręciła depeszę wyraźnie pokazującą ten obszar. To nagranie pozwoliło Bellingcatowi i innym potwierdzić geolokalizację Video Drugie do alejki około 270 metrów od miejsca, w którym Abu Akleh została zastrzelona .
Co więcej, wideo B’Tselem pokazuje, iż aleja, w którą strzelał uzbrojony mężczyzna, kończy się ścianą, a nie miejscem, w którym Abu Akleh został trafiony. Oznacza to, iż nie jest możliwe, aby osoba widziana w filmie drugim mogła zabić Abu Akleha tymi strzałami, pomimo implikacji mediów społecznościowych, które są przeciwne.
Fakt, iż Wideo Drugie zostało nagrane rankiem 11 maja, gdy odbywał się nalot na Jenin, jest poparty kilkoma faktami. Po pierwsze, najwcześniejszy przypadek, w którym Bellingcat mógł znaleźć wideo, miał miejsce za pośrednictwem Telegrama, 11 maja o 6:41 rano. Wielokrotne odwrotne wyszukiwanie klatek z tego filmu nie przyniosło żadnych wyników przed tym czasem. Po drugie, B’Tselem udał się na miejsce, gdzie wideo zostało nagrane tego samego ranka w odpowiedzi na twierdzenia izraelskich polityków i mediów, iż strzelec w filmie mógł być odpowiedzialny za śmierć Abu Akleh. Wreszcie, wideo z kamery ciała IDF pokazuje żołnierzy poruszających się równoległą alejką, w którą strzelec w Filmie Drugim strzelał z broni.
Materiał z kamery Bodycam opublikowany przez IDF później tego samego dnia zatytułowany „Poranna aktywność żołnierzy IDF oczyszczających Jenin” pokazuje żołnierzy poruszających się po jednej z tych samych alejek pokazanych na filmie B’Tselem. Porównanie tych dwóch filmów wskazuje, iż uzbrojeni mężczyźni w Video Drugie i żołnierze IDF na wideo bodycam znajdowali się w równoległych alejkach. Wydaje się to również sugerować, iż obie grupy były zaangażowane w wymianę ognia w czasie, gdy Abu Akleh został zabity.
Pod koniec filmu z kamery IDF żołnierze wybiegają na ulicę, na której czeka pięć pojazdów opancerzonych. Ta pozycja IDF znajdowała się tutaj, na południe wzdłuż tej samej ulicy od miejsca, w którym Abu Akleh została zabita. Wiodący pojazd w konwoju znajdował się około 190 metrów na południe od miejsca, w którym abu Akleh została zastrzelona, podczas gdy tylny pojazd znajdował się około 250 metrów dalej.
Film udostępniony na Facebooku i przesłany na platformę o 6:40 rano pokazuje ten sam konwój pojazdów IDF przejeżdżający obok i zatrzymujący się w tym samym miejscu, w którym są obserwowani na nagraniu z kamery nasobnej IDF. Czas przesyłania nakłada górny limit na to, kiedy żołnierze IDF przybyli na scenę: innymi słowy, film musiał zostać nagrany przed 6:40 rano, kiedy został przesłany na Facebooka.
Ponieważ film wydawał się być nagrany z wnętrza domu, nie będziemy do niego linkować z troski o bezpieczeństwo osoby, która go nagrała.
Pozycja IDF na końcu wideo z kamery bodycam została również zarejestrowana w serii sześciu filmów przez ekipę kamer około 100 metrów na północ, mniej więcej między pozycją IDF a miejscem, w którym Abu Akleh została zastrzelona. Te filmy zostały opublikowane w Telegramie.
Podczas gdy nagrania z kamer nasobnych IDF i filmy z Telegrama pokazują, iż IDF kontrolowała odcinek ulicy około 200 metrów od miejsca, w którym Abu Akleh została zastrzelona, dowody wideo wydają się wskazywać, iż kontrola pobliskich bocznych ulic była kwestionowana. Nie ma dostępnych nagrań ani obrazów, które sugerowałyby, iż palestyńscy bojownicy stacjonowali między żołnierzami IDF a dziennikarką na jakimkolwiek etapie.
Jednak wideo w mediach społecznościowych (odtąd określane jako „Video Trzecie”) pokazuje grupę mężczyzn na rogu ulicy w pobliżu. Mężczyźni wydają się być w trakcie wymiany ognia. Film można geolokalizować w tym miejscu (widocznym tutaj na Mapillary), około jednej przecznicy na południe od konwoju pojazdów opancerzonych IDF.
Słychać wiele strzałów oddanych w krótkim odstępie czasu.
Podsumowując, Wideo Drugie, Wideo Trzecie i wideo z kamery ciała IDF pozwalają na przybliżenie pozycji zajmowanych przez dwie strony, które zostały uchwycone na wideo w Jenin tego ranka:
Nie było możliwe chronolokowanie wideo trzeciego i określenie dokładnego czasu, w którym zostało zrobione.
Warto jednak zauważyć, iż w filmie, który pokazuje kolegę dziennikarki , który znalazł się pod ostrzałem i opublikowany przez dziennikarza Al Jazeery, strzały wydają się być zarówno celowe, jak i celowe – a nie dzikie, niekierowane spraye. Ten wzorzec wystrzałów wskazuje na możliwość celowego celowania dziennikarzy przez strzelca, a nie przypadkowego ognia krzyżowego, co miałoby miejsce, gdyby Wideo Trzecie zostało zasugerowane jako możliwe źródło strzelaniny, która uderzyła w dziennikarzy. Pozycja mężczyzn w Video Trzecie jest również znacznie dalej na południe od konwoju IDF i w większej odległości od pozycji Abu Achela.
Co więcej, analiza audio zlecona przez Bellingcat sugeruje, iż strzały oddane w kierunku pozycji Abu Akhel krótko po jej śmierci były z bliższego zasięgu niż tam, gdzie uzbrojeni mężczyźni zostali umieszczeni na Video Trzecim.
Prędkość i dźwięk pocisku
Bellingcat poprosił Roberta C. Mahera, profesora inżynierii elektrycznej i komputerowej na Montana State University, który prowadzi badania nad analizą kryminalistyczną audio, aby spojrzał na materiał z mediów społecznościowych i spróbował oszacować odległość między strzelcem a osobą trzymającą kamerę w pobliżu Abu Akleh w tym filmie, w oparciu o broń widzianą przez IDF i uzbrojonych mężczyzn. W teledysku Abu Akleh została już zastrzelona, ale grupa przez cały czas jest ostrzeliwana z południa.
W odpowiedzi na e-mail Maher napisał, że „z nagrania audio towarzyszącego filmowi są dwa słyszalne oznaki strzałów w czasie 1:56.25 i 2:19.538. Każdy z dwóch raportów dźwiękowych składa się z silnego początkowego impulsu („pęknięcia”), po którym około 300 milisekund (0,3 sekundy) później dźwięk o niższej amplitudzie („huk”).
„Interpretuję początkowy impuls jako falę uderzeniową z naddźwiękowego pocisku (poruszającego się szybciej niż prędkość dźwięku) przechodzącego blisko mikrofonu nagrywającego, a następujący po nim cichszy dźwięk jest dźwiękiem wybuchu wylotowego.”
Przytłaczająca większość broni palnej użytej w tym incydencie zarówno przez IDF, jak i palestyńskich bojowników, które były widoczne na wyżej wymienionych filmach zrobionych na miejscu zdarzenia, wydaje się być karabinami 5,56 mm w stylu M4 lub CAR-15, o długości lufy około 292 do 368 mm. Pełne porównanie prędkości wylotowej z długością lufy dla pocisków 5,56 mm tej broni palnej zostało opublikowane w prezentacji szwedzkiego eksperta dla Grupy Roboczej NATO ds. Broni i Czujników w 2010 roku.
Użycie amunicji SS109 5,56 mm, standardowego naboju NATO, spowodowałoby to prędkość pocisku od około 820 do 866 metrów na sekundę (m / s), wskazując odległość około 177 do 184 metrów od karabinu do kamery.
Maher dodał do tych obliczeń nutę ostrożności i zastrzeżeń. Oszacowanie odległości zależy od temperatury powietrza, ponieważ wpływa to na prędkość dźwięku „- powiedział.
Podczas gdy kaliber analizowanego pocisku jest również zgodny z doniesieniami, iż pocisk, który zabił Abu Akleha, miał 5,56 mm, ważne jest również, aby zauważyć, iż obliczenia te nie uwzględniają możliwości, iż inna broń niewidoczna lub uchwycona na filmach z miejsca zdarzenia mogła zostać użyta.
Co więcej, Maher zauważył, iż choćby niewielka różnica w zakładanej prędkości pocisku może spowodować zmianę obliczeń: „Prawdopodobnie większym pytaniem jest moje założenie dotyczące prędkości pocisku. Gdyby pocisk poruszał się z mniejszą prędkością naddźwiękową, szacowana odległość byłaby dłuższa. Gdyby pocisk poruszał się z większą prędkością naddźwiękową, szacowana odległość byłaby krótsza.
Linie wzroku
Zdjęcia z tego obszaru dostarczają więcej wskazówek na temat tego, gdzie mógł znajdować się strzelec w stosunku do Abu Akleh i innych dziennikarzy.
Zdjęcie udostępnione przez kanał Jenin Camp Telegram zostało zrobione w miejscu, w którym Abu Akleh został zabity. Jest to część planu zdjęciowego pokazującego Palestyńczyków składających kwiaty w miejscu jej śmierci. Kamera skierowana jest bezpośrednio na południe, co pozwala nam wywnioskować linię wzroku w kierunku tego, co byłoby pozycją konwoju IDF i uzbrojonych mężczyzn.
Linia wzroku na północ od pozycji konwoju pojazdów IDF i uzbrojonych mężczyzn w Video Drugie i Video Trzecie została częściowo zablokowana przez mur obwodowy cmentarza. Cmentarz i jego mur skutkują zmniejszeniem szerokości drogi do jednego wąskiego pasa ruchu.
Ściana ta jest widoczna zarówno na zdjęciach satelitarnych, jak i na nagraniach ze sceny tego dnia.
Mur cmentarny nie był jedynym obiektem zasłaniającym linię wzroku na północ wzdłuż drogi. Przez cały ranek po zachodniej stronie drogi zaparkowały pojazdy, które utrudniłyby strzelanie na północ z poziomu ulicy konwoju IDF i uzbrojonych mężczyzn na Video Drugim i Video Trzecim, choć nie było to niemożliwe.
Przeszkody w linii wzroku spowodowane przez mur cmentarny i żółty pojazd są widoczne na tym zdjęciu udostępnionym na Telegramie. Zdjęcie zostało zrobione na wzgórzu na południe od drogi, patrząc na północ w kierunku miejsca, w którym Abu Akleh został zabity.
Jak widać na powyższym zdjęciu, wydaje się, iż istnieje wąska linia wzroku od pozycji IDF do miejsca, w którym Abu Akleh została zastrzelona .
Jest to potencjalnie znaczące, ponieważ zachowanie mężczyzny w białej koszulce, który poszedł pomóc dziennikarce (widoczne na poniższym obrazku) sugeruje, iż przez cały czas strzelali z południa, jak widać na tym filmie. O 01:56 i 02:20 mężczyzna łamie osłonę, przesuwając się na wschód, w kierunku środka drogi, próbując odebrać Abu Akleh. Za każdym razem słyszymy pojedynczy strzał, wyraźnie wystarczająco blisko mężczyzny, aby zmusić go do ponownego ukrycia się, przyciskając się do ściany po zachodniej stronie drogi. Możliwe, iż żółty pojazd widoczny na powyższym obrazku i drzewo na poniższym obrazku zapewniłyby osłonę, stojąc bliżej ściany.
Wydaje się również, iż istnieje możliwość, iż strzelec mógł strzelać z podwyższonej pozycji, biorąc pod uwagę, iż na zachód od pozycji IDF znajduje się wieżowiec. To również prawdopodobnie zapewniłoby linię wzroku tam, gdzie abu Akleh i jej kolega znajdowali się, gdyby wyszli zza drzewa i oddalili się od ściany.
Oznaczałoby to, iż mężczyzna w białej koszulce byłby ponownie widoczny dla strzelca stacjonującego w podwyższonej pozycji, gdy wychodził na środek drogi i oddalał się od ściany. Należy jednak zauważyć, iż nie ma żadnego materiału filmowego pokazującego jakiegokolwiek bojownika wchodzącego, ustawiającego się lub strzelającego z tego budynku.
Podsumowanie śledztwa Open Source
Podczas gdy w tej chwili dostępne dowody wideo o otwartym kodzie źródłowym nie opisują dokładnego momentu ani strzału, który zabił Abu Akleh, wiele zeznań świadków obwinia żołnierzy IDF. Dostępne dowody wideo nie dają dobrych podstaw, aby wątpić w ich relacje – w rzeczywistości wydają się je wspierać.
Jak pokazują dowody wideo z otwartego źródła, kiedy żołnierze IDF i grupa zbrojna byli zaangażowani w walki na ulicy, gdzie Abu Akleh ostatecznie upadła, pozycja IDF miała wyraźną trajektorię i znajdowała się bliżej miejsca, w którym została zastrzelona. Jest to przeciwieństwo bardziej zablokowanych i bardziej odległych pozycji grup zbrojnych. Wiodący pojazd w konwoju pojazdów opancerzonych IDF widoczny na nagraniu z kamery znajdował się około 190 metrów od miejsca, w którym zastrzelono Abu Akleh. Natomiast uzbrojona grupa widziana na ulicy na Trzecim Video znajdowała się około 300 metrów dalej.
Wstępna kryminalistyczna analiza audio wideo uchwyconego po zabójstwie Abu Akleh wydaje się również sugerować, iż strzelanina pochodzi z odległości około 177 do 184 metrów, zakładając, iż użyta broń i nabój są zgodne z tymi, które są używane przez IDF i uzbrojone grupy palestyńskie w okolicy. Szacunki te są bardziej zbliżone do przybliżonej odległości między pozycją IDF a miejscem zabójstwa dziennikarza niż między tym ostatnim a lokalizacją grup zbrojnych.
13 maja Shireen Abu Akleh została pochowana na cmentarzu protestanckim Mount Zion we Wschodniej Jerozolimie. Miała 51 lat.
Link do artykułu.