Zmiany na granicy polsko-białoruskiej. Obowiązuje zakaz wstępu

6 miesięcy temu

Od dzisiaj, tj. 13 czerwca, na około 60 km polsko-białoruskiej granicy wprowadzono tymczasowy zakaz przebywania. Strefa buforowa została ustanowiona w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa osób cywilnych oraz funkcjonariuszy policji, straży granicznej i wojska. Jej utworzenie ogłosił premier Donald Tusk po tym, jak polski żołnierz został zaatakowany nożem przez migranta i zmarł w ubiegły czwartek. Ograniczenie będzie obowiązywało przez 90 dni.

Jakie są ograniczenia?

W efekcie przeprowadzonych uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, także z lokalnymi przedsiębiorcami i samorządowcami, uwagi i postulaty do projektu, w szczególności dotyczące zmniejszenia obszaru strefy nadgranicznej objętej czasowym zakazem przebywania zostały uwzględnione, a strefa ta została ograniczona do niezbędnego minimum – czytamy w komunikacie na stronie MSWiA.

Zgodnie z przepisami, strefa objęta zakazem przebywania rozciąga się na 60,67 km granicy w okolicach Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze, przy czym nie obejmuje miejscowości ani szlaków turystycznych. Na większości tego odcinka, o długości 44,55 km, obszar objęty zakazem ma szerokość 200 m od linii granicy państwowej. W rejonie rezerwatów przyrody na pozostałym odcinku, o długości 16,12 km, strefa zakazu przebywania ma szerokość około 2 km.

Kto może przebywać w strefie buforowej?

Przepisy dotyczące ochrony granicy państwowej określają, kto może przebywać na obszarze objętym zakazem. Są to między innymi mieszkańcy, przedsiębiorcy, rolnicy, osoby pracujące lub uczące się w strefie oraz właściciele nieruchomości znajdujących się w tym obszarze.

Jednocześnie, w pewnych uzasadnionych przypadkach, odpowiedni komendant placówki straży granicznej może wydać zezwolenie na przebywanie na określony czas i warunki w strefie. Dotyczy to m.in. dziennikarzy.

Zaproponowane rozwiązania – poprzez ograniczenie obecności osób postronnych w rejonie działań służbowych – mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom postronnym, a także funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i żołnierzom oraz ograniczenie aktywności działań grup przemytniczych ułatwiających proceder nielegalnej migracji – czytamy w dalszej części oficjalnego komunikatu.

Idź do oryginalnego materiału