Zezwolenie na płoszenie wilków w Gminie Janów

sokolka.tv 1 dzień temu

Na podstawie wniosku Wójta Gminy Janów, 5 marca 2025 r. uzyskano zezwolenie na płoszenie lub niepokojenie wilków (Canis lupus) na terenie gminy. Zezwolenie obowiązuje do 31 grudnia 2025 r.

Zezwolenie jest ważne w terminie do dnia 31 grudnia 2025 r.
Analizując przedmiotowy wniosek REGIONALNA DYREKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA W BIAŁYMSTOKU stwierdziła, iż dla czynności płoszenia lub niepokojenia brak jest skutecznych alternatywnych rozwiązań. Czynności płoszenia i niepokojenia są najmniej inwazyjną formą w zarządzaniu wolną populacją wilków oraz stanowią alternatywę dla bardziej restrykcyjnych sposobów jakim jest eliminacja. Czynności te mogą się przyczynić się do zwiększenia ostrożności wilka, przesunięcia jego terytorium, a co za tym idzie do redukcji liczby szkód oraz unikania zbliżania się do gospodarstw i ludzi.

Zezwolenie wydano pod następującymi warunkami:

1. Czynności płoszenia lub niepokojenia będą dotyczyć wyłącznie osobników wykazujących następujące zachowania: brak płochliwości, regularnie przebywających w pobliżu zabudowań, uporczywie powodujących szkody, agresywnych oraz stwarzających zagrożenie zdrowia lub życia ludzi.
2. Czynności płoszenia lub niepokojenia będą dotyczyć wyłącznie osobników wilków wykazujących powyższe zachowania przebywających w odległości maksymalnie do 500 m od budynków mieszkalnych, gospodarskich.
3. Czynności płoszenia lub niepokojenia będą polegać na użyciu fladr odstraszających, sygnałów dźwiękowych, świetlnych lub materiałów hukowych.
4. Czynności płoszenia lub niepokojenia będą wykonywane z zachowaniem wyjątkowej ostrożności, zasad bezpieczeństwa i poszanowaniem odrębnych przepisów.
Wszystkie incydenty z udziałem wilków należy zgłaszać do Urzędu Gminy na adres e-mail [email protected] lub telefonicznie - (085) 721 62 88, można dołączyć zdjęcie lub nagranie.
W przypadku podjęcia działań zgodnie z decyzją RDOŚ, mieszkańcy są zobowiązani do wypełnienia specjalnego sprawozdania, które należy przekazać do Urzędu Gminy na adres e-mail [email protected] lub osobiście, zawierające:
1. Dokładny opis miejsca (pastwisko, gospodarstwo, odległość od zabudowań, od lasu, inne;
2. Ilość zaobserwowanych wilków;
3. W przypadku ataku na zwierzęta ich gatunek i ilość;
4. Rodzaj użytych środków płoszenia;
5. Skutki, efekty płoszenia (brak reakcji, przepłoszenie, inne).
Źródło: janow.com.pl
opr./EB/
Idź do oryginalnego materiału