Wyłudzili milionowe kwoty – mafia wnuczkowa w rękach policji

tarnow.ikc.pl 2 miesięcy temu

W ostatnich miesiącach w województwach małopolskim, śląskim i podkarpackim nasiliły się działania grup przestępczych zajmujących się oszustwami na szkodę seniorów. W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie małopolscy policjanci zatrzymali jedenastu członków zorganizowanej grupy przestępczej, w tym jej lidera. Złodzieje odpowiedzialni są za serię oszustw, które doprowadziły do strat przekraczających 1,5 mln złotych.

Schemat działania przestępców

Metody stosowane przez oszustów ewoluują, ale podstawowy schemat ich działania pozostaje ten sam. Sprawcy, wykorzystując zaufanie starszych osób, podszywają się pod członków rodziny, policjantów czy też przedstawicieli innych instytucji, by wyłudzić pieniądze. Tak właśnie oszustom udało się oszukać 80-letnią mieszkankę Krakowa, która straciła oszczędności życia w wysokości 700 tys. złotych.

Przykładem, który wstrząsnął opinią publiczną, jest przypadek 73-letniego mężczyzny z Nowej Huty, który w sierpniu br. przekazał oszustom 100 tys. złotych. Fałszywy krewny rzekomo spowodował wypadek, a pieniądze miały rzekomo posłużyć jako kaucja. Dzięki szybkiej reakcji policji, część tej sumy została odzyskana, a odpowiedzialni za to przestępcy – zatrzymani.

Zorganizowana grupa przestępcza

W wyniku dochodzenia, policja zatrzymała 11 osób, w tym szefa grupy, który osobiście brał udział w oszustwach. Policjanci zabezpieczyli także liczne telefony komórkowe, karty SIM, środki pieniężne oraz inne dowody potwierdzające ich działalność.

Jednym z sukcesów śledztwa było odzyskanie kwoty 137 tys. złotych podczas przeszukań, co daje nadzieję na dalsze odzyskiwanie środków wyłudzonych od seniorów. 26-letni lider grupy oraz jego współpracownicy usłyszeli już zarzuty, a wobec części z nich sąd zastosował tymczasowy areszt.

Niepokojące statystyki

W pierwszej połowie 2024 roku w Małopolsce zgłoszono aż 354 przypadki oszustw „na wnuczka”. Straty, jakie ponieśli seniorzy w wyniku tych działań, wynoszą ponad 7 milionów złotych. Te liczby pokazują, jak wielkim problemem stały się oszustwa tego rodzaju, pomimo licznych kampanii prewencyjnych i edukacyjnych.

Działania policji

3 i 4 września br. zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie usłyszeli zarzuty oszustwa oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec nich trzymiesięcznego aresztu.

Idź do oryginalnego materiału