Wirtualne strzelnice – optymalizacja kosztów szkolenia

liderzyinnowacyjnosci.com 4 dni temu

Czy można jedocześnie zoptymalizować koszty szkolenia służb mundurowych, nie tracąc przy tym ich efektywności? Wiele branż stawia w tej chwili na niekonwencjonalne metody szkolenia pracowników wykorzystując do tego nowe technologie czy sztuczną inteligencję. W obliczu rosnących kosztów związanych z tradycyjnym treningiem strzeleckim, służby mundurowe na całym świecie coraz częściej zwracają uwagę na wirtualne strzelnice jako efektywne i ekonomiczne rozwiązanie. Nowoczesna technologia symulacyjna umożliwia przeprowadzenie zaawansowanych szkoleń strzeleckich, oferując jednocześnie znaczne oszczędności.

Wirtualne strzelnice to nowoczesne narzędzie, które wykorzystuje zaawansowaną technologię symulacyjną, umożliwiając realistyczny trening strzelecki w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Dzięki tej innowacji koszty szkolenia można znacząco obniżyć, eliminując wydatki na amunicję, konserwację broni oraz wynajem strzelnic.

Koszty klasycznej strzelnicy

Klasyczne strzelnice umieszczane na powietrzu w otoczeniu specjalistycznej infrastruktury, czy strzelnice zlokalizowane w pomieszczeniach są dobrze znane każdej osobie trenującej strzelectwo. Można z nich korzystać przy użyciu własnej broni lub wynająć sprzęt na miejscu. Samo skorzystanie z strzelnicy nie jest tanie, a za broń i amunicję trzeba dodatkowo dopłacić. jeżeli trening ma się odbyć z wykorzystaniem pełnego potencjału strzelnicy, koszt godzinnego strzelania oscyluje choćby w okolicach 800 zł. Za wynajęcie doświadczonego trenera również trzeba nie mało zapłacić. Warto również pamiętać o tym, iż aby trenować z własną bronią trzeba wyrobić odpowiednie pozwolenie, którego cena wynosi ok. 3 tys. zł. Sama broń, w zależności od modelu to również koszt kilku tysięcy złotych.

Praktyczne użycie strzelnic wirtualnych

Strzelnice wirtualne działają na zasadzie specjalistycznego systemu synchronizowanego z ekranem oraz replikami broni. Przykładowo, trenażer strzelecki WISŁA SP produkowany przez firmę Milisystem S.A. umożliwia wybór wielu torów strzeleckich, warunków i miejsc symulacji. Ten model jest oferowany w ramach programu „Strzelnica w Powiecie”. Laserowe rozwiązanie WISŁA SP gwarantuje również możliwość wykorzystania własnej broni palnej z amunicją hukową oraz szczegółowych replik broni.

Ze strzelnic wirtualnych korzystają w tej chwili uczniowie liceów mundurowych Feniks. Kadeci odbywają treningi pod okiem specjalistów w bezpiecznej przestrzeni. Strzelnice wirtualne nie potrzebują specjalistycznej infrastruktury, strzelnica może znajdować się w zacienionym pomieszczeniu w budynku szkoły, dzięki czemu uczniowie mają do niej stały dostęp.

Wykorzystanie wirtualnych strzelnic firmy Milisystem S.A. jest dla nas urozmaiceniem praktycznego szkolenia strzeleckiego” – mówi płk rez. Jarosław Chrobot, dyrektor generalny Liceów Mundurowych Feniks. „W całkowicie bezpiecznych warunkach możemy szkolić naszych kadetów, przygotowując ich do realnych zajęć z bronią bojową. Istotne są również możliwości przeszkolenia dużej liczby uczniów. Tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni korzystania ze strzelnic zrealizowaliśmy szkolenia dla ponad 500 uczniów. Dużą zaletą systemu jest zastosowanie replik broni w skali 1:1, z imitacją odrzutu broni, oraz wizualne przygotowanie wielu wariantów strzelnic, a także scenariuszy strzelań, od statycznych po zaawansowane sytuacyjne. Dla młodych osób jest to duża atrakcja” – podkreśla płk rez. Jarosław Chrobot. „Uczniowie mogą ze sobą rywalizować nie tylko w klasie na zajęciach, ale także z kolegami z innego miasta, w czasie rzeczywistym. Mamy okazję wykorzystywać takie rozwiązania w naszych liceach, zlokalizowanych w 14 miastach Polski.”

Ekonomiczne korzyści strzelnic wirtualnych

Treningi strzeleckie są nieodzownym elementem kształcenia służb mundurowych. Klasyczna infrastruktura strzelecka może znacząco uszczuplać budżet organizacji. Wiele dostępnych na rynku trenażerów strzeleckich jest jednak dostosowanych do choćby tych najbardziej wymagających użytkowników. Szeroka gama replik, czy możliwość wykorzystania prawdziwej broni, jak w przypadku trenażera WISŁA SP, sprawia, iż te urządzenia stają się funkcjonalne na strzelnicach bojowych i odpowiadają na potrzeby szkolenia Wojska i Policji. Przy korzystaniu ze strzelnicy wirtualnej odchodzą koszty wynajmu przestrzeni, broni i jej konserwacji oraz amunicji.

Z tych urządzeń mogą też skorzystać początkujący strzelcy w ramach programu „Strzelnica w powiecie”, który pozwala na dofinansowanie budowy wybranego typu strzelnicy. Strzelnice wirtualne cieszą się największą popularnością w programie, głównie ze względu na ich koszty.

***

Spółki grupy Milisystem (Milisystem S.A., Milisystem sp. z o.o.) są firmami technologicznymi zajmującymi się produkcją oraz dystrybucją zaawansowanych rozwiązań symulatorów strzeleckich, na potrzeby rynku cywilnego, jak i militarnego, nie wymagających koncesji czy pozwoleń MSWiA. Milisystem S.A. dysponuje szeroką gamą rozwiązań technologicznych z obszaru trenażerów strzeleckich. W ofercie znajdują się trenażery oparte na technologii laserowej z rodziny Wisła (Wisła SP oraz Wisła SN), jak również te oparte na technologii wirtualnej (gogle VR). Dzięki zaawansowanej technologii użytkownicy mogą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie bez konieczności używania ostrej amunicji, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i obniżenie kosztów treningu.

Agencja Pełka i Partnerzy

Idź do oryginalnego materiału