Wieluń: IPN zapalił symboliczny znicz przy tablicy poświęconej kapitanowi Stanisławowi Mikulskiemu – komisarzowi Straży Granicznej

7 miesięcy temu

W tym roku przypada 84. rocznica zbrodni katyńskiej. Jedno z miejsc upamiętniających ofiary znajduje się na placu Jagiellońskim w Wieluniu. To tam, we wrześniu 2020 roku, została odsłonięta tablica poświęcona kapitanowi Stanisławowi Mikulskiemu – komisarzowi Straży Granicznej, od 1930 roku związanego z Inspektoratem Granicznym w Wieluniu. W niedzielę symboliczny znicz w tym miejscu pamięci złożył przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu, dr Ksawery Jasiak.

Kwiecień to miesiąc upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej, ofiary nie miej niż 22 tysięcy Polaków, elity II RP. Instytut Pamięci Narodowej w tym miesiącu upamiętnia, są to symboliczne miejsca odznaczone dębem katyńskim, m.in. w Wieluniu, gdzie cztery lata temu upamiętniliśmy tablicą i dębem katyńskim komisarza Straży Granicznej Stanisława Mikulskiego. Stanisław Mikulski był kapitanem rezerwy Wojska Polskiego, w latach 1930-1939 pracował w wywiadzie wojskowym w Inspektoracie Granicznym w Wieluniu. Został zamordowany w lesie katyńskim, w połowie kwietnia 1940 roku. W Wieluniu upamiętniliśmy nie tylko jego służbę w Straży Granicznej ale i to jakim człowiekiem był. IPN wydał w 2020 roku na tę okoliczność publikację poświęconą tragicznym losom Stanisława Mikulskiego.

–mówił dr Jasiak.
O upamiętnienie oficera SG II RP zadbali również przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej SH Bataliony Obrony Narodowej i Gloria Victis.

Przeczytaj również :
Wieluń: Posadzono dąb pamięci i odsłonięto tablicę poświęconą kapitanowi Stanisławowi Mikulskiemu – komisarzowi Straży Granicznej (zdjęcia)
Wieluń: W 80-tą rocznicę zbrodni katyńskiej IPN przypomni Stanisława Mikulskiego, komisarza Straży Granicznej

Fot. Magdalena Jaroch/Radio ZW

Idź do oryginalnego materiału