WFOŚiGW w Łodzi wśród pokrzywdzonych. Dwie osoby zatrzymane w sprawie dotacji z „Czystego powietrza”

4 dni temu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi znalazł się w gronie instytucji, które według Prokuratury Europejskiej mogły paść ofiarą oszustwa związanego z programem „Czyste powietrze”.

Na wniosek delegowanego prokuratora EPPO w Katowicach zatrzymano dwie osoby podejrzane o wyłudzenie dotacji przeznaczonych na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych. Szacowana wartość szkody wynosi 795 tys. euro, czyli ponad 3,42 mln zł. Około 2,7 mln zł stanowiły środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej.

Według ustaleń śledztwa, od kwietnia 2023 r. do stycznia 2025 r. podejrzani mieli wprowadzić w błąd ponad 40 właścicieli nieruchomości oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Łodzi i Opolu. Prace objęte dofinansowaniem miały nie zostać wykonane albo zostać zrealizowane jedynie częściowo, mimo wypłaty środków.

W trakcie przeszukań zabezpieczono nośniki cyfrowe. Po przesłuchaniach podejrzani zostali zwolnieni. Zastosowano wobec nich dozór Policji oraz poręczenia majątkowe.

Śledztwo prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Namysłowie pod nadzorem Prokuratury Europejskiej. EPPO podkreśla, iż sprawa jest jedną z wielu dotyczących nieprawidłowości przy wykorzystywaniu środków z programu „Czyste Powietrze”. Podejrzanym przysługuje domniemanie niewinności do czasu prawomocnego wyroku sądu.

Nie wiadomo, jaka część szkody przypada na łódzki fundusz, gdyż komunikat EPPO tego nie precyzuje.

→ oprac. red.

13.05.2026

• grafika: barma / Gazeta Trybunalska

• więcej o EPPO: > tutaj

Idź do oryginalnego materiału