Miniony weekend (12–13 lipca) w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie upłynął pod znakiem intensywnych działań policji. Funkcjonariusze z Gniezna, Witkowa, Kłecka oraz innych jednostek przeprowadzili szeroko zakrojoną akcję operacyjno-rozpoznawczą, której efektem było zatrzymanie aż dziewięciu osób posiadających substancje odurzające, dwóch nietrzeźwych kierujących i jednej osoby poszukiwanej przez wymiar sprawiedliwości.
Narkotyki i jazda po alkoholu
Wśród zatrzymanych znalazło się trzech młodych mężczyzn w wieku 17–18 lat, którzy zostali ujęci podczas kontroli samochodu marki BMW. Wszyscy posiadali przy sobie marihuanę, a u kierującego pojazdem 18-latka pobrano krew do badań na obecność narkotyków. Mężczyźnie odebrano prawo jazdy, a samochód trafił na policyjny parking depozytowy.
W innym przypadku policjanci operacyjni natrafili na 22-latka posiadającego mefedron, a w Fordzie Kuga zatrzymano aż dwie osoby: 42-latka poszukiwanego przez szczeciński sąd do odbycia kary oraz jego 34-letniego pasażera, który miał przy sobie marihuanę i amfetaminę.
Na liście zatrzymanych znalazł się również 18-latek z marihuaną, którego kontrolowano w Fiacie Punto, oraz 26-latek i 33-latek – obaj z mefedronem. Ostatni z przypadków dotyczył 40-letniego mieszkańca powiatu gnieźnieńskiego, który miał przy sobie zarówno mefedron, jak i marihuanę.
Nie zabrakło również nietrzeźwych za kierownicą. Policjanci z Chłądowa zatrzymali 35-letniego obywatela Ukrainy prowadzącego Mazdę w stanie nietrzeźwości, natomiast funkcjonariusze patrolowo-interwencyjni ujęli 24-letnią kobietę kierującą BMW – również pod wpływem alkoholu.
Wszyscy usłyszeli zarzuty
Osoby zatrzymane z narkotykami będą odpowiadać za posiadanie środków odurzających – czyn zagrożony karą do 3 lat pozbawienia wolności. Kierowcom prowadzącym pojazdy w stanie nietrzeźwości również grozi do 3 lat więzienia, a w przypadku recydywy – jeszcze surowsze sankcje. Wszyscy zatrzymani zostali objęci dalszym postępowaniem przez policjantów z Witkowa.
Narkotyki – droga donikąd
Policja przypomina, iż stosowanie i posiadanie narkotyków niesie za sobą nie tylko odpowiedzialność karną, ale przede wszystkim poważne ryzyko zdrowotne. Substancje psychoaktywne mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń układu nerwowego, chorób psychicznych, uzależnienia oraz tragicznych w skutkach decyzji – w tym wypadków drogowych i przemocy.
Konsekwencje prawne są jednoznaczne:
-
posiadanie narkotyków – do 3 lat więzienia,
-
posiadanie znacznych ilości – do 10 lat więzienia,
-
udzielanie lub nakłanianie do użycia – do 10 lat więzienia,
-
udzielanie substancji małoletnim – choćby 20 lat więzienia.
Apel do młodzieży i rodziców
Policja apeluje o rozwagę – zarówno do młodych ludzi, jak i ich opiekunów. Warto być świadomym skutków sięgania po środki odurzające, unikać towarzystwa i miejsc, gdzie narkotyki mogą się pojawić. W razie podejrzeń, iż bliska osoba sięga po substancje psychoaktywne, nie należy zwlekać – pomoc psychologa lub ośrodka leczenia uzależnień może okazać się kluczowa.