UWAGA! PRZYPOMNIENIE O OBOWIĄZKU PRAWIDŁOWEJ SEGREGACJI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

maszewo.pl 6 dni temu

Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą w wyniku której powstają odpady komunalne zobowiązany jest do segregacji odpadów komunalnych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r., poz. 399 z późn. zm.) każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest podpisać indywidualną umowę na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych.

Podpisana umowa na odbiór odpadów z firmą wpisaną do RDR (Rejestr Działalności Regulowanej na terenie gminy Maszewo) powinna dotyczyć odbioru wszystkich frakcji odpadów, należy oddawać odpady posegregowane!

Kopie umów należy dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Maszewie, Plac Wolności 2, 72-130 Maszewo, pokój numer 13.

Segregacja odpadów to obowiązek każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości czy branży, w której działa. Selektywna zbiórka odpadów nie może jednak być prowadzona w dowolny sposób - wiele wytycznych dotyczących tego procesu znajduje się w krajowych i unijnych przepisach. Warto znać reguły, stosować je, by gospodarowanie odpadami w firmie było jak najmniej uciążliwe i sprzyjało oszczędnościom.

Śmieci w przedsiębiorstwie powinny być segregowane i przechowywane w podziale na  frakcje w oddzielnych i dobrze oznaczonych pojemnikach na odpady zmieszane, papier, tworzywa sztuczne i metale, szkło oraz odpady biodegradowalne.

Powyższy obowiązek dotyczy każdego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, w wyniku której powstają odpady komunalne. Dotyczy to: sklepów, lokali gastronomicznych, banków, poczty, wszystkich innych jednostek usługowych, obiektów produkcyjnych, zakładów usługowych i handlowych, obiektów hotelarskich, prowadzących wynajem prywatnych pokoi i kwater, gabinetów lekarskich, warsztatów samochodowych, rzemiosła, w tym fryzjerstwa, kosmetyki, krawiectwa itp.

Przypominamy, iż niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami komunalnymi z działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy nieruchomość posiada dwie części, tj. przeznaczoną na cele mieszkaniowe oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciele nieruchomości powinni:

  • uiszczać do gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi - za część dotyczącą nieruchomości zamieszkałej, zgodnie ze złożoną deklaracją;
  • zawrzeć dodatkową umowę na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym - na część nieruchomości niezamieszkałej (na której prowadzona jest działalność gospodarcza), a w przypadku, gdy część niezamieszkała jest wynajmowana, obowiązek zawarcia umowy na odbiór odpadów spoczywa na właścicielu lokalu, chyba iż zapisy umowy najmu lokalu stanowią inaczej.

Brak umowy na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz brak opłat za te usługi skutkować będzie:

  • nałożeniem kary grzywny na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach;
  • wszczęciem postępowania nakazującego wykonanie tego obowiązku decyzją administracyjną, na podstawie art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy, postępowanie w sprawach, o których mowa powyżej, toczyć się będzie według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

 

Idź do oryginalnego materiału