Premier Justin Trudeau powiedział, iż Kanada jest gotowa na „celową, zdecydowaną, ale rozsądną i natychmiastową” reakcję, jeżeli prezydent USA Donald Trump nałoży cła na kanadyjski import.
Podczas piątkowego wydarzenia w Toronto Trudeau powiedział, iż „nie tego chcemy, ale jeżeli on pójdzie naprzód, my również będziemy działać”.
Trudeau spotkał się później z kanadyjsko-amerykańską komisją rządową, podczas gdy kluczowi ministrowie podjęli ostatnią próbę powstrzymania planu taryfowego Trumpa w Waszyngtonie. Trzech ministrów rządu federalnego przebywa w Waszyngtonie, ponieważ wygląda na to, iż Trump faktycznie nałoży 25-procentowe cła na kanadyjski import już w sobotę.
Minister spraw zagranicznych Mélanie Joly, minister bezpieczeństwa publicznego David McGuinty i minister imigracji Marc Miller są w stolicy USA, podejmując ostateczne wysiłki dyplomatyczne, aby przekonać republikańskich prawodawców i zespół Trumpa do zmiany decyzji prezydenta.
Taryfy celne „nie są wrogimi posunięciami”, powiedział sekretarz stanu USA Marco Rubio w programie The Megyn Kelly Show w czwartek.
Rubio powiedział, iż nie uważa Kanady za strategiczne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. Wskazując na swoje spotkanie z Joly na początku tego tygodnia, Rubio powiedział, iż Kanada i USA mają wspólne interesy wzdłuż granicy. „Są dobrymi przyjaciółmi. Pracujemy z nimi nad wieloma rzeczami” – powiedział. „Mamy z nimi głębokie partnerstwo, ale są pewne kwestie, którymi będziemy musieli się zająć”.
Trump początkowo twierdził, iż jego groźba nałożenia ceł była odpowiedzią na niepowodzenie Kanady i Meksyku w ograniczeniu nielegalnego przepływu ludzi i narkotyków przez granicę.
Trudeau próbował dziś uspokoić Kanadyjczyków, jednocześnie przyznając, iż Kanada „może stanąć w obliczu trudnych czasów w nadchodzących dniach i tygodniach”. „Nie będę Wam tu słodził” – powiedział.
Premier Kanady przyznał, iż wie, iż Kanadyjczycy – „mogą być zaniepokojeni i zmartwieni, ale chcę, aby wiedzieli, iż rząd federalny, a choćby wszystkie rządy, stoją za nimi murem”.
Minister finansów Dominic LeBlanc opublikował w czwartek wideo opisujące kanadyjskie wysiłki na rzecz utrzymania bezpieczeństwa granic, z dedykacją dla nominowanego przez Trumpa sekretarza handlu.
W piątek Trudeau powiedział, iż Kanada odpowiedziała na obawy Trumpa planem bezpieczeństwa granic o wartości 1,3 miliarda dolarów. „W rzeczywistości pierwsze helikoptery patrolowe zaczęły monitorować granicę na początku tego tygodnia, a nowe zespoły psów, wraz z narzędziami do obrazowania, są rozmieszczane w celu wykrywania i zatrzymywania przepływu fentanylu” – powiedział. Zauważył, iż mniej niż jeden procent fentanylu i nielegalnego przekraczania granicy Stanów Zjednoczonych pochodzi z Kanady.
Chrystia Freeland – która startuje w wyścigu o przywództwo Liberałów, aby zastąpić Trudeau – powiedziała w piątek, iż Kanada powinna obrać za cel Teslę i amerykański alkohol w ramach pakietu odwetowego.
W wywiadzie dla The Canadian Press Freeland stwierdziła, iż należy nałożyć 100-procentowe cła na wszystkie amerykańskie wina, piwa i alkohole wysokoprocentowe, a także na wszystkie Tesle – i upewnić się, iż hodowcy bydła mlecznego z Wisconsin również odczują konsekwencje polityki swojego prezydenta. Posunięcie to byłoby wymierzone w CEO Tesli Elona Muska i innych pośredników politycznych oraz grupy lobbingowe.
Freeland mówi, iż Kanada musi dać najbliższym zwolennikom Trumpa sygnał ostrzegawczy, iż jeżeli uderzysz w Kanadę, to ona się odwdzięczy – i to boleśnie. Dyrektor finansowy Tesli ostrzegł w rozmowie telefonicznej na temat zysków na początku tego tygodnia, iż cła mogą zaszkodzić rentowności firmy.