Fotoradary na polskich drogach nie zawsze są oceniane pozytywnie przez kierowców. Niemniej towarzyszą nam już od dłuższego czasu i raczej prędko nie znikną, zwłaszcza iż wciąż wyłapują wielu piratów drogowych. Liczby dla niektórych urządzeń sięgają kilku tysięcy w skali roku. Który jednak radar w stolicy i okolicach "strzelał zdjęcia" najczęściej w 2024 roku?
REKLAMA
Zobacz wideo Odcinkowy pomiar prędkości - skuteczna broń w walce z kierowcami, którzy przekraczają prędkość
Najskuteczniejszy fotoradar w Warszawie to pogromca kierowców. Na Mazowszu wyróżnia się nie tylko stolica
Jak informuje "Dziennik Wschodni", krajowym rekordzistą pod względem zarejestrowanych wykroczeń jest fotoradar przy alei Tysiąclecia w Świdniku, w województwie lubelskim. W całym 2024 roku zanotował ich aż 21 044. Na Mazowszu padały zdecydowanie mniejsze liczby, choć i tak robią one wrażenie. Sytuacji tej przyjrzał się bliżej portal warszawa.eska.pl, który zwrócił się z prośbą o udostępnienie danych na ten temat do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Okazało się, iż fotoradary na Mazowszu odnotowały w sumie 152 tysiące wykroczeń dotyczących przekroczenia dozwolonej prędkości. Najbardziej zapracowany był fotoradar przy Alejach Jerozolimskich 239 w Warszawie, który zarejestrował ich aż dziewięć tysięcy. Warto jednocześnie podkreślić, iż urządzenie to uruchomiono dopiero 14 listopada 2024 roku. W omawianym regionie wyróżniły się jeszcze fotoradar w Łazach (7,9 tys. wykroczeń), fotoradar na ulicy Pułkowej w Warszawie (7,6 tys. wykroczeń) i fotoradar w Radzyminku (6,8 tys. wykroczeń). Nie zapominajmy jednak, iż kierowców pilnują nie tylko fotoradary.
Fotoradary z systemem RedLight także miały pracowity rok. Tu zarejestrowano najwięcej wykroczeń
Na terenie województwa mazowieckiego znajduje się również 13 systemów odcinkowego pomiaru prędkości (OPP), które zarejestrowały w sumie 116,5 tysięcy wykroczeń. Tutaj rekordzistą było urządzenie w Wyszkowie, które od 13 sierpnia 2024 roku odnotowało 22,3 tysiące wykroczeń. Miejsce drugie to OPP w tunelu pod warszawskim Ursynowem, na drodze S2 (21,6 tys. wykroczeń), a podium zamknęło urządzenie na obwodnicy Białobrzegów w ciągu trasy S7 (17,5 tys. wykroczeń).
Zobacz też: Pani Małgorzata dostała 38 mandatów. O żadnym nie wiedziała. "Do zapłaty 5,7 tys. zł"
Na koniec należy wspomnieć o fotoradarach typu RedLight, które rejestrują jazdę samochodu na czerwonym świetle. Tutaj najwięcej piratów drogowych uchwyciło urządzenie na ulicy Cyrulików w Warszawie, a było ich dokładnie pięć tysięcy. Na skrzyżowaniu w Jabłonnej na czerwonym świetle przejechały 2,4 tysięcy samochodów, a w Markach 1,2 tysiąca.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.