Sukces CBŚP i tarnowskiej prokuratury. Boss narkotykowy „Smok” zatrzymany w Hiszpanii!

informatorbrzeski.pl 3 godzin temu

Funkcjonariusze Wydziału Operacji Pościgowych CBŚP wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie doprowadzili do zatrzymania i sprowadzenia do Polski Michała J. ps. „Smok” oraz Eweliny J., którzy poszukiwani byli na podstawie Europejskich Nakazów Aresztowania, Czerwonej Noty Interpolu oraz listów gończych.

Michał J. poszukiwany był od 2019 roku na podstawie dwóch Europejskich Nakazów Aresztowania wydanych przez Sąd Okręgowy w Tarnowie oraz Sąd Rejonowy w Krakowie, Czerwonej Noty Interpolu, a także trzech listów gończych wydanych przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, Prokuraturę Okręgową w Krakowie i Prokuraturę Okręgową w Tarnowie. Mężczyzna podejrzany jest m.in. o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel i przemyt znacznych ilości narkotyków oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

Ewelina J. była poszukiwana od 2022 roku na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Sąd Okręgowy w Tarnowie, Czerwonej Noty Interpolu oraz listu gończego wydanego przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie w związku z podejrzeniem m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej związanej z obrotem znacznych ilości narkotyków, oraz podejrzeniem popełnienia przestępstw karano – skarbowych.

Według ustaleń śledczych, Michał J. w 2018 roku wyjechał do Hiszpanii, skąd kierował wspomnianą zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się nielegalnym obrotem narkotykami.

W grudniu 2024 r. funkcjonariusze Wydziału Operacji Pościgowych CBŚP wspólnie z grupą poszukiwawczą Policji hiszpańskiej wytropili a następnie zatrzymali podejrzanego w miejscowości Alicante. W dniu 22 stycznia 2025 r. drogą lotniczą został przekazany stronie polskiej i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, przemyt do Polski nie mniej niż 454 kg marihuany i kokainy oraz uczestniczenie w obrocie tymi substancjami.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował areszt tymczasowy wobec podejrzanego na okres 3 miesiecy. Razem z Michałem J. zatrzymana została w Hiszpanii jego żona Ewelina J., która również była zaangażowana w przemyt marihuany do Polski i dalszą dystrybucje tego narkotyku. Ewelina J. również została przekazana stronie polskiej, usłyszała zarzuty i została tymczasowo aresztowana.

Niniejsze śledztwo Prokuratury Okręgowej w Tarnowie jest kontynuacją postępowania, w którym wykorzystywany jest materiał dowodowy przekazany polskiej Policji przez Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych, w postaci korespondencji wymienianej przez członków grup przestępczych dzięki specjalnej aplikacji ANOM. Korespondencja ta była jednakże przechwytywana przez FBI.

W oparciu o materiały pochodzące z aplikacji ANOM Prokuratura Okręgowa w Tarnowie skierowała już do sądu kilka aktów oskarżenia, którymi objęto kilkadziesiąt osób zaangażowanych w przestępczość narkotykową. Niektóre procesy sądowe zostały już zakończone, zaś sprawcom wymierzono surowe kary, w postaci wieloletniego pozbawienia wolności.

Dzięki profesjonalnym działaniom funkcjonariuszy CBŚP oraz Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, a także dzięki bardzo dobrej współpracy z hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości, poszukiwana para została sprowadzona do kraju i stanie przed polskim wymiarem sprawiedliwości.

Kluczowy wyrok sądu

W dniu 22 kwietnia 2024 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie rozpoznał apelacje obrońców oskarżonych od wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie, który w październiku 2022 r. skazał członków zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się przemytem z Hiszpanii do Polski znacznych ilości marihuany na kary od 3 lat do 9 lat kary pozbawienia wolności.

Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wymierzone sprawcom surowe kary pozbawienia wolności, przy czym zmniejszył wartość przepadku korzyści osiągniętych z przestępstwa. Nadto Sąd ten uniewinnił jednego z oskarżonych przyjmując, iż zgromadzone dowody nie są wystarczające do przypisania mu winy.

Przypomnieć należy, w tej sprawie akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Tarnowie przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie przeciwko 14 osobom. Sprawę tę Prokuratura realizowała przy udziale Centralnego Biura Śledczego Policji. W śledztwie ustalono, iż marihuana w ilościach hurtowych przewożona była z miejscowości Alicante w Hiszpanii do Polski samochodami ciężarowymi, wyposażonymi w specjalnie skonstruowaną w tym celu skrytkę. Narkotyki były zapakowane w jednokilogramowe zgrzewane worki foliowe. Następnie substancje te były wprowadzane do obrotu w różnych miejscach kraju w tym w: Gdańsku, Gdyni, Olsztynie, Braniewie, Warszawie, Sochaczewie, Wrocławiu, Krakowie, Zakopanem i innych miejscach. W toku śledztwa zabezpieczono ponad 200 kg marihuany przemyconej z Hiszpanii, o wielomilionowej czarnorynkowej wartości.

Łącznie zarzucono oskarżonym popełnienie 33 przestępstw, związanych z udziałem w grupie przestępczej, wewnątrzwspólnotowym nabyciem i przywozem do Polski znacznej ilości środków odurzających, oraz dalszej ich dystrybucji.

Najpoważniejszy zarzut ciążył na mieszkańcu woj. pomorskiego – Łukaszu T., któremu zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, przemyt z Królestwa Hiszpanii do Polski narkotyków oraz uczestniczenie w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających, w postaci marihuany o ilości co najmniej 510 kg, amfetaminy w ilości 6 kg, a także kokainy oraz tabletek ecstasy.

Sprawcy pochodzili z różnych miejscowości, w tym pięciu z Krakowa, dwóch z Tarnowa, jeden z Nowego Sącza, zaś pozostali z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Niektórzy ze skazanych na etapie śledztwa współpracowali z organami ścigania, przyznali się do zarzuconych im czynów i złożyli wyjaśnienia na temat okoliczności popełnianych przestępstw. Na poczet kar majątkowych w śledztwie zabezpieczono mienie sprawców, w postaci gotówki, samochodów, motocykla, a także nieruchomości, o łącznej wartości kilku milionów złotych.

Rozbicie tej grupy przestępczej, ustalenie ról i identyfikacja jej członków a w rezultacie ich zatrzymanie było możliwe dzięki międzynarodowej współpracy w ramach EUROPOL-u i materiałom przekazanym Centralnemu Biuru Śledczemu Policji przez Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych. Z przekazanych materiałów wynikało, iż FBI przechwytywało korespondencję, a w szczególności widomości tekstowe członków gangów narkotykowych, wysyłane za pośrednictwem telefonów komórkowych, wyposażonych w specjalnie utworzoną w tym celu aplikację ANOM. Obrona na etapie postepowania sądowego kwestionowała możliwość wykorzystania na gruncie prawa polskiego materiałów uzyskanych przez służby amerykańskie dzięki tej aplikacji .

Sąd Apelacyjny w Krakowie potwierdził, iż wykorzystanie w procesie karnym przez polski wymiar sprawiedliwości materiałów przekazanych w tym zakresie przez stronę amerykańską jest prawnie dopuszczalne i stanowi pełnowartościowy dowód. Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny.

foto: CBŚP

CBŚP / Prokuratura Rejonowa w Tarnowie

Galeria zdjęć

Idź do oryginalnego materiału