Badanie przypadków oszustw jest trudne, a policja wiele spraw umarza. Oszuści wykorzystują zaawansowane metody cyfrowe, aby zacierać ślady. Mogą przebywać za granicą, a pieniądze są gwałtownie prane. Mimo iż policja umarza wiele spraw o oszustwa, nie oznacza to, iż sprawa jest dla niej nie do rozwiązania. Dzięki nowej jednostce do walki z oszustwami w Økokrim policja podchodzi do spraw w inny sposób.
Przeczytaj również: mObywatel: Zaktualizuj aplikację i przez cały czas z niej korzystaj
Straty na oszustwach inwestycyjnych sięgają 251 milionów NOK
– Policja wznowi sprawy, jeżeli odkryjemy pewne schematy i sprawców. Rozumiemy, iż zgłoszenie oszustwa na policję może być trudne, jeżeli sprawa zostanie porzucona po krótkim czasie. Ale teraz pracujemy nad tymi problemami w nowy sposób – mówi Fung. Szefowa Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej, Inge Svae-Grotli.
Jednostka zajmująca się zwalczaniem oszustw będzie analizować przypadki w różnych okręgach policji, aby zidentyfikować sprawców i odkryć sposób działania. Ponadto raporty zawierają ważne informacje, które Økokrim wykorzystuje do zapobiegania przestępczości i eliminowania luk w zabezpieczeniach. Przykładem jest praca zapobiegawcza podjęta wspólnie z branżą telekomunikacyjną, dzięki której dostawcy usług telekomunikacyjnych udoskonalili swoje systemy i zablokowali miliony oszukańczych połączeń.
Wzrost zgłoszeń o 13,5%. Większość oszustw cyfrowych
Liczba przestępstw finansowych zgłoszonych policji wzrosła z 30 680 w 2023 r. do ok. 34 400 w 2024 r., co stanowi wzrost o 12 procent. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu liczby zgłoszeń oszustw, która wzrosła o 13,5 procent.
Duża część zgłoszeń dotyczących oszustw dotyczy oszustw cyfrowych. Mogą na przykład zdarzyć się przypadki, w których ofiary oszustw zostaną nakłonione do dokonania przelewu pieniędzy za pośrednictwem bankowości internetowej, kliknięcia na linki i podania swojego identyfikatora bankowego. Trzy kategorie oszustw, z którymi policja będzie miała najczęściej do czynienia w 2024 r. to oszustwa reklamowe, czyli takie, w których płacisz za produkt, którego nie otrzymujesz, oszustwa SMS-owe lub phishing, a także oszustwa inwestycyjne, gdzie oszukani klienci wierzą, iż inwestują w coś rzeczywistego.
Straty gospodarcze rosną. Inwestowanie w różne obiekty inwestycyjne, często kryptowaluty
Największe straty finansowe odnotowuje się w przypadku oszustw inwestycyjnych, gdzie ludzie dają się nabrać na inwestowanie w różne obiekty inwestycyjne, często kryptowaluty. Økokrim odnotował 251 milionów koron utraconych w wyniku oszustw inwestycyjnych w 2024 roku. Jest to wzrost o 41 procent w porównaniu z rokiem 2023.
Największy wzrost liczby spraw dotyczy przez cały czas strat mniejszych, poniżej 200 000 NOK. Często są to oszustwa masowe, dokonywane przez profesjonalne siatki przestępcze specjalizujące się w oszustwach. Dlatego też trudno jest badać takie przypadki indywidualnie.
– Wielu oszustów działa za granicą, wysyłając masowe wiadomości SMS do tysięcy osób jednocześnie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy skupili się na ujawnianiu i powstrzymywaniu sprawców, nad czym aktywnie pracujemy poprzez działania naszej jednostki ds. oszustw – mówi Svae-Grotli.
Już niedługo oszustwo będzie można zgłosić policji cyfrowo
Policja pracuje nad wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi zgłaszanie oszustw na policji online.
– Policja musi opierać się na danych, zwłaszcza iż przestępczość nie zna granic i ma charakter cyfrowy – mówi Svae-Grotli.
Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post
Źródło: økokrim, Zdjęcie: pixabay
Przeczytaj również: Thanks Jimi Festival 2025: Muzyczna uczta po raz 15-ty