
W ostatnich dniach polska scena polityczna została wstrząśnięta przez kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna, europosła Konfederacji, który podważył wiarygodność istnienia komór gazowych w Auschwitz-Birkenau. Jego słowa wywołały oburzenie wśród polityków i organizacji społecznych, a także skłoniły Sławomira Mentzena, polityka Konfederacji, do odejścia od swoich wcześniejszych wypowiedzi i potępienia słów Brauna.
Tło sprawy
W czasie rozmowy w Radiu Wnet, Grzegorz Braun określił funkcjonowanie komór gazowych w Auschwitz-Birkenau jako fake news. Jego wypowiedź została przerwana przez prowadzącego rozmowę Łukasza Jankowskiego, a sprawa trafiła do prokuratury i Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Braun nie należy już do Konfederacji, ponieważ został usunięty z partii na początku 2025 roku za start w wyborach prezydenckich bez rekomendacji ugrupowania.
Reakcja Sławomira Mentzena
W niedzielę Sławomir Mentzen opublikował oświadczenie, w którym potępił słowa Brauna i stwierdził, iż są one na szkodę Polski i dają paliwo nieprzyjaciołom. Mentzen podkreślił, iż od dawna nie dogadywał się z Braunem i cieszy się, iż nie działa on już na jego rachunek. Polityk Konfederacji zapowiedział również kontynuację swojej inicjatywy Piwo z Mentzenem, w ramach której będzie rozmawiać z politykami różnych opcji politycznych o Polsce, polityce i ważnych sprawach.
Kontrowersje wokół Piwa z Mentzenem
W związku z planowanym cyklem rozmów Piwo z Mentzenem, polityk Konfederacji zaprosił do udziału kilku polityków, w tym Radosława Sikorskiego, Krzysztofa Kwiatkowskiego i Borysa Budkę. Jednakże, politycy ci zaczęli stawiać warunki swojego udziału w rozmowach, m.in. żądając potępienia słów Brauna przez Mentzena. Polityk Konfederacji uznał takie postępowanie za niepoważne i wycofał zaproszenia dla polityków Platformy Obywatelskiej.
Dane i statystyki
Według danych z 2022 roku, Auschwitz-Birkenau było miejscem zamordowania ponad 1,1 miliona ludzi, w tym 960 tysięcy Żydów, 70-80 tysięcy Polaków i 20-30 tysięcy Romów. Komory gazowe były jednym z głównych narzędzi zagłady w obozie, a ich istnienie zostało potwierdzone przez liczne świadectwa i dokumenty historyczne.
Wnioski
Sprawa Grzegorza Brauna i jego wypowiedzi na temat komór gazowych w Auschwitz-Birkenau wywołała szeroką dyskusję w Polsce i za granicą. Sławomir Mentzen potępił słowa Brauna i podkreślił, iż są one na szkodę Polski. Kontrowersje wokół Piwa z Mentzenem pokazały, iż polityka w Polsce jest coraz bardziej polarizowana i emocjonalna. W takim kontekście, ważne jest, aby politycy i organizacje społeczne podchodzili do historii i pamięci w sposób szanujący i rzetelny.