Śmigus-dyngus. Lejesz? Płacisz! Rodzice choćby nie wiedzą, jak wysokie są kary

3 godzin temu
Jedną z najbardziej lubianych przez Polaków tradycji wielkanocnych jest zwyczaj polewania wodą w Lany Poniedziałek. Czasem jednak dobra zabawa wymyka się spod kontroli i może być źródłem poważnych kłopotów. jeżeli w śmigusa-dyngusa komuś zostanie wyrządzona krzywda albo zostaną poniesione straty materialne, dobra zabawa nie będzie stanowić okoliczności łagodzącej.
Lany Poniedziałek ma korzenie w kulturze słowiańskiej. Kiedyś dzieci i młodzież chwytała za ceberki, dziś za plastikowe pistolety, strzykawki i wiadra. Jednak, jeżeli dajecie się ponieść dobrej zabawie, ostrzegamy: lepiej zachować umiar. Za zbyt obfite polewanie wodą, grożą surowe konsekwencje. Taki czyn może bowiem zostać zakwalifikowany jako zakłócanie porządku publicznego lub naruszenie nietykalności cielesnej i skutkować wysokim mandatem.


REKLAMA


Zobacz wideo Skąd w tradycji wielkanocnej wziął się zając?


Wiadro z wodą zostaw w domu
jeżeli natomiast dojdzie do zniszczenia bądź uszkodzenia czyjegoś mienia (np. oblana osoba miała w kieszeni drogi telefon komórkowy) - czyn może zostać potraktowany jako przestępstwo. Osoba poszkodowana ma prawo ubiegać się o odszkodowanie za zniszczone przedmioty, a cała sprawa może mieć choćby finał w sądzie.


Zanim pozwolimy dzieciom na beztroskie lanie wody, lepiej upewnijmy się, iż robią to z umiarem i rozsądnie albo... przygotujmy portfele. Poniżej prezentujemy taryfikator mandatów, które można otrzymać za lanie wodą:


oblewanie wodą przechodniów - kara w wysokości od 20 do 500 zł;
wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów, tramwajów i pociągów - kara do 500 zł;
oblanie rowerzysty lub jadącego samochodu - kara do 500 zł.


Pociągnięci do odpowiedzialności będą rodzice
Rodzice i opiekunowie prawni powinni pamiętać, iż ponoszą odpowiedzialność za to, co robią ich dzieci. "W przypadku, gdy takich wybryków dopuszczą się osoby małoletnie, do odpowiedzialności zostaną pociągnięci ich rodzice. Czyny popełnione przez nieletnich od 13 do 17 roku życia będą kierowane do sądu rodzinnego i nieletnich. Sprawcy chuligańskich wybryków powyżej 17 roku życia poniosą odpowiedzialność jak dorośli. Za wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu grodzkiego" — czytamy na stronie policja.gov.pl.
Idź do oryginalnego materiału