W poniedziałek, 4 grudnia, Prokuratura Rejonowa w Częstochowie wszczęła śledztwo ws. podejrzenia doprowadzenia do samobójstwa prof. Mirosława Kurkowskiego, dziekana Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Szkoły Nauk Ścisłych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Śmierć profesora wstrząsnęła środowisko akademickie i polityczne w Polsce.
Ostatni kontakt z rodziną
Ostatni kontakt telefoniczny z rodziną prof. Kurkowskiego miał miejsce w dniu 3 grudnia około godziny 10, kiedy wracając z wyjazdu, poinformował żonę, iż wróci do domu około południa. Sąsiedzi go widzieli i potwierdzili, iż wrócił do domu, gdzie zostawił laptop i książki, zjadł coś, a także napisał kartkę z informacją, iż wychodzi na miasto. Niedługo po wyjściu z domu, Kurkowski wyłączył dwie karty SIM w telefonie oraz lokalizację, uniemożliwiając dalszy kontakt. Następnie wyjechał autem z miejsca zamieszkania. W nocy z 3 na 4 grudnia, telefon mężczyzny krótko logował się do sieci w okolicach miejsca zamieszkania.
Śledztwo prokuratury
Celem śledztwa jest ustalenie, czy jakieś inne osoby przyczyniły się do targnięcia się na życie przez pokrzywdzonego. W toku dalszego śledztwa będą przesłuchiwani świadkowie, a także zostanie przeprowadzona sekcja zwłok w Zakładzie Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Sekcja ma także udzielić odpowiedzi na pytania o przyczynę zgonu prof. Kurkowskiego. W trakcie sekcji zostaną pobrane próbki materiału biologicznego w związku z koniecznością wykoniania badań toksykologicznych. Oprócz środków farmakologicznych, w miejscu odnalezienia zwłok, prokurator zabezpieczył również zapiski, które prawdopodobnie zostały sporządzone przez mężczyznę.
Dowody zebrane w toku śledztwa
W wyniku czynności nie ujawniono na zwłokach żadnych obrażeń ciała, mogących skutkować zgonem mężczyzny. Dowody zebrane w toku tego śledztwa nie wskazują na udział osób trzecich. Prokurator Tomasz Ozimek poinformował, iż sekcja zwłok będzie miała miejsce w Zakładzie Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prof. Mirosław Kurkowski – dorobek naukowy
Mirosław Kurkowski to polski informatyk, doktor habilitowany nauk technicznych. Był zatrudniony na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Zawierciu, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku i Politechnice Częstochowskiej. Pracował w Europejskiej Uczelni w Warszawie, na Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie od bieżącego roku akademickiego pełnił funkcję dziekana Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Szkoły Nauk Ścisłych UKSW, i w Akademii Policji w Szczytnie (od października 2018 r., na stanowisku profesora uczelni Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej ISK WBiNP).
Wskaźniki przedwczesnej śmiertelności w Polsce
Według danych GUS, w 2020 roku w Polsce odnotowano 10 444 przypadki samobójstw, co stanowi wskaźnik 26,9 na 100 000 ludności. Wskaźnik ten plasuje Polskę na 14. miejscu w Europie pod względem przedwczesnej śmiertelności. Wśród mężczyzn wskaźnik samobójstw jest znacznie wyższy i wynosi 42,9 na 100 000 ludności.
Wsparcie psychologiczne
Warto pamiętać, iż każdy może potrzebować wsparcia psychologicznego. W Polsce funkcjonują różne organizacje, które oferują pomoc w kryzysie, takie jak Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111) czy Telefon zaufania Anonimowo.pl (888 888 00).