SIGNIT. Tajne sygnały Chin i Rosji na Kubie.

mirekszczerba.pl 2 miesięcy temu

Witam Państwa.

Rozpoznanie radioelektroniczne (SIGINT) jest kluczowym elementem działań i dziedziny gromadzenia danych wywiadowczych poprzez przechwytywanie sygnałów niezależnie od tego, czy chodzi o komunikację między ludźmi (wywiad komunikacyjny – w uproszczeniu COMINT), czy o sygnały elektroniczne niewykorzystywane bezpośrednio w komunikacji (wywiad elektroniczny – w uproszczeniu ELINT).

Ponieważ informacje niejawne są zwykle szyfrowane to rozpoznanie radioelektroniczne może z konieczności obejmować krypto analizę w celu odszyfrowania wiadomości. Przechwytywanie sygnałów przesyłanych zarówno przez podmioty cywilne, jak i wojskowe może dostarczyć państwom cennych informacji zarówno o ich przeciwnikach, konkurentach, jak i sojusznikach.

Zbieranie SIGINT to złożone zadanie, które wymaga specjalistycznego sprzętu, a mianowicie anten, zoptymalizowanych pod kątem charakterystyki sygnału ich celów. Wielkość, liczba, orientacja i układ tych anten określają ich możliwości i funkcję. tych systemów jest wiele ale tutaj postaram się to pokazać jak najbardziej „obrazowo”.

👇

W dniu 27.06.2024 w obecności wiceministra obrony narodowej Cezarego Tomczyka rozpoczęła swoją działalność Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych.

To właśnie ta Agencja ma odpowiadać za zarządzanie i kierowanie systemami satelitarnymi wprowadzanymi na wyposażenie naszych Sił Zbrojnych.

Dołączamy jako kraj do elitarnego klubu satelitarnego i z całą pewnością zaczyna się dla nowy etap wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez nasz kraj z korzyścią dla Sił Zbrojnych oraz służb specjalnych.

Z tego co już oficjalnie wiadomo powstanie Centrum Operacji Satelitarnych a planowany jest zakup krajowych rozwiązań w systemie w programach „Mikro Glob” i „Mikro SAR” . Jako kraj dołączymy z naszym komponentem do europejskiego programu European Sky Shield Initiative #ESSI a więc do Tarczy o której wielokrotnie mówił Premier Donald Tusk.

Powstał Ośrodek Rozpoznania Obrazowego.

To niezwykle istotny moment dla naszego bezpieczeństwa w obliczu zagrożeń w przestrzeni kosmicznej i zastosowania satelitów.

O rosnącej roli SIGNIT oraz OSINT w kwestii bezpieczeństwa narodowego niech świadczą informacje oraz zdjęcia satelitarne z białoruskiej bazy wojskowej w Osipowiczach którą ukrycie przygotowuje się do przyjęcia rosyjskiej, taktycznej broni jądrowej.

To są sygnały których w żadnym wypadku nie można lekceważyć o czym pisałem w blogu .

👇

👇

ŚWIAT WYWIADU I TAJNYCH SŁUŻB. Osipowicze. – Świat Wywiadu i Tajnych Służb (mirekszczerba.pl)

Jak wyglądają satelity szpiegowskie ?

Poniżej satelita systemu „Hexagon”

👇

Pokażę jeszcze Państwu jedno z typowych satelitarnych , szpiegowskich zdjęć zrobionych kacapom / lotnisko Kubinka koło Moskwy / w dniu 6.04. 1979 r a odtajnionych dopiero 25.10.2000 r

👇

O tych systemach stosowanych przez Rosję już sporo napisano ale przy jej kłopotach w kontekście wojny na Ukrainie wyłania się o wiele potężniejszy przeciwnik dla NATO – Chiny które ukrycie promując swoją gospodarkę w rzeczywistości rozbudowują swoją imperialną pozycję . Wielu analityków wręcz twierdzi iż w przypadku zwycięstwa kontrowersyjnego i co najgorsze nieobliczalnego w swych decyzjach Trumpa który na siłę chce się zapisać na kartach historii, może choćby dojść do nowej |”Jałty” / Trump – Putin – Xi Jinping / czyli nowy ,światowy „porządek” i geostrategiczny podział „wpływów” dla trzech mocarstw z pominięciem roli NATO w czym najbardziej zależy obu komunistycznym dyktatorom …

Chiny przede wszystkim rozwijają szpiegostwo naukowo-techniczne ale mają też od dawna swoje ambicje do rozszerzenia swoich globalnych zdolności wywiadowczych szczególnie wobec Stanów Zjednoczonych.

W 2023 r urzędnicy administracji Bidena ujawnili iż Chiny mają dostęp do wielu obiektów szpiegowskich na Kubie.

Podczas gdy działania Chin na wyspie pozostają owiane tajemnicą, zdjęcia satelitarne analizowane przez CSIS dostarczają najnowszej i najbardziej wszechstronnej oceny tego, gdzie Chiny najprawdopodobniej działają.

Biały Dom twierdzi, iż Chiny mają kubańską bazę szpiegowską od co najmniej 2019 roku – WSJ

https://www.wsj.com/articles/florida-lawmakers-seek-classified-briefing-on-chinas-plans-for-spy-base-in-cuba

Położona niecałe 100 mil na południe od Florydy Kuba jest dobrze przygotowana do obserwowania wrażliwej komunikacji i działań w regionie, w tym działań armii amerykańskiej.

👇

Południowo-wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych co widać na powyższej grafice jest pełne baz wojskowych, kwater dowództwa kombatanckiego, centrów startowych i wojskowych poligonów testowych. Kuba ma długą historię prowadzenia zagranicznych operacji szpiegowskich wymierzonych w Stany Zjednoczone. W czasie „zimnej wojny” Związek Radziecki miał największy zagraniczny ośrodek wywiadowczy w kompleksie rozpoznania radioelektronicznego kiedy na Kubie posiadał swoją największą ekspozyturę wywiadowczą Signals Intelligence Complex …

👇

Ośrodek SIGINT w Lourdes zlokalizowany w pobliżu Hawany na Kubie, był największym tego typu obiektem obsługiwanym przez rosyjską Służbę Wywiadu Zagranicznego (SWR) poza granicami Rosji. Położony niecałe 150 km (93 mil) od Key West, obiekt zajmował powierzchnię 73km2 (28 mil kwadratowych). Budowę rozpoczęto w lipcu 1962 roku. W szczytowym okresie zimnej wojny w ośrodku pracowało ponad 1500 techników, inżynierów i agentów wywiadu z KGB, GRU, kubańskiego DGI i bloku wschodniego.

W 2000 roku pojawiły się doniesienia, iż Chiny podpisały umowę z rządem kubańskim o współużytkowaniu obiektu przez własną agencję wywiadowczą….

Stacja została niby zamknięta w sierpniu 2002 roku…

Oficjalnie niby zamknięto wszystkie obiekty stacyjne, budynki opuszczono, a następnie zrekonstruowano, aby stać się tym, co w tej chwili jest czyli kubańskim Uniwersytetem Nauk Informatycznych.

👇

👇

Placówka rozpoznania radioelektronicznego w Lourdes (SIGINT) (globalsecurity.org)

To odtajnione dokumenty CIA dotyczące kubańskiego Lourdes.

👇

CIA-RDP80T01782R000100710001-8.pdf

Pogłoski o tym, iż Chiny szpiegują z Kuby, krążyły od dziesięcioleci. Sprawa powróciła w połowie 2023 r. w związku z doniesieniami medialnymi o chińskiej „bazie szpiegowskiej” w pobliżu Hawany. Zdjęcia satelitarne i informacje z otwartych źródeł ocenione przez CSIS oferują bezprecedensowy wgląd w cztery aktywne miejsca na Kubie, zdolne do prowadzenia operacji nadzoru elektronicznego.

👇

Te cztery miejsca są jednymi z najbardziej prawdopodobnych lokalizacji wspierających wysiłki Chin w zakresie szpiegowania Stanów Zjednoczonych. W tym jedna lokalizacja jest położona prawie w bezpośrednim sąsiedztwie amerykańskiej bazy wojskowej w Guantanamo. Anteny ułożone w konfiguracji znanej jako kołowo rozmieszczona matryca antenowa (CDAA) pozwalają na kształtowanie wiązki w pełnym zakresie 360 stopni. CDAA są bardzo skuteczne w określaniu pochodzenia i kierunku przychodzących sygnałów o wysokiej częstotliwości i były powszechnie używane zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Związek Radziecki podczas „zimnej wojny”.

👇

Do SIGINT stosuje się również inne typy anten.

Anteny talerzowe mogą skupiać fale radiowe w wąską wiązkę, dzięki czemu są skuteczne w komunikacji z satelitami daleko od Ziemi, a także w przechwytywaniu i zbieraniu sygnałów z różnych źródeł.

Anteny radarowe emitują i odbierają fale radiowe w celu śledzenia obiektów fizycznych, takich jak statki, samoloty i pociski.

Geografia wpływa na skuteczność SIGINT. Na dużych odległościach sygnały radiowe mogą być trudne do odizolowania od otaczającego ruchu sygnałowego. Transmisje radarowe zwykle wymagają bezpośredniej „linii wzroku” do celu, co prowadzi do ograniczeń spowodowanych krzywizną Ziemi i innymi przeszkodami fizycznymi.

Bliskość południowych Stanów Zjednoczonych i Karaibów sprawia, iż Kuba jest doskonałym miejscem do zbierania SIGINT w regionie. Dla Pekinu dostęp do zdolności SIGINT na Kubie otworzyłby znaczące okno wywiadowcze niedostępne z terytorium Chin.

Następujące cztery lokalizacje SIGINT na Kubie są strategicznie zlokalizowane w celu szpiegowania Stanów Zjednoczonych przy pomocy satelity MAXAR .


BEJUCAL SIGNIT FACILITY22° 56′ 54,5″N 82° 21′ 46,29″

👇

👇

https://csis-website-prod.s3.amazonaws.com/s3fs-public/2024-06/HR6_PRC_SIGINT_Activitives_Cuba.

Położony na wzgórzach z widokiem na stolicę Hawanę jest największym aktywnym kubańskim obiektem SIGINT zrecenzowanym przez CSIS.

👇

Położony w pobliżu Bejucal, kompleks zyskał rozgłos podczas zimnej wojny kiedy próbowano przemycić na Kubę radziecką broń jądrowa podczas kryzysu w 1962 roku.

👇


Przez dziesięciolecia Bejucal był przedmiotem podejrzeń ze względu na jego możliwe powiązania z chińską działalnością wywiadowczą.
👇

Pojawił się choćby w debatach prawyborów prezydenckich w USA w 2016 roku, kiedy senator z Florydy Marco Rubio naciswkał na Hawanę, aby wykopała tą chińską stację nasłuchową w Bejucal”.
👇

Zdjęcia satelitarne z marca 2024 r. pokazują, iż obszar ten przeszedł poważne aktualizacje w ciągu ostatniej dekady – co wyraźnie wskazuje na ewoluujący zestaw misji.

👇

Obejmuje to budowę tajemniczej nowej kopuły, która może zawierać radar lub system ELINT.

👇


Drugim chińskim obiektem SIGNIT na Kubie jest …

EL SALAO – 22° 56′ 54,5″N 82° 21′ 46,29″W
👇


Po przeciwnej stronie wyspy znajduje się nowy kompleks SIGINT, który wcześniej nie był zgłaszany. Było wiele nieweryfikowalnych źródeł informacji mówiących o tym iż Chiny od 1999 roku eksploatują duże pole antenowe w dalekowschodniej prowincji Santiago de Cuba. Dostęp do takiej placówki zapewniłby Chinom wysoce strategiczny punkt obserwacyjny w pobliżu Naval Station Guantanamo Bay, kluczowej amerykańskiej bazy wojskowej w regionie.

👇

CSIS przeanalizował zdjęcia satelitarne obejmujące 2900 kilometrów kwadratowych prowincji, ale nie znalazł takiego obiektu. Jednak CSIS odkrył nowy, znaczący punkt zbiórki SIGINT w budowie na wschód od miasta Santiago de Cuba, w pobliżu dzielnicy zwanej El Salao. Konstrukcja, której budowa rozpoczęła się w 2021 roku, wydaje się być dużym CDAA o przewidywanej średnicy od 130 do 200 metrów.

Po uruchomieniu CDAA będzie służyć jako potężne narzędzie do zwiększania świadomości w zakresie przestrzeni powietrznej i morskiej w regionie, w którym regularnie operują siły zbrojne USA i ich międzynarodowi partnerzy. Niektóre CDAA o tej przybliżonej wielkości są podobno w stanie śledzić sygnały w dowolnym miejscu od 3000 8000 mil mil morskich.

👇

Miejsca takie jak te były podstawą SIGINT podczas zimnej wojny. Gdy działania wojenne między dwoma supermocarstwami osłabły i pojawiły się nowe technologie, Rosja i Stany Zjednoczone wycofały lub porzuciły większość swoich CDAA. Chiny jednak aktywnie budują nowe duże CDAA, w tym na swoich dwóch zmilitaryzowanych placówkach na Morzu Południowochińskim.

👇

👇

Mischief Reef | Asia Maritime Transparency Initiative (csis.org)

👇

👇

Subi Reef | Asia Maritime Transparency Initiative (csis.org)

Kolejnym chińskim miejscem na Kubie jest…

WAJAY 23° 0’27.63″N 82°25’13.48″W
👇

Niecałe 10 kilometrów na północ od Bejucal znajduje się mniejszy obiekt znany jako Wajay.

👇

Obecność ogrodzenia ochronnego i dwóch posterunków strażniczych silnie sugeruje, iż miejsce to jest przeznaczone do działań wojskowych lub innych wrażliwych działań.

👇

Kompleks stopniowo rozbudowywał się w ciągu ostatnich 20 lat, rozrastając się z jednej anteny i kilku małych budynków w 2002 roku do solidnego kompleksu dzisiaj.

👇

Obecnie znajduje się w nim 12 anten o różnych rozmiarach i orientacjach, znaczące operacje i obiekty pomocnicze, a choćby mała farma słoneczna.

👇

Jakiś czas były medialne informacje sugerujące , iż Chiny odegrały rolę w budowie lub modernizacji obiektu.

¿Base de Lourdes o base de Bejucal? / Manuel Cereijo / El Nuevo Herald – Cuba News / Noticias – CubaNet News

👇

Nie widać tu anten talerzowych, co sugeruje, iż jego celem jest przede wszystkim przechwytywanie i transmisja sygnału naziemnego. Jednak różnorodność obecnych anten jest wyraźną wskazówką, iż Wajay jest odpowiedzialny za dość złożony zestaw misji SIGINT.

Czwartym chińskim punktem na Kubie jest….

CALABAZAR23° 0’48.87″N 82°19’58.91″W
👇

Nieopodal znajduje się niewielki kubański kompleks wojskowy (który kojarzy się z nazwą pobliskiego miasteczka Calabazar ) odtajnionych dokumentach CIA noszą znamiona operacji SIGINT.

CIA-RDP78T05439A000300060019-6.pdf

👇

Ponad tuzin anten talerzowych o różnych rozmiarach jest rozrzuconych po całym zabezpieczonym miejscu wraz z dwoma widocznymi masztami anten słupowych. Jak to często bywa w przypadku wojskowych instalacji wywiadowczych, liczba, lokalizacja i orientacja anten znacznie się zmieniły w czasie, prawdopodobnie dostosowując się do zmian w zestawie misji obiektu.

👇

Najnowsza antena została zainstalowana w 2016 roku.

👇

Bez dostępu do materiałów niejawnych wskazanie konkretnych celów tych zasobów jest prawie niemożliwe. Niemniej jednak rozwój sprzętu do monitorowania przestrzeni kosmicznej w miejscach takich jak Bejucal i Calabazar jest godny uwagi, biorąc pod uwagę, iż Kuba nie ma własnych satelitów ani programu kosmicznego. Chociaż może ona wykorzystywać możliwości łącza w dół w celu uzyskania dostępu do danych satelitarnych w wielu zastosowaniach, zaobserwowane rodzaje możliwości śledzenia przestrzeni kosmicznej są prawdopodobnie przeznaczone do monitorowania działań innych państw (takich jak Stany Zjednoczone) obecnych na orbicie.

👇

Nawet ograniczony dostęp do tego sprzętu zapewniłby Chinom znacznie większe możliwości monitorowania i komunikowania się z własnymi zasobami kosmicznymi przelatującymi nad drugą stroną globu. Podobnie jak Stany Zjednoczone, Rosja i Europa, Chiny prowadzą globalną sieć stacji naziemnych z których może przeprowadzać telemetrię, śledzenie i dowodzenie (TT&C) na swoich satelitach i statkach kosmicznych.

Polecam Państwu szczególnie poniższy link

👇

👇

Oczy zwrócone w niebo: rosnący ślad kosmiczny Chin w Ameryce Południowej (csis.org)

Chiny historycznie nie miały dostępu do stacji naziemnych w Ameryce Północnej. Dostęp do instalacji na Kubie mógłby pomóc wypełnić tę lukę.

Kubańskie obiekty zapewniłyby również możliwość monitorowania ruchu radiowego i potencjalnie przechwytywania danych dostarczanych przez amerykańskie satelity, gdy przelatują nad bardzo wrażliwymi obiektami wojskowymi na południu Stanów Zjednoczonych. Na samej Florydzie znajduje się główny kompleks startowy na Przylądku Canaveral, siedziba zarówno Południowego Dowództwa USA, jak i Dowództwa Centralnego, a także wiele baz okrętów podwodnych i innych.

Kluczowe bazy i instalacje na Florydzie

Zbieranie danych na temat działań takich jak ćwiczenia wojskowe, testy rakietowe, wystrzeliwanie rakiet i manewry okrętów podwodnych pozwoliłoby Chinom na wypracowanie bardziej wyrafinowanego obrazu amerykańskich praktyk wojskowych. Podczas gdy współczesna komunikacja wojskowa jest wysoce zaszyfrowana – co oznacza, iż zawartość wiadomości i danych jest ukryta – informacje o częstotliwości, pochodzeniu, kierunku i tempie ruchu komunikacyjnego mogą stanowić istotną wartość wywiadowczą.

Inne rodzaje danych mogą być gromadzone z mniejszą obawą o szyfrowanie. Warto zauważyć, iż ELINT i systemy radarowe, takie jak ten prawdopodobnie zainstalowany w Bejucal w ostatnich latach, są w zasięgu monitorowania startów rakiet z Przylądka Canaveral i Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego NASA.

Badanie tych startów – szczególnie tych z systemów rakiet wielokrotnego użytku Falcon 9 i Falcon Heavy pierwszego stopnia firmy SpaceX – jest prawdopodobnie przedmiotem żywego zainteresowania Chin, które próbują dogonić przywództwo USA w technologii wynoszenia w przestrzeń kosmiczną.

Przechwycenie przepływu komunikacji handlowej przez ważne ośrodki gospodarcze na południu Stanów Zjednoczonych może stanowić skarbnicę danych mniej ograniczonych przez szyfrowanie. W regionie znajdują się główne ośrodki badawcze i produkcyjne dla takich branż jak lotnictwo, elektronika, biotechnologia i inne najważniejsze sektory strategiczne, które Pekin traktuje priorytetowo.

Pekin ma wyraźne polityczne i ideologiczne motywacje, aby utrzymać na powierzchni jeden z niewielu na świecie rządów kierowanych przez Partię Komunistyczną. Jednak jej interesy są tam również wyraźnie strategiczne.

Ambicje Chin dotyczące rozszerzenia zagranicznej obecności wojskowej są bardzo dobrze udokumentowane a Kuba stanowi atrakcyjny przyczółek dla Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) na Karaibach.

Defense and Military | On China | CSIS

Jawna ocena Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego USA opublikowana w lutym 2024 r. Kuba jako jeden z kilku krajów, w których Chiny chcą stworzyć instalacje wojskowe.

ATA-2024-Unclassified-Report.pdf (odni.gov)

Kuba jest w tej chwili uwikłana w najgorszy kryzys ekonomiczny od upadku Związku Radzieckiego, a Hawana rozpaczliwie potrzebuje pomocy z zewnątrz…

Economic crisis in Cuba leads to food rationing, hunger | AP News

Chiny zawsze „przyglądają” się wybranym krajom / Polska też jest na tej liście ze względu na tranzyt do państw skandynawskich i „Jedwabny Szlak” / a później pojawiają jako krytyczne koło ratunkowe, zapewniające miliardowe umorzenie długów i bezpośrednią pomoc w ostatnich latach / kiedy Prezydent Duda i inni w Polsce to w końcu przestaną być naiwni ?? /

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel uczestniczy w ceremonii złożenia wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Ludowych na placu Tiananmen w Pekinie, Chiny, 25 listopada 2022 r.

https://www.reuters.com/world/americas/cuba-wins-china-debt-relief-new-funds-2022-11-27

Firmy powiązane z Pekinem są również głęboko zakorzenione w kubańskim sektorze technologicznym. Chińscy giganci technologiczni Huawei i ZTE są umieszczeni przez rząd USA na czarnej liście w związku z ryzykiem szpiegostwa – w tej chwili stanowią kręgosłup infrastruktury telekomunikacyjnej Kuby. Częste wymiany techniczne między kubańskimi i chińskimi uniwersytetami państwowymi i firmami technologicznymi również ułatwiają transfer technologii.

古巴信息科学大学校长代表团一行来西电交流访问-西安电子科技大学新闻网 (xidian.edu.cn)

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza i Kubańskie Rewolucyjne Siły Zbrojne (FAR) utrzymują regularną wymianę na wysokim szczeblu od 1999 roku. Ostatnio, w kwietniu 2024 r., najwyższy rangą przywódca polityczny FAR spotkał się z najwyższym urzędnikiem PLA w Pekinie.

Chiny i Kuba obiecują wzajemnie wspierać swoje podstawowe interesy – China Military

Chociaż nie ma oficjalnego handlu bronią między krajami, Chiny są zamieszane w nielegalne transfery broni na Kubę. W 2015 r. statek towarowy pod chińską banderą cywilną, przewożący materiały wybuchowe i amunicję zmierzający na Kubę, został przechwycony przez kolumbijską policję.

Kolumbia zatrzymała płynący na Kubę chiński statek przewożący broń – BBC News

Szczegółowe informacje na temat obecności Chin na Kubie są skąpe, a dziesięciolecia spekulacji sprawiły, iż trudno jest odszyfrować rzeczywistość z plotek. Coraz więcej wskazuje jednak na to, iż ekonomiczne i polityczne wpływy Chin mogą otwierać drzwi dla ich służb wojskowych i wywiadowczych na Kubie. choćby jeżeli Chiny nie mają tam bezpośredniego dostępu do obiektów, dane zebrane przez kubańskie odpowiedniki mogą być łatwo udostępnione Pekinowi.

Odrodzenie Kuby jako kluczowego gracza w strategicznej rywalizacji USA powinno wzbudzić niepokój w Waszyngtonie i poza nim. Choć jest mało prawdopodobne, aby Chiny dążyły do ustanowienia dużych zdolności ofensywnych na wyspie w perspektywie krótkoterminowej, stopniowe rozszerzanie ich obecności na wyspie pozostanie trwałym problemem dla decydentów w Stanach Zjednoczonych i ich regionalnych partnerach.

👇

Tajne sygnały: dekodowanie chińskich działań wywiadowczych na Kubie (csis.org)

Zdjęcie rosyjskiej bazy wywiadowczej w Lourdes na Kubie – dzięki uprzejmości The Diplomat

Zdjęcie mapy dzięki uprzejmości FOX Carolina

Kontekst i analiza

  • Wyspa Kuba jest strategicznym i taktycznym klejnotem dla rosyjskich i chińskich operacji wywiadowczych. Kuba znajduje się zaledwie 94 mile od najbardziej wysuniętego na południe punktu kontynentalnych Stanów Zjednoczonych; Przez dziesięciolecia rosyjskie instalacje wojskowe na Kubie przechwytywały wysokiej jakości SIGINT (wywiad radiowy) i MASINT (wywiad materiałowy). Jednocześnie Rosja wykorzystuje interesy USA poprzez ofensywne operacje cybernetyczne. Podsłuchiwanie amerykańskiego ruchu radiowego pozwoliło Rosji monitorować działania wojskowe USA podczas operacji Pustynna Burza. Rosyjskie bazy na Kubie ułatwiły rosyjskiemu wywiadowi ciche prowadzenie szpiegostwa przemysłowego, wykradanie tajemnic handlowych amerykańskich korporacji. Rosja twierdzi, iż zamknęła swoje bazy wojskowo-szpiegowskie na Kubie w latach 1990-2014; Jednak dane wskazują, iż jest mało prawdopodobne, aby Rosja całkowicie zamknęła wszystkie operacje szpiegowskie. O tym, iż Rosja nie zamknęła wszystkich posterunków nasłuchowych, świadczy fakt, iż w tyle pozostał kontyngent 3000 rosyjskich techników i analityków wojskowo-cywilnych, dowodzony przez wysokich rangą oficerów Pawła Smołko i Aleksandra Utoczkina z jednostki 47747 wywiadu wojskowego. W tym samym czasie Rosja wydała 3 mld dolarów na eksploatację i modernizację zakładu w Lourdes.
  • De Faakto Open Source Research & Intelligence Evaluation znajduje dowody na to, iż Rosja kontynuowała prowadzenie baz szpiegowskich i wojskowych, pomimo twierdzeń o ich zamknięciu, i zwiększyła gromadzenie danych wywiadowczych poprzez współpracę z chińskimi jednostkami wywiadowczymi na Kubie, szkolenie i pomoc chińskim analitykom, prowadzenie wspólnych baz szpiegowskich oraz poprzez wspólne operacje gromadzenia i wymiany danych wywiadowczych.

Wartość wywiadowcza – Jak i dlaczego – najważniejsze punkty

  1. Kuba znajduje się niezwykle blisko kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, co czyni ją zbyt cenną strategicznie, aby ją porzucić. Kuba stanowi bogatą bazę dla szpiegostwa i szpiegostwa przemysłowego, a drugorzędne korzyści obejmują ścisłą fizyczną obserwację i monitorowanie amerykańskiej bazy wojskowej w Zatoce Guantanamo
  2. Rosja albo udostępnia lub wynajmuje swoje kubańskie bazy wojskowe i stacje szpiegowskie chińskiemu aparatowi bezpieczeństwa. W zależności od umowy o współpracy, Rosja może szkolić i pomagać chińskim analitykom wywiadowczym za gotówkę, dzielenie się szpiegostwem wywiadowczym lub wydatki operacyjne
  3. W przeszłości Rosja mogła wykradać tajemnice handlowe i prowadzić szpiegostwo przemysłowe z wykorzystaniem kubańskich stacji szpiegowskich. Chiny są płodnym konsumentem danych wywiadowczych, w szczególności tajemnic przemysłowo-wojskowych dotyczących wykorzystania technologii wojskowych do fałszerstw i inżynierii wstecznej. Ma to sens tylko wtedy, gdy Chiny chciałyby przejąć lub udostępnić infrastrukturę wywiadowczą na Kubie, korzyści zarówno dla Rosji, jak i Chin są nieocenione dla gromadzenia danych wywiadowczych
  4. Niedawne przemieszczenie rosyjskich naukowców i matematyków GRU na Kubę sygnalizuje, iż Chiny i Rosja współpracują również nad wywiadem MASINT w celu oceny zasięgu amerykańskiego systemu obrony powietrznej oraz pakietów rakietowych do uderzeń i celów rakietowych w Stanach Zjednoczonych
  5. Istnieje uzasadniona wątpliwość; Rosyjski potencjał technologiczny nie jest w stanie samodzielnie przeciwstawić się siłom zachodnim. Najprawdopodobniej dlatego Kreml ściśle współpracuje z Pekinem, co świadczy o poziomie współpracy w zakresie wymiany informacji wywiadowczych między oboma państwami
  6. Uważa się, iż Moskwa i Pekin już teraz dzielą się dużymi ilościami danych wywiadowczych. Gdy Chiny uzyskają dostęp do centrum w Lourdes, będzie to oznaczać więcej pierwszorzędnych produktów wywiadu wojskowego, co jest ważne, ponieważ Chiny przygotowują się do operacji przeciwko Tajwanowi
  • W 2014 roku Rosja zawarła porozumienia z Kubą głównie w sprawie odtworzenia i eksploatacji wojskowych baz szpiegowskich. Wydaje się, iż stało się to przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2014 roku, co umożliwiłoby rosyjskim szpiegom przechwytywanie rozmów amerykańskiego wywiadu wojskowego poprzez podsłuchiwanie z kubańskich baz. W 2017 r. było więcej dyskusji na temat operacji na Kubie między rządami Rosji i Kuby. W tym czasie Rosja umorzyła 90% niespłaconych długów Kuby z czasów sowieckich, które wynosiły łącznie 32 miliardy dolarów (18,6 miliarda funtów) – ustępstwo, które teraz wydaje się być powiązane z umową o ponownym otwarciu bazy.
  • W zakładzie Intela w Bejucal-Cuba zainwestowano znaczne środki. Zdjęcia satelitarne z 2018 r. pokazują nowo wybudowaną kopułę w bazie rozpoznania radioelektronicznego. Jest to pierwsza tego typu antena spośród licznych anten SIGINT w Bejucal, które były używane do przechwytywania komunikacji elektronicznej ze Stanów Zjednoczonych. Radome, wzniesiony w miejscu przylegającym do innych znanych kubańskich anten obserwacyjnych na południe od Hawany, miał miejsce w latach 2017-2018. Funkcje nowej anteny nie są widoczne na obecnych zdjęciach satelitarnych, ale podobne anteny były wykorzystywane do przechwytywania sygnałów, śledzenia pocisków, łącz satelitarnych w górę i w dół, komunikacji radiowej, śledzenia obiektów w kosmosie, a w niektórych przypadkach do zakłócania komunikacji satelitarnej. Kopuła mogłaby również umożliwiać bezpośrednią komunikację ze statkami na morzu lub innymi źródłami sygnału na horyzoncie. Warto zauważyć, iż w 2017 roku Rosja ukończyła nową naziemną stację komunikacji satelitarnej niedaleko Kuby, w Nikaragui, rzekomo dla sygnałów typu GPS, co wskazuje na prace nad regionalną kompleksową elektroniczną siecią szpiegowską.
  • Amerykańskie źródła wywiadowcze przyznały, iż Chiny od lat szpiegują USA z różnych miejsc znajdujących się na Kubie, mimo iż Biały Dom zaprzecza doniesieniom, jakoby Chiny budowały na wyspie nowe obiekty rozpoznania radioelektronicznego. Według tych samych źródeł wywiadowczych USA, chińskie ośrodki wojskowe i wywiadowcze monitorują ruch morski, amerykańską bazę morską Guantanamo i komunikację. Przy tak dużej ilości informacji przenoszonych z fizycznych linii i do sieci bezprzewodowych, Chińska Republika Ludowa będzie dążyć do przechwytywania większej ilości danych bezprzewodowych.
  • Jest rzeczą pewną, iż kubańskie jednostki wywiadu wojskowego współpracują z Rosją, i jest prawdopodobne, iż nawiązano nowe partnerstwo szpiegowskie z chińskimi szpiegami działającymi z punktów nasłuchowych na Kubie. Informacje zebrane przez kubański wywiad są sprzedawane amerykańskim przeciwnikom na rynku temu, kto zaoferuje najwyższą cenę, co czyni kubańskie jednostki wywiadowcze niezależnym podmiotem, który generuje dochody dla Kuby, jednocześnie budując sojusze i sojuszników.

Koniec tła i analizy

Wideo dzięki uprzejmości Wall Street Journal i YouTube

Śniadanie dla psów, wszystko na Kubę, notatki wywiadu wojskowego, szpiegostwa i szpiegostwa, informacje historyczne i dane źródłowe

Zdjęcie radzieckiej rozbudowy wojskowej z 1961 r. – dzięki uprzejmości Coast Guard Aviation History i CIA

Rys historyczny: kubański kryzys rakietowy i inwazja w Zatoce Świń

W październiku 1962 roku przeloty amerykańskich samolotów szpiegowskich U-2 nad terytorium Kuby ujawniły miejsca instalacji rakietowych. To odkrycie postawiło administrację Kennedy’ego przed najpoważniejszym kryzysem w polityce zagranicznej.

Początki kryzysu kubańskiego sięgają nieudanej inwazji w Zatoce Świń, podczas której wspierani przez USA kubańscy emigranci mający nadzieję na wzniecenie powstania przeciwko Castro zostali obezwładnieni przez kubańskie siły zbrojne. Po inwazji Castro zwrócił się do Sowietów o ochronę przed przyszłą agresją USA. Sowieci dostarczyli Kubie broń jądrową pod warunkiem, iż umowa pozostanie tajna, dopóki rakiety nie będą w pełni operacyjne. Chruszczow twierdził, iż jego motywacją do dostarczenia Kubie broni jądrowej była ochrona rewolucji kubańskiej przed agresją USA i zmiana globalnej równowagi sił na korzyść Związku Radzieckiego. Kennedy zarządził morską „kwarantannę” Kuby. Stosowanie „kwarantanny” prawnie odróżniało to działanie od blokady, która zakładała istnienie stanu wojny.

Kennedy wysłał list do Chruszczowa, w którym oświadczył, iż Stany Zjednoczone nie pozwolą na dostarczenie Kuby broni ofensywnej i zażądał, aby Sowieci zdemontowali już budowane lub ukończone bazy rakietowe i zwrócili całą broń ofensywną do ZSRR. Chruszczow wysłał kolejną wiadomość wskazującą, iż każda proponowana umowa musi obejmować usunięcie amerykańskich rakiet Jupiter z Turcji. Tego samego dnia amerykański samolot zwiadowczy U-2 został zestrzelony nad Kubą. Kennedy i jego doradcy przygotowywali się do ataku na Kubę w ciągu kilku dni, szukając jakiegokolwiek pozostałego rozwiązania dyplomatycznego. Kennedy w swoim orędziu do sowieckiego przywódcy zaproponował kroki w celu usunięcia radzieckich rakiet z Kuby pod nadzorem Organizacji Narodów Zjednoczonych i gwarancję, iż Stany Zjednoczone nie zaatakują Kuby. W zamian USA miałyby usunąć rakiety Jupiter z Turcji (Biuro Historyka Rządu USA, 1962)

Wideo dzięki uprzejmości Hindustan Times

Zespół hawański

W 2016 roku amerykańscy dyplomaci w Hawanie zaczęli zgłaszać niezwykłe bodźce sensoryczne i słuchowe, a także zawroty głowy, szumy uszne i inne objawy poznawcze. 6-7miesięczna obserwacja wykazała utrzymujące się nieprawidłowości w sferze poznawczej, przedsionkowej i okoruchowej. Różnorodność prezentowanych objawów utrudniała diagnozę, dlatego wiele osób snuło teorie na temat pochodzenia urazu. Później kanadyjscy dyplomaci i ich rodziny stacjonujący w Hawanie opisywali podobny zestaw objawów

Mechanizm szkody

  • Pierwotna przyczyna tych zmian jest nieznana, a rozwikłanie tej tajemnicy będzie wymagało dodatkowych badań nad związkiem między efektami neuronalnymi a objawami. Jednak jedno z badań sugerowało, iż objawy te były spowodowane nabytą neurotoksycznością. W rezultacie przypuszcza się, iż możliwą przyczyną jest nadmierna ekspozycja na inhibitory cholinesterazy. Również użycie pulsacyjnej kuchenki mikrofalowej może być możliwym winowajcą

Obraz kliniczny

  • Istnieją ostre i przewlekłe objawy zespołu hawańskiego (HS).

Ostre objawy

  • nagłe pojawienie się odczuwalnego głośnego hałasu (pisk, ćwierkanie, klikanie lub przeszywanie).
  • zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie i wrażliwość na światło).
  • uczucie intensywnego ucisku lub wibracji w głowie
  • ból w uchu lub bardziej rozproszony w głowie
  • szumy uszne i ubytek słuchu
  • zawroty głowy, chwiejny chód

Objawy przewlekłe

  • Bezsenność
  • Zawroty głowy i nudności
  • Wrażliwość na światło i zmęczenie oczu
  • Czułość dźwięku
  • Szumy uszne i redukcja słuchu
  • Zaburzenia koncentracji i pamięci
  • Drażliwość, nerwowość i smutek
  • Zmęczenie
  • Ból głowy

Wyniki rezonansu magnetycznego (MRI)

  • Zarówno amerykańscy, jak i kanadyjscy uczestnicy mieli nieprawidłowości neuroobrazowe związane z ich istnieniem w Hawanie. W Stanach Zjednoczonych naukowcy odkryli różnice w objętości istoty szarej i białej (WM), adekwatnościach dyfuzji móżdżku i funkcjonalnej łączności sieciowej
  • Wyniki wskazują na spadek gęstości włókien istoty białej i połączeń strukturalnych sieci u Kanadyjczyków, którzy spędzili ponad miesiąc w Hawanie w latach 2016-2018. Zmiany mikrostrukturalne w sklepieniu (trójkątny obszar istoty białej w mózgu ssaków między hipokampem a podwzgórzem) odkryto przy użyciu zaawansowanych technik obrazowania dyfuzji (dyfuzyjny rezonans genetyczny), które odpowiadały bólom głowy i szumom usznym. Istnieją również zmiany mikrostrukturalne w śledzionie (gruba tylna część ciała modzelowatego mózgu), które są związane z bólami głowy i zmęczeniem. Ponadto istnieją dowody na zakłóconą łączność sieci strukturalnej w spoidłach wzgórzowych i hipokampowych do tylnych obszarów mózgu. Dokładna przyczyna obserwowanych różnic w istocie białej nie jest znana.

Zarządzanie

  • Ostre leczenie: Nie ma udokumentowanej opcji terapeutycznej dla ostrych objawów tego zaburzenia. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci otrzymują odpoczynek i instrukcje dotyczące złagodzenia okoliczności, które spowodowały początkowe oznaki i objawy. Pacjenci powinni zostać jak najszybciej wyeliminowani z miejsca początkowego i przeniesieni do bezpiecznego miejsca
  • Leczenie przewlekłe: Nie ma ustalonej opcji terapeutycznej dla przewlekłych objawów tego zespołu. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci ze schorzeniami przewlekłymi są leczeni rehabilitacją interdyscyplinarną (Fizjopedia, 2024)

Zdjęcie reaktywowanej rosyjskiej stacji radarowej dzięki uprzejmości The Aviationist

Czy Rosja ma instalacje wojskowe na Kubie?

  • Związek Radziecki miał wcześniej znaczną obecność wojskową na Kubie, która przez większą część zimnej wojny była wczesnym krajem na półkuli zachodniej poza zachodnią strefą wpływów. Rosja zamknęła swoje bazy wojskowe na Kubie niedługo po upadku ZSRR, ale ostatnio starała się rozszerzyć swoją obecność wojskową poza byłym Związkiem Radzieckim o nowe bazy. O możliwości przywrócenia baz na Kubie mówiło się już w 2017 roku. Na Kubie spekuluje się, iż obiekty inwigilacyjne nieznanego pochodzenia są rosyjskie lub chińskie, a możliwość przywrócenia rosyjskich obiektów w tym kraju była wielokrotnie podnoszona (Military Watch Magazine, 2022)

2014 – Kuba osiąga pryncypialne porozumienie, aby umożliwić Rosji tworzenie nowych baz szpiegowskich za gotówkę

  • Rosja po cichu osiągnęła porozumienie z Kubą w sprawie ponownego otwarcia bazy szpiegowskiej z czasów sowieckich u progu Ameryki, w obliczu pogarszających się stosunków między Moskwą a Waszyngtonem
  • Według gazety „Kommiersant” umowa o ponownym otwarciu ośrodka rozpoznania radioelektronicznego w Lourdes, na południe od Hawany, została zasadniczo uzgodniona podczas wizyty prezydenta Władimira Putina na wyspie w 2014 roku
  • Otwarty w 1967 roku ośrodek w Lourdes był największą zagraniczną bazą Związku Radzieckiego, zaledwie 155 mil od wybrzeża USA. Zatrudniała do 3000 pracowników wojskowych i wywiadowczych do przechwytywania szerokiej gamy amerykańskiej komunikacji telefonicznej i radiowej, ale Putin ogłosił jej zamknięcie w 2001 roku, ponieważ była zbyt kosztowna – Rosja płaciła 200 milionów dolarów (117 milionów funtów) rocznie czynszu – i w odpowiedzi na żądania USA
  • Po wizycie Putina na Kubie służba prasowa Kremla poinformowała, iż prezydent umorzył 90% niespłaconych długów Kuby z czasów sowieckich, które wyniosły łącznie 32 mld dolarów (18,6 mld funtów) – ustępstwo, które teraz wydaje się być powiązane z umową o ponownym otwarciu bazy
  • „Lourdes dało Związkowi Radzieckiemu oczy na całą półkulę zachodnią… Dla Rosji, która walczy o swoje prawa i miejsce w społeczności międzynarodowej, byłoby to nie mniej cenne niż dla ZSRR” – powiedział „Kommiersantowi” Wiaczesław Trubnikow, były szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego (Guardian, 2014)
  • Posunięcie to wydaje się być częścią kampanii Moskwy mającej na celu umocnienie się jako geopolitycznego rywala Stanów Zjednoczonych i pojawia się w momencie, gdy Zachód ma zamiar rozszerzyć sankcje wobec Rosji w związku z jej rolą w konflikcie na Ukrainie
  • Kuba SIGINT Mniej o szpiegostwie, a więcej o kradzieży tajemnic handlowo-przemysłowych – niektórzy się z tym nie zgadzają
  • Mieszkający w Moskwie analityk ds. obronności Paweł Felgenhauer nazwał doniesienia o ponownym uruchomieniu bazy w Lourdes, aby pokazać Waszyngtonowi „środkowy palec” i powiedział, iż było to częściowo spowodowane ekspansją zachodnich wpływów na Ukrainie
  • „Nie ma już zbyt wielu rozmów radiowych, które miałyby jakiekolwiek znaczenie, wszystko trafia do zakodowanych kanałów, więc myślę, iż wartość zbierania danych wywiadowczych byłaby znacznie mniejsza niż 20 lat temu” – powiedział. Felgenhauer przyznał jednak, iż baza może być przydatna do kradzieży tajemnic handlowych, „ponieważ kiedy ludzie rozmawiają, nie zawsze są tak uważni na bezpieczne linie”
  • Jednak Rusłan Puchow, dyrektor Centrum Analiz Strategii i Technologii w Moskwie, powiedział, iż baza ma wartość wojskową i iż negocjacje z Kubą zostały prawdopodobnie w większości zakończone jeszcze przed rozpoczęciem kryzysu na Ukrainie w listopadzie. Ponowne otwarcie nastąpiło po próbach Rosji przełamania jej „strategicznej samotności” poprzez poprawę współpracy wojskowej z innymi krajami i powiedział, iż może dzielić się informacjami z bazy z rywalami USA, takimi jak Chiny (Guardian, 2014)

Oto, co raport Kongresu z 2000 roku powiedział o obiekcie w Lourdes na Kubie

  • W 2000 roku Sekretarz Obrony oficjalnie wyraził zaniepokojenie Kongresem w związku z kompleksem szpiegowskim w Lourdes na Kubie i jego wykorzystaniem jako bazy wywiadowczej skierowanej przeciwko Stanom Zjednoczonym
  • Sekretarz obrony, powołując się na ocenę Agencji Wywiadu Obronnego z 1998 roku, poinformował, iż Federacja Rosyjska dzierżawi obiekt w Lourdes za około 100 do 300 milionów dolarów rocznie
  • Poinformowano, iż obiekt w Lourdes był największym tego typu kompleksem eksploatowanym przez Federację Rosyjską i jej służby wywiadowcze poza regionem byłego Związku Radzieckiego
  • Obiekt w Lourdes miał zajmować powierzchnię 28 mil kwadratowych, a w bazie pracowało ponad 1500 rosyjskich inżynierów, techników i personelu wojskowego
  • Eksperci zaznajomieni z obiektem w Lourdes podobno potwierdzili, iż baza miała wiele grup anten śledzących i własny system satelitarny, przy czym niektóre grupy były używane do przechwytywania rozmów telefonicznych, faksów i komunikacji komputerowej ogólnie, a inne grupy były wykorzystywane do zabezpieczania wybranych telefonów i urządzeń
  • Źródła informacyjne donoszą, iż placówka w Lourdes uzyskała poufne informacje na temat operacji wojskowej Stanów Zjednoczonych podczas operacji Pustynna Burza
  • Badania naukowe cytują oficjalne źródła amerykańskie potwierdzające, iż obiekt w Lourdes był wykorzystywany do zbierania danych osobowych obywateli Stanów Zjednoczonych w sektorze prywatnym i rządowym oraz oferował środki do zaangażowania się w wojnę cybernetyczną przeciwko USA.
  • Znaczenie operacyjne zakładu w Lourdes podobno dramatycznie wzrosło po tym, jak prezydent Rosji Borys Jelcyn wydał w 1996 r. zarządzenie, w którym zażądał od rosyjskiej społeczności wywiadowczej zwiększenia gromadzenia amerykańskich i innych zachodnich tajemnic gospodarczych i handlowych
  • Szacuje się, iż rząd Federacji Rosyjskiej wydał ponad 3 miliardy dolarów na eksploatację i modernizację zakładu w Lourdes
  • Byli urzędnicy rządu USA potwierdzili doniesienia o rozbudowie i modernizacji zakładu w Lourdes przez Federację Rosyjską
  • W grudniu 1999 roku poinformowano, iż wysokiej rangi rosyjska delegacja wojskowa pod przewodnictwem zastępcy szefa Sztabu Generalnego, generała pułkownika Walentina Korabelnikowa odwiedziła Kubę w celu omówienia kontynuacji rosyjskiej działalności zakładu w Lourdes
  • Eksperci ds. obrony są zgodni co do tego, iż baza może znacznie zwiększyć zdolność Rosji do szpiegowania Ameryki w okresie kryzysu w stosunkach amerykańsko-rosyjskich
  • Iwan Konowałow, szef moskiewskiego Centrum Badań nad Trendami Strategicznymi, oszacował, iż baza w Lourdes została wykorzystana do pozyskania co najmniej 50% przechwyconych radiowo danych wywiadowczych Związku Radzieckiego z USA
  • Ponowne otwarcie bazy w Lourdes mogłoby „dość znacząco” zwiększyć zdolności wywiadowcze Rosji, ponieważ stosunki amerykańsko-rosyjskie pozostają napięte. „Trzeba pamiętać, iż zdolności wywiadu technicznego Rosji są bardzo słabe. To pomoże” – powiedział Konowałow agencji Reuters.
  • Jeśli baza zostanie ponownie otwarta, zademonstruje zainteresowanie Rosji utrzymaniem własnych sojuszy w celu przeciwdziałania sojuszom USA (Business Insider, 2014)

Wideo dzięki uprzejmości FOX Carolina

2023 Chiński aparat wojskowo-szpiegowski przenosi się do rosyjskich baz na Kubie

Chiny przejmują niektóre byłe sowieckie bazy szpiegowskie, Rosja współpracuje z Chinami i nigdy nie przestaje szpiegować z Kuby

  • Bardziej prawdopodobne jest, iż Moskwa połączy siły z chińskim ośrodkiem SIGINT z siedzibą na Kubie, wymierzonym w USA. RLI przewidywała w lutym 2022 r., iż Rosja może ponownie otworzyć placówkę wywiadowczą w Lourdes, która była zamknięta od 2001 r
  • Prognozę potwierdza fakt, iż centrum wznowiło swoją działalność. Według doniesień, niektórzy agenci GRU z 6 Dyrekcji Wywiadu Radiowego przybywają na Kubę jako dyplomaci, inżynierowie rakietowi, eksperci w dziedzinie technologii komputerowej i matematyki precyzyjnej. Po oficjalnym zamknięciu ośrodka przez Rosjan, część pracowników pozostała na Kubie, m.in. Paweł Smolko i Aleksander Utoczkin, oficerowie 47747 jednostek wojskowych (w Klimowsku, dokąd przewieziono sprzęt z Lourdes)
  • Dysponując takimi ekspertami, centrum w Lourdes najprawdopodobniej będzie zbierać nie tylko SIGINT, ale także MASINT, co oznacza ocenę zasięgu amerykańskich systemów obrony powietrznej i opracowanie tras ewentualnych uderzeń rakietowych wymierzonych w Stany Zjednoczone
  • Oceny te opierają się na badaniu doświadczeń rosyjskiego wywiadu wojskowego przed i po inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Wiadomo również, iż rosyjscy dyplomaci w Europie, zwłaszcza inżynierowie rakietowi, wykonują te funkcje
  • Centrum Radioelektroniki w Lourdes (REC), znajdujące się niedaleko Hawany, jest w stanie przechwytywać ruch przenoszony przez amerykańskie satelity komunikacyjne, podsłuchiwać komunikację telefoniczną i przechwytywać wiadomości z Centrum Kontroli Misji NASA na Florydzie
  • Chiny zawarły tajne porozumienie z Kubą w sprawie stworzenia elektronicznego urządzenia podsłuchowego na wyspie, około 160 km od Florydy, podał Wall Street Journal. Jednak kubański wiceminister spraw zagranicznych Carlos Fernandez de Cossio zaprzeczył temu porozumieniu
  • Zadania wymienione dla placówki odpowiadają możliwościom centrum w Lourdes. Dane, które wymagają dodatkowej weryfikacji, sugerują, iż część lokali została wynajęta Chinom po zamknięciu centrum w 2001 roku, co oznacza, iż Chińczycy są tam obecni od dawna. Najwyższy przywódca Chin Xi Jinping odwiedził Kubę w 2014 r., a prezydent Chin odbył kolejną wizytę u dyktatora Kuby, Raula Castro, w 2016 r. W 2019 roku Chiny reaktywowały Lourdes, a także trzy inne stacje wywiadowcze na Kubie.
  • Istnieją uzasadnione wątpliwości, czy rosyjski potencjał technologiczny jest w tej chwili w stanie zapewnić pracę centrum, gdyż Rosja nie jest w stanie samodzielnie skutecznie przeciwstawić się Zachodowi. Dlatego Kreml liczy na Pekin. Rosja i Chiny prawdopodobnie będą dzielić centrum w Lourdes. Jest to zgodne z poziomem współpracy w zakresie wymiany informacji wywiadowczych między tymi dwoma krajami. Szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego Naryszkin przyznał 17 stycznia 2023 r., iż Moskwa i Pekin dzielą się dużą ilością danych wywiadowczych, operacyjnych i sygnałowych. jeżeli Chiny uzyskają dostęp do centrum w Lourdes, będzie to oznaczać większą wymianę informacji wywiadowczych. Uważamy, iż taka perspektywa jest bardzo prawdopodobna, ponieważ Chiny przygotowują się do operacji przeciwko Tajwanowi, co może wywołać konflikt ze Stanami Zjednoczonymi. (Instytut Lansing, 2023)

Znacząca inwestycja – nowy system kopułowy SIGINT w bazie Intela w Bejucal-Cuba

  • Zdjęcia satelitarne z lutego i maja 2018 r. pokazują nowo wybudowaną kopułę w bazie rozpoznania radioelektronicznego w pobliżu Bejucal na Kubie
  • Jego kopuła ochronna i podwyższone mocowanie sprawiają, iż jest to pierwsza tego rodzaju spośród wielu długotrwałych anten sigint w Bejucal, które były używane do przechwytywania komunikacji elektronicznej ze Stanów Zjednoczonych
  • Nowa sterowalna antena paraboliczna i jej sferyczna obudowa (zwane razem kopułą) zostały wzniesione w miejscu przylegającym do innych znanych kubańskich anten obserwacyjnych na południe od Hawany, w pobliżu miasta Bejucal między marcem 2017 r. a lutym 2018 r
  • Funkcje nowej anteny nie są dostrzegalne na obecnych zdjęciach satelitarnych, ale podobne anteny były wykorzystywane do przechwytywania sygnałów, śledzenia pocisków, łącz satelitarnych w górę i w dół, komunikacji radiowej, śledzenia obiektów w kosmosie, a w niektórych przypadkach do zakłócania komunikacji satelitarnej
  • Kopuła o średnicy około 6-7 metrów znajduje się na szczycie kwadratowego budynku o szerokości około 11-12 metrów. jeżeli antenę można przechylić do poziomu – co jest powszechną funkcją – jej podwyższone położenie może również umożliwić bezpośrednią komunikację ze statkami na morzu lub innymi źródłami sygnału na horyzoncie
  • Ośrodek rozpoznania radioelektronicznego Bejucal miał stosunkowo statyczną liczbę anten parabolicznych, nowa kopuła była pokryta, chociaż takie pokrycia są powszechne w wielu innych krajach, szczególnie w obiektach o funkcjach wojskowych lub wywiadowczych. Takie specjalistyczne osłony mogą chronić przed warunkami atmosferycznymi i zużyciem, ale kolejną zaletą jest to, iż ukrywają orientację, a tym samym możliwe cele anteny wewnątrz
  • Zdjęcia satelitarne bazy rozpoznania radioelektronicznego w pobliżu Bejucal pokazują również, iż dwie mniejsze sterowane anteny paraboliczne zostały zainstalowane w kwietniu-maju 2017 r., w tym samym okresie, w którym rozpoczęła się budowa nowej kopuły. Anteny te, znajdujące się 460 metrów na południe od nowo wybudowanej kopuły, są połączone naziemnymi kanałami z dwiema innymi antenami zainstalowanymi jeszcze w maju 2016 roku
  • Różnica w wielkości i architekturze konstrukcji nowej anteny kopułowej w porównaniu z samodzielnymi instalacjami czaszy parabolicznych obecnymi w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Bejucal wskazuje na nowy poziom inwestycji w takie obiekty; Źródło tej inwestycji nie jest jasne
  • Rządy zarówno Rosji, jak i Chin zasygnalizowały ostatnio zamiar zwiększenia inwestycji wojskowych i gospodarczych na Kubie. W 2014 roku prezydent Rosji Władimir Putin umorzył około 90 procent z 32 miliardów dolarów, które Kuba była winna z tytułu długu z czasów sowieckich
  • Rosja zamknęła Lourdes w 2001 roku. W 2016 roku wysoki rangą rosyjski urzędnik ds. obrony zasugerował, iż Rosja rozważa ponowne otwarcie bazy wojskowej na Kubie. Rosyjski okręt rozpoznania radioelektronicznego Wiktor Leonow zacumował w porcie w Hawanie w 2014, 2015, 2017 roku, a ostatnio w marcu 2018 roku, po patrolu rozpoznawczym wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża USA, który obejmował wycieczkę w promieniu 20 mil morskich od bazy okrętów podwodnych Kings Bay w Gruzji. W 2017 roku Rosja ukończyła nową naziemną stację łączności satelitarnej niedaleko Kuby, w Nikaragui, rzekomo dla sygnałów typu GPS, ale nie można wykluczyć innych zastosowań
  • Największym międzynarodowym wierzycielem i partnerem handlowym Kuby są Chiny, które niedawno udzieliły pożyczki w wysokości 120 milionów dolarów na budowę portu kontenerowego w Santiago de Cuba. W ciągu ostatnich trzech lat kilka chińskich firm ogłosiło inwestycje na Kubie. W latach 2015-2017 odbyły się wizyty kubańskich i chińskich przywódców wojskowych wysokiego szczebla
  • Nie ma zbyt wielu publicznych dowodów na to, iż Pekin stoi za nową kopułą w Bejucal, ale Komisja Spraw Zagranicznych Senatu USA, a także Komisja Specjalna ds. Wywiadu, zidentyfikowały Chiny w 2016 r. jako aktywne w kubańskiej inwigilacji elektronicznej USA, publicznie odnosząc się do „tej chińskiej stacji nasłuchowej w Bejucal”
  • Chiny zbudowały również niedawno stację śledzenia przestrzeni kosmicznej w Argentynie, obsługiwaną przez chińskie wojsko, która według ekspertów może mieć zarówno cele cywilne, jak i wojskowe/wywiadowcze, i która ma podłużne wyrównanie z satelitami geosynchronicznymi stacjonującymi nad wschodnim wybrzeżem USA, które kontrolują komunikację cywilną i obronną (The Diplomat, 2016)

Kuba sprzedaje przechwycone przechwyty SIGINT do 3Rd Kupujący na stronie

Według doniesień kubański rząd sprzedaje swoje przechwycone dane z amerykańskiej komunikacji zewnętrznym nabywcom, w szczególności wojskowym przeciwnikom USA. Również w 2003 r. perskojęzyczne transmisje satelitarne Głosu Ameryki i irańskiej opozycyjnej sieci telewizyjnej NITV z siedzibą w Los Angeles zostały zablokowane przez zagłuszające sygnały pochodzące z Kuby

Zupełnie nowa instalacja w bazie Bejucal sugeruje zwiększone możliwości przechwytywania i zakłócania sygnałów przez Kubę, Chiny, Rosję lub kombinację tych autorytarnych rządów, za pośrednictwem obiektu oddalonego o mniej niż 550 kilometrów od Centralnego Dowództwa USA i idealnie usytuowanego do przechwytywania sygnałów z satelitów geosynchronicznych obsługujących całe wschodnie Stany Zjednoczone (The Diplomat, 2018)

Rosyjskie instalacje wojskowe na Kubie

  • Holguin
  • Remedios
  • Bylica
  • Santiago de las vegas (Czytelnia CIA, odtajnione 2004)

Jaki jest cel bazy marynarki wojennej USA w Guantanamo na Kubie?

Misja-Guantanamo

  • Sądząc po swoim położeniu, Zatoka Guantanamo ma więcej niż jedną misję. jeżeli chodzi o jego lokalizację, doskonale nadaje się na statki, które wymagają operacji tankowania. Poza tym międzynarodowy kanał żeglugowy w tym rejonie musi być stale utrzymywany, nie wspominając o bliskości Karaibów. Instalacja jest częścią traktatu z Kubą, więc choćby gdyby te wszystkie rzeczy były bezużyteczne, to i tak musiałaby tam być
  • Jeśli chodzi o wsparcie logistyczne i operacje, obiekt jest niezbędnym „narzędziem” w walce z przemytem narkotyków z Karaibów do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Eksperci na miejscu zapewniają pomoc logistyczną wszystkim oddziałom walczącym o wyeliminowanie ruchu. Większość operacji na Karaibach – niezależnie od ich charakteru – przyjeżdża i łączy się z tą bazą
  • Jednym z aspektów, który doprowadził do napięć w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Kubą, jest historia migrantów. Stany Zjednoczone dążą do wyeliminowania reżimu komunistycznego i wspierają migrantów, ale nie zgadzają się też z ideą nielegalnych imigrantów. Dlatego też Guantanamo Bay ma coś do zrobienia w tym procesie. Pomaga migrantom w adaptacji podczas próby ucieczki z komunistycznego kraju (Military Bases.Com, ND)

W jaki sposób Stany Zjednoczone zdobyły bazę wojskową na Kubie?

  • Historia Guantanamo sięga ponad stu lat wstecz, do czasów wojny amerykańsko-hiszpańskiej
  • Do 1898 roku Kuba należała do Hiszpanii; gdy imperium hiszpańskie chyliło się ku upadkowi, Kubańczycy walczyli o swoją niepodległość. Stany Zjednoczone przyłączyły się do pomocy swoim sąsiadom i chociaż wojna amerykańsko-hiszpańska skupiła się głównie na hiszpańskiej obecności na Filipinach, Kuba była miejscem zatopienia USS Maine, wydarzenia, które przyspieszyło amerykańskie zaangażowanie wojskowe. Kiedy wojna się skończyła, Hiszpania przekazała Stanom Zjednoczonym kontrolę nad Kubą – wśród innych terytoriów, takich jak Portoryko – trzy lata później Kuba stała się niepodległym krajem
  • Niepodległość ta nie była jednak pozbawiona haczyka: w ramach poprawki Platta, dokumentu, który regulował koniec okupacji, nowy rząd kubański został zobowiązany do wydzierżawienia lub sprzedania pewnych terytoriów Stanom Zjednoczonym

Magazyn TIME Historyczne podsumowanie wydarzeń – Baza Marynarki Wojennej w Zatoce Guantanamo

  • W 1934 roku Stany Zjednoczone uznały „ostateczną suwerenność” Kuby nad 45 milami kwadratowymi. enklawa w prowincji Oriente w pobliżu południowo-wschodniego krańca wyspy. W zamian Kuba oddała Stanom Zjednoczonym „pełną jurysdykcję i kontrolę” poprzez wieczystą dzierżawę, która może zostać unieważniona tylko za obopólną zgodą.
  • Za niską cenę wynajmu (3 386,25 USD rocznie) Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych otrzymuje swój najlepszy naturalny port na południe od Charleston w Karolinie Południowej oraz 19 621 akrów ziemi, co wystarcza na kompleks 1400 budynków i dwa lotniska, z których jedno jest w stanie obsłużyć całe eskadry szybkich odrzutowców Marynarki Wojennej. Z punktu widzenia globalnej strategii Guantanamo ma jedynie marginalną wartość. Służył jako centrum zwalczania okrętów podwodnych podczas II wojny światowej i może być nim ponownie. Jednak jego największą wartością jest to, iż jest odizolowaną, ciepłą bazą szkoleniową dla floty. Z kotwicowiskiem zdolnym do obsługi 50 okrętów wojennych jednocześnie, jest to główna baza Marynarki Wojennej dla rejsów próbnych i szkoleń odświeżających zarówno dla marynarzy, jak i lotników. To, co Kuba otrzyma z tej umowy, to 3700 miejsc pracy dla techników i robotników, którzy pomagają w utrzymaniu bazy, a płace wynoszą 7 000 000 dolarów rocznie (Time Magazine, 2015)

Areszt Śledczy GITMO

Obóz internowania w Zatoce Guantanamo, amerykański areszt śledczy w bazie marynarki wojennej w Zatoce Guantanamo, położony na wybrzeżu Zatoki Guantanamo w południowo-wschodniej Kubie.

  • Budowany etapami od 2002 roku, obóz internowania w Zatoce Guantanamo (często nazywany Gitmo, co jest również nazwą bazy marynarki wojennej) był używany do przetrzymywania muzułmańskich bojowników i podejrzanych o terroryzm schwytanych przez siły amerykańskie w Afganistanie, Iraku i innych miejscach (zobacz także Wojna w Iraku). Placówka stała się przedmiotem ogólnoświatowych kontrowersji w związku z domniemanym naruszeniem praw osób zatrzymanych na mocy Konwencji Genewskich oraz oskarżeniami o tortury lub znęcanie się nad więźniami przez władze USA
  • Na początku 2002 r. do obozu zaczęli trafiać podejrzani członkowie Al-Kaidy, organizacji terrorystycznej odpowiedzialnej za ataki z 11 września 2001 r., a także bojownicy talibów, fundamentalistycznego odłamu islamskiego odłamu, który rządził Afganistanem (1996-2001) i udzielał schronienia przywódcy Al-Kaidy Osamie bin Ladenowi i jego zwolennikom. Ostatecznie setki więźniów z kilku państw było przetrzymywanych w obozie bez postawienia zarzutów i bez środków prawnych, aby zakwestionować ich zatrzymanie. Administracja republikańskiego prezydenta George’a W. Busha utrzymywała, iż nie jest zobowiązana do udzielenia więźniom podstawowej ochrony konstytucyjnej, ponieważ baza znajduje się poza terytorium USA, ani nie jest zobowiązana do przestrzegania Konwencji Genewskich dotyczących traktowania jeńców wojennych i ludności cywilnej w czasie wojny, ponieważ konwencje te nie mają zastosowania do „nielegalnych bojowników wroga”
  • Kilku więźniów, którzy zostali zwolnieni w innych krajach lub w celu przeniesienia do swoich państw pochodzenia, było przez cały czas przetrzymywanych, ponieważ albo żadne państwo ich nie przyjęło, albo dlatego, iż ich kraje ojczyste uznano za zbyt niestabilne, aby zagwarantować im bezpieczne uwięzienie
  • Obóz był wielokrotnie potępiany przez międzynarodowe organizacje praw człowieka i humanitarne – w tym Amnesty International, Human Rights Watch i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża – a także przez Unię Europejską i Organizację Państw Amerykańskich (OPA) za rzekome łamanie praw człowieka, w tym stosowanie różnych form tortur podczas przesłuchań. W odpowiedzi na taką krytykę, administracja Busha generalnie upierała się, iż więźniowie są pod dobrą opieką i iż żadna z „wzmocnionych technik przesłuchań” stosowanych wobec niektórych więźniów nie jest torturą
  • Ponadto, według amerykańskich urzędników, użycie takich technik w wielu przypadkach – np. podczas przesłuchania Chalida Szejka Muhammada, domniemanego organizatora spisku z 11 września – dostarczyło cennych informacji wywiadowczych na temat przywództwa, metod i planów Al-Kaidy i innych organizacji terrorystycznych. (Britannica, 2024)
  • Minęły 22 lata, odkąd Stany Zjednoczone otworzyły więzienie wojskowe w Guantanamo Bay na Kubie, aby przetrzymywać podejrzanych o terroryzm po atakach z 11 września. Więzienie to pozostaje otwarte do dziś. przez cały czas przetrzymywanych jest w nim 30 mężczyzn, z których wielu nigdy nie zostało oskarżonych o popełnienie przestępstwa. Więzienie pozostanie otwarte w dającej się przewidzieć przyszłości, ponieważ żadna administracja nie była w stanie go zamknąć, ponieważ Departament Stanu nie mógł znaleźć ani jednego kraju na świecie, który chciałby przyjąć niektórych z tych mężczyzn, którzy zostali zwolnieni. (NPR, 2024) Więzienie w GITMO jest najdłużej działającym wojskowym obozem internowania w historii.

USA obawiają się garnizonu chińskich żołnierzy na Kubie

  • Chiny i Kuba negocjują utworzenie nowego wspólnego wojskowego ośrodka szkoleniowego na wyspie, wywołując alarm w USA, iż może to doprowadzić do stacjonowania chińskich żołnierzy i innych operacji bezpieczeństwa zaledwie 100 mil od wybrzeża Florydy, poinformował we wtorek Wall Street Journal, powołując się na obecnych i byłych urzędników USA (Reuters, 2023)

Kuba – Linia frontu wojny wywiadowczej, przegląd – De Faakto

Na koniec przypomnę naszym politycznym decydentom artykuł redaktora Maziewskiego iż terminal chiński jest na wprost naszego portu wojennego w Gdyni gdzie realizowane są ruchy okrętów wojennych i dostawy sprzętu wojskowego.

Chińska inwestycja w Gdyni groźna dla Polski? „To budzi niepokój” – o2

Dobrze byłoby gdyby nasz kontrwywiad na bieżąco monitorował czy w terminalu Chińczycy nie zamontowali jakichś małych talerzy satelitarnych…

Dziękuję Państwu za uwagę.

Idź do oryginalnego materiału