Shrek i herb Poznania z czasów hitlerowskiej okupacji

2 miesięcy temu

Wiele osób spacerujących nad jeziorem Rusałka, chętnie fotografuje mural ze Shrekiem autorstwa znanego dobrze streetartowca Kawu. Znajduje się on na mostku, w miejscu, gdzie Bogdanka wpływa do jeziora Rusałka.
Jednak znacznie ciekawsza rzecz znajduje się po drugiej stronie tego samego mostu, od strony jeziora.

Mostek z herbem

Jezioro Rusałka jest sztucznym zbiornikiem wodnym, powstałym w okresie II wojny światowej w wyniku spiętrzenia wód Bogdanki. Przed drugą wojną światową tereny te były dzikie i zaniedbane. Niemcy planowali przekształcić te okolice w teren wypoczynkowy.
Pod koniec 1940 roku zaczęto do Poznania zwozić Żydów, których hitlerowcy wykorzystywali do niewolniczej pracy przy budowie akwenu przyszłego Jeziora Rusałka. Wybudowano także utwardzone ścieżki i mostki wokół jeziora.
To właśnie na jednym z takich mostków, w miejscu, gdzie rzeka Bogdanka wpływa do jeziora, znajduje się niemiecki herb Poznania z czasów okupacji hitlerowskiej z wyrytą datą 1941.

Herb obowiązywał podczas okupacji w Poznaniu, które to miasto Niemcy nazwali Posen. Nie ma na nim postaci świętych patronów miasta Piotra i Pawła ani piastowskiej korony. Zawiera natomiast motyw muru miejskiego z trzema basztami.

Most nad Rusałką jest więc niemym świadkiem wydarzeń, jakie się tu rozgrywały w okresie okupacji. W latach 1939-1940 Niemcy rozstrzelali w okolicach Lasku Golęcińskiego ok. 2000 osób. Miejsce zbrodni upamiętnia tablica znajdująca się przy wschodnim brzegu jeziora.

Dzisiaj okolice jeziora Rusałka to jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych poznaniaków. Spacerując wokół jeziora, warto zatrzymać się na chwilę przy mostku i odnaleźć wyryty w murze herb, który przypomina o początkach tego miejsca.

Podobne artykuły:

Idź do oryginalnego materiału