Służby mundurowe, pokazy ratownictwa, nauka pierwszej pomocy, dmuchańce i liczne atrakcje dla całych rodzin – tak mieszkańcy Szczawna-Zdroju powitali lato podczas rodzinnego pikniku na Słonecznej Polanie. Mimo upalnej pogody wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem, a uczestnicy chętnie korzystali zarówno z przygotowanych atrakcji, jak i pokazów edukacyjnych.
Jednym z najważniejszych punktów programu była nauka udzielania pierwszej pomocy prowadzona przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP Stare Bogaczowice. Każdy mógł spróbować swoich sił podczas resuscytacji na fantomach oraz dowiedzieć się, jak prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia życia i korzystać z automatycznego defibrylatora AED.
– Coraz więcej osób chce się uczyć pierwszej pomocy. Młodzież bardzo chętnie zadaje pytania, ale również dorośli przyznają, iż chcą sobie przypomnieć podstawowe zasady. przez cały czas widać pewną barierę i strach przed udzielaniem pomocy, jednak kiedy zachęcimy uczestników do spróbowania na fantomie, bardzo chętnie ćwiczą – mówi st. strażak Katarzyna Radziejewska.
Na pikniku nie zabrakło stoisk służb mundurowych, prezentacji sprzętu, konkursów i zabaw dla najmłodszych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko policji, gdzie można było obejrzeć radiowóz oraz policyjnego quada wykorzystywanego podczas działań w trudno dostępnym terenie. Dzieci chętnie poznawały wyposażenie funkcjonariuszy, korzystały z dmuchańców i rodzinnych atrakcji przygotowanych z okazji rozpoczęcia lata.
Mimo wysokiej temperatury chętni odwiedzali Słoneczną Polanę. Wielu z nich podkreślało, iż możliwość połączenia dobrej zabawy z nauką umiejętności, które mogą uratować ludzkie życie, to doskonały pomysł.
– Pierwsza pomoc jest bardzo potrzebna. Nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy się w sytuacji, w której trzeba będzie komuś pomóc. Warto wiedzieć, jak się zachować i nie bać się działać – mówili uczestnicy pikniku.
Rodzinny piknik miał również istotny wymiar edukacyjny. Słoneczna Polana była jednym z dolnośląskich miejsc, w których odbywał się Krajowy Trening Pierwszej Pomocy – ogólnopolska akcja realizowana w ramach Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej z inicjatywy Wojewody Dolnośląskiej. Tego dnia w całym kraju uruchomiono ponad 1000 punktów szkoleniowych, umożliwiających mieszkańcom bezpłatną naukę zasad ratowania życia. Dzięki temu uczestnicy pikniku mogli nie tylko rozpocząć lato w rodzinnej atmosferze, ale również zdobyć wiedzę, która w przyszłości może uratować komuś życie.

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczoneawno zd

1 dzień temu












English (US) ·
Polish (PL) ·
Russian (RU) ·