NOWY TARG. Pod znakiem wytężonej pracy, ale też zasłużonych profitów i sukcesów stał rok 2024 w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym dla Młodzieży. Dla kadetów i kadry dydaktycznej był to czas pełen dynamiki wydarzeń, podróży, szkoleń, rozszerzania oraz zacieśniania współpracy ze służbami mundurowymi i… nowych wyzwań.
Sprawni, zdolni, usportowieni
Szkolenia w technikach interwencji i poznawanie tajników wschodnich sztuk walki to „żelazny” punkt edukacji mundurowej młodzieży. Po szkoleniu obejmującym techniki interwencji na bazie kishinjuku trzynastka adeptów przeszła pomyślnie egzamin na żółty pas.
Czytaj więcej:
W wojewódzkich eliminacjach Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety” 2024 kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży zdobyli I miejsce drużynowo w klasyfikacji chłopców, odnosząc również sukcesy indywidualne. niedługo z Finału Centralnego 63. Zawodów „O Srebrne Muszkiety – 2024” w Bydgoszczy wrócili z III miejscem w Polsce, wywalczonym mimo silnej konkurencji 16 drużyn chłopców (oraz tyluż drużyn dziewcząt) z całej Polski.
Czytaj więcej:
Nowotarskich kadetów nie brakło także na zawodach sportowo-obronnych województwa małopolskiego „Sprawni jak żołnierze 2024” w Marcinkowicach.
Czytaj więcej:
Powiatowa Licealiada w Pływaniu gromadzi zawsze mocne reprezentacje szkół średnich z Nowego Targu, Rabki-Zdroju, Krościenka, Jabłonki, Czarnego Dunajca. Z takim gronem przyszło rywalizować szczupłej ekipie z Prywatnego LO dla Młodzieży w Nowym Targu. Ale kadeci w sportach pływackich też potrafią się wykazać – Nadia Worwa, w stylu klasycznym na 50 metrów, wywalczyła V miejsce (przy sześciu pierwszych miejscach honorowanych dyplomami).
Czytaj więcej:
Ze służbami mundurowymi – coraz szersza współpraca
Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna – to służby, które bardzo mocno wpisują się w edukacyjny program klas mundurowych poszczególnych profili. Rok 2024 nie tylko zintensyfikował, ale zadekretował odpowiednimi oficjalnymi porozumieniami współpracę z jednostkami szczebla nie tylko powiatowego. Z wizyt w jednostkach i komendach kadeci wynieśli dużą porcję wiedzy praktycznej.
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Wyjątkowo uroczysty i efektowny charakter miało tego roku Święto Policji, organizowane na nowotarskim rynku, z udziałem władz powiatu, miasta i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie, który przyjechał ze swoim sprzętem. Nie brakło przy tym Święcie pocztu sztandarowego i pododdziału oraz stanowiska promującego Szkołę, wystawionych przez Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży.
Czytaj więcej:
W listopadzie wieloletnia kooperacja Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu została oficjalnie przypieczętowana podpisaniem porozumienia. Na współpracy pomiędzy KP PSP a Prywatnym LO najbardziej skorzystają klasy o profilu pożarniczym.
Czytaj więcej:
W grudniu kadeci odbyli wizytę w rabczańskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej, co dostarczyło im sporej porcji nowej wiedzy, ale i zdrowego wysiłku.
Czytaj więcej:
Jadąc z wizytą do Placówki Straży Granicznej im. gen. bryg. Mieczysława Ludwika Boruty-Spiechowicza w Zakopanem, kadeci mogli się dowiedzieć, jak funkcjonuje kolejna formacja mundurowa, działająca bezpośrednio na terenie gmin nowotarskiej, tatrzańskiej i w innych okolicznych, czyli Straż Graniczna.
Czytaj więcej:
Jeszcze bliżej z Akademią
Rozwijająca się kooperacja z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Targu zaowocowała udziałem kadetów zarówno w ciekawym i pożytecznym seminarium o uwarunkowaniach sukcesu, jak i czynnym włączeniem się w wydarzenia Dnia Otwartego miejscowej uczelni.
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Wspaniali ludzie – interesujące spotkania
Miała w minionym roku mundurowa Szkoła szczęście do bardzo ciekawych gości w jej murach, ale też kadeci bywali na interesujących, pouczających spotkaniach. Odwiedziło ich (przywożąc też sprzęt do zaprezentowania) siedmiu przedstawicieli Plutonu Podhale Jednostki Strzeleckiej 2077 Kraków; do Nowego Sącza pojechali, by z Dariuszem Popielą (prezesem Fundacji „Ludzie, nie liczby”) rozmawiać o eksterminacji Żydów; w Miejskim Centrum Kultury mieli okazję słuchać mocno zaangażowanej w działalność profilaktyczną i najbardziej medialnej przedstawicielki sędziowskiego zawodu – Anny Marii Wesołowskiej. Z multimedialną prelekcją przyjechał do nich dr Maciej Zimny z GROM-u, wybitny znawca zjawiska terroryzmu, który służył w elitarnej Jednostce Wojskowej GROM, formacji wszechstronnie przygotowanej do przeprowadzania trudnych operacji specjalnych w środowisku lądowym, morskim i powietrznym. Częstym gościem w mundurowej Szkole jest pan Adam Woźniczka – kustosz pamięci gen. Józefa Hallera i przewodnik po jego rodzinnym dworku w podkrakowskich Jurczycach, a tradycją klas pierwszych jest zwiedzanie miejsca związanego z generałem uznawanym za jednego z ojców polskiej niepodległości. Bardzo ciekawą prelekcję – z zapowiedzią zwiedzenia tatrzańskich jaskiń – zafundował kadetom edukator naukowiec i edukator TPN-u, dr Tomasz Skrzydłowski – ostatni w minionym roku niezwykły gość.
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Życie szkolnej społeczności
Mają kadeci w swojej kilkuletniej edukacji momenty wzruszające podniosłe, ale iż młodzież musi się też wyszumieć i zachować miłe wspomnienia ze szkolnych lat, pamięć chwil wspólnie spędzonych – nie brak też przyjemnościowych, imprezowych elementów, podobnie jak pomysłów i fantazji w ich aranżowaniu. Kadeci organizowali więc mundurową kolędę, dowcipne Walentynki, a studniówka była dla nich niezapomnianą galą. Na całe życie zapamiętają też maturzyści swoje pożegnanie ze Szkołą, przygotowane przez dyrekcję i inne roczniki. Obozy szkoleniowo-kondycyjne w Niedzicy, które rozpoczynają rok szkolny, zawsze sprzyjają integracji i dostarczają surwiwalowych wrażeń.
Czytaj więcej:
Po kilku latach od pomysłu i inicjatywy mistrza wschodnich sztuk walki, Aleksandra Kozieła, wróciła sympatyczna treningowo-zabawowa impreza: Mikołaj z Samurajem.
Największym wydarzeniem minionego roku stało się jednak ślubowanie pierwszego rocznika kadetów. Tak okazałej uroczystości w historii Prywatnego LO dla Młodzieży jeszcze nie było. Odbyła się ona na rynku, z licznymi gośćmi, wzorowana na ceremoniałach wojskowych, z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”, jednostek straży pożarnej oraz stoisk służb mundurowych.
Czytaj więcej:
Z poczucia patriotyzmu
W edukacyjnym cyklu mundurowych klas dużą rolę odgrywa rozwijanie patriotycznych uczuć, przywiązania do narodowych tradycji i szacunku dla munduru. Podczas powiatowo-miejskich obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie mogło braknąć reprezentacji Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży.
Czytaj więcej:
Kadecki poczet uświetnił też zorganizowane w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej upamiętnienie 81. rocznicy zamordowania przez Niemców Władysława Borzęckiego ps. „Mocarny”, dowódcy Placówki Terenowej Ludźmierz Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy ps. „Szarota”.
Czytaj więcej:
Uczniowskie sukcesy
Ambicje, zainteresowania i zdolności przełożyły się w ubiegłym roku na godne uznania osiągnięcia kadetów z PLO – jeżeli chodzi o konkursy, to także na szczeblu ogólnopolskim. Sukcesy przyniosły im satysfakcję, ale i pozwoliły cieszyć się cennymi nagrodami – również w postaci zagranicznych wycieczek. Dyrekcja Szkoły z kolei zauważa, docenia i nagradza każdą społeczną aktywność, osiągnięcia w nauce, wzorowe zachowanie i obywatelską postawę. Dwóch uczniów zdobyło natomiast ministerialne stypendia: Dawid Musiał – Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia sportowe (w strzelectwie) i Nazar Zamai – Prezesa Rady Ministrów za najwyższą średnią w Szkole. Laureaci ogólnopolskich konkursów organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej ruszyli do Włoch, aby skonsumować owoce wygranej.
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Dni Otwarte – inspirująca autopsja
Czas nauki ubarwiają kadetom częste wyjazdy na Dni Otwarte w różnych jednostkach, uczelniach i formacjach związanych z profilami ich kształcenia. Najlepiej bowiem samemu zobaczyć, dotknąć, mieć szansę zapytania o interesujące rzeczy i codzienne życie w służbie. Dzień Otwarty w dęblińskiej Lotniczej Akademii Wojskowej był wspaniałą okazją do poznania historii polskich sił powietrznych orz dziejów i codzienności legendarnej „Szkoły Orląt”. Mundurowa młodzież odwiedziła też Akademię Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Oddział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Wolontariat, czyli kadeckie serca
Młodzież klas mundurowych nieraz już pokazała, iż potrafi się przysłużyć lokalnemu środowisku, potrafi być zaangażowana, wrażliwa na potrzeby najsłabszych, pomocna i ofiarna. Jej wolontariacka aktywność przybiera różne formy, nieraz jest cudownie spontanicznaCzytaj więcej:
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Grunt to szkolenia
Cykl edukacyjny w mundurowej Szkole służy nie tylko nabywaniu wiedzy, ale i wszechstronnemu rozwijaniu sprawności fizycznej. Zapewnia to kadetom porozumienie zawarte z Wojskowym Ośrodkiem Szkoleniowo-Kondycyjnym w Zakopanem. Oprócz zajęć obowiązkowych, młodzież może korzystać z szerokiej oferty doskonalenia umiejętności w zakresie technik interwencji, sztuk walki i samoobrony.
Podróże kształcą!
Dzięki udziałowi w różnego rodzaju programach, Szkoła aktywnie i skutecznie pozyskuje dofinansowanie dla edukacyjnych, ale miłych wycieczek. To stwarza mundurowej młodzieży możliwość poznania wielu ciekawych miejsc, zgłębienia historycznej wiedzy i zaznania mnóstwa wrażeń. Dołączając do „sztafety sprinterów” (aplikowanie wymagało niebywałej czujności i refleksu), placówka zdobyła dofinansowanie z ministerialnego programu „Podróże z klasą”, na czterodniową, jesienną wycieczkę do Gdańska – z atrakcyjnym, ciekawym i edukacyjnym programem.
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Czytaj więcej:
Rozwój i plany
Pierwszy kwartał minionego roku zapisał się bardzo istotną dla Szkoły decyzją – oficjalna zgoda Ministra Obrony Narodowej uprawniła nowotarskie Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży do tworzenia Oddziałów Przygotowania Wojskowego, co rozszerza, wzmacnia i uatrakcyjnia edukacyjną ofertę. Jest przy tym dowodem uznania dla tradycji i dokonań placówki.
Czytaj więcej:
Nowy rok już przyniósł nowe ambitne plany i zamierzenia – Szkoła oczekuje właśnie zezwolenia na tworzenie oddziałów o profilu mundurowym, objętych programem i patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pozwoliłoby to absolwentom PLO na skrócenie lub choćby ominięcie ścieżki rekrutacyjnej przy aplikowaniu do służby w Policji lub Straży Granicznej.
[See image gallery at podhaleregion.pl]