Europa Podczas szczytu NATO w Helsinkach ogłoszono powołanie straży bałtyckiej pod kryptonimem „Bałtycka Warta-25”. Program zakłada wzmocnienie ochrony regionu przez NATO, wykorzystując fregaty, samoloty patrolowe i inne rodzaje uzbrojenia. Donald Tusk, odnosząc się do tych działań, podkreślił, iż Rosja nie będzie już mogła bezkarnie dokonywać aktów sabotażu wobec infrastruktury krytycznej. Działania straży bałtyckiej mają trwać 90 dni, a ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państw regionu. W rozmowach uczestniczyli liderzy m.in. Danii, Szwecji, Niemiec i państw bałtyckich.
Polska We wtorek zaprezentowany został raport z audytu Prokuratury Krajowej, ujawniający upolitycznienie śledztw w latach 2016-2023. Komisja przeanalizowała 200 postępowań, kierując 17 zawiadomień o podejrzeniu przestępstw przez prokuratorów, jednak to niewielka część w kontekście 1 mln śledztw rocznie. Prokurator Ewa Wrzosek podkreśla, iż raport powstał zbyt późno, co uniemożliwia rozliczenie wielu uchybień z uwagi na 5-letni okres przedawnienia. Raport ujawnia naciski na prokuratorów i instrumentalne używanie śledztw, co naruszało ich niezależność. Mimo ograniczeń raport uznawany jest za krok ku reformie i rozliczeniu błędów z okresu rządów PiS.
Polska Prokuratura Krajowa podjęła decyzję o ponownym śledztwie w sprawie wypadku z udziałem Beaty Szydło w 2017 r. Sebastian Kościelnik, kierowca seicento, wyraził ulgę, ale także obawy przed powrotem do sprawy. Raport z audytu ujawnił szereg nieprawidłowości w prowadzeniu wcześniejszego śledztwa, w tym naciski na prokuratorów i zignorowanie potencjalnej odpowiedzialności funkcjonariuszy BOR. Prokuratorzy mają zbadać działania swoich kolegów pod kątem odpowiedzialności karnej. Wypadek wywołał szeroką debatę o procedurach bezpieczeństwa i prawach stron postępowania.
Świat Śledczy badają pożary, które wybuchły w Los Angeles 7 stycznia, wskazując na możliwą awarię sieci energetycznej jako przyczynę. Katastrofa doprowadziła do śmierci co najmniej 16 osób i zniszczenia tysięcy budynków. Ponad 150 tys. mieszkańców objęto nakazem ewakuacji. Mieszkańcy Altadeny złożyli pozew przeciw Southern California Edison, zarzucając wadliwość urządzeń spółki. W Kalifornii od lat wiele pożarów wynika z awarii infrastruktury energetycznej, co potwierdzają wcześniejsze przypadki, takie jak pożar Camp (2018) czy Dixie (2021). Śledztwo trwa, a firma prowadzi własną analizę zdarzeń.
Śląskie Dwumetrowy model płuc, symbolizujący walkę ze smogiem, trafił do Dąbrowy Górniczej w ramach kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz”. Instalacja, która „oddycha” zanieczyszczeniami, ukazuje skalę problemu jakości powietrza i edukuje mieszkańców. Problemem w regionie są zarówno przemysłowe emisje pyłów, jak i ogrzewanie domów „kopciuchami”. Miasto, choć zamożne, walczy z ubóstwem energetycznym, co utrudnia wymianę pieców na ekologiczne. Aktywiści apelują o kompleksowe działania samorządu w celu poprawy jakości powietrza, podkreślając, iż czyste powietrze to kwestia zdrowia i jakości życia mieszkańców.
Śląskie W 2024 roku PKM Katowice zatrudnił 40 nowych kierowców, w tym 13 kobiet, dzięki kampanii „Dziewczyny za kierownice”. w tej chwili w firmie pracuje 49 kobiet na stanowiskach kierowców, co obala stereotypy o zawodzie zdominowanym przez mężczyzn. Praca jest elastyczna, co pozwala łączyć obowiązki zawodowe i prywatne, a nowoczesny tabor ułatwia prowadzenie pojazdów. PKM wspiera kandydatów, współfinansując kursy na prawo jazdy kat. D i kwalifikacje zawodowe.
Śląskie Po raz dziesiąty w Rudzie Śląskiej ruszył projekt „Dzwonię i jadę”, oferujący bezpłatne przejazdy osobom powyżej 60. roku życia. Inicjatywa Fundacji „Aktywni My” finansowana z budżetu miasta (197 tys. zł) umożliwia transport do przychodni, urzędów, sklepów czy miejsc kultury. Seniorzy mogą zgłaszać zapotrzebowanie telefonicznie lub e-mailowo, maksymalnie na 4 przejazdy miesięcznie, z wyjątkiem rehabilitacji. Projekt działa od poniedziałku do piątku, a także w weekendy dla grup zorganizowanych. Od 2016 roku skorzystało z niego niemal 17 tys. osób. Program ma na celu poprawę mobilności seniorów i przeciwdziałanie izolacji.
Polska Według badania BioStat z grudnia 2024 r., 69% Polaków opowiada się za zakazem hodowli klatkowej kur niosek. Aż 80,8% respondentów uznaje warunki chowu klatkowego za niewłaściwe, a 66,9% deklaruje gotowość do płacenia więcej za jaja z systemów alternatywnych. w tej chwili 30,24% kur w Polsce jest hodowanych w systemach bezklatkowych, co stanowi znaczną poprawę w ciągu dekady. Polska jednak pozostaje w tyle za UE, gdzie odsetek ten wynosi 60,8%. Konsumenci oczekują, iż restauracje i producenci żywności zrezygnują z jaj „trójek”, co pozytywnie ocenia ponad 70% badanych.