Prezes WFOŚ w Rzeszowie z prokuratorskimi zarzutami. Chodzi o niejasności w inwestycjach w sektorze gospodarki odpadami

1 dzień temu

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Świdnicy funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu zatrzymali siedem osób w związku ze śledztwem dotyczącym możliwych zmów przetargowych przy realizacji inwestycji z zakresu budowy i modernizacji instalacji do przetwarzania oraz sortowania odpadów.

Zatrzymań dokonano na terenie województw: dolnośląskiego, śląskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Wśród zatrzymanych znajdują się prezesi zarządów, przedstawiciele oraz pracownicy firm biorących udział w postępowaniach przetargowych, realizowanych w latach 2018–2020 w jednostkach komunalnych w Wałbrzychu, Bielsku-Białej, Płońsku oraz Wierzawicach.

W 2019 roku spółka Stare Miasto – Park w powiecie leżajskim zorganizowała przetarg za zaprojektowanie i budowę linii technologicznej do sortowania odpadów komunalnych w Giedlarowej. W przetargu wystartowała tylko jedna firma – Sutco Polska. Firma ta stała się obiektem zainteresowania służb.

Wśród zatrzymanych znalazła się Marta Z. dotychczasowa szefowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie. To ona stała się twarzą afery wokół programu Czyste Powietrze, w którym poszkodowani zostali przedsiębiorcy m.in. z Podkarpacia.

Mają dość. Przedsiębiorcy zablokowali drogę, na spotkaniu nie dano im dojść do głosu [foto, video]

Z ustaleń śledztwa wynika, iż przedstawiciele firm zajmujących się zagospodarowaniem odpadów weszli w porozumienie z wykonawcami inwestycji, czego skutkiem było ograniczenie konkurencji oraz zawyżenie kosztów realizowanych projektów. W rezultacie instytucje współfinansujące przedsięwzięcia ze środków publicznych poniosły szkodę przekraczającą 37 milionów złotych.

Zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, gdzie usłyszeli zarzuty i złożyli wyjaśnienia.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze. Wobec czwórki osób zastosował dozór policyjny, zakaz kontaktu ze wskazanymi osobami, zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, poręczenie w kwocie 50 000 zł, a ponadto wobec dwóch z nich zawieszenie w czynnościach prezesa zarządu.

Wobec jednej osoby Prokurator zastosował dozór policyjny, zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, zakaz kontaktu z wyznaczonymi osobami oraz poręczenie w kwocie 40 000 zł.

Wobec dwóch podejrzanych Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Czyste Powietrze nieczysta gra WFOŚiGW. Buczek interweniuje [foto, video]

Marta Z. złożyła rezygnację ze swojej funkcji.

Idź do oryginalnego materiału