Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Pracodawca wystawił pracownikowi zaświadczenie o zarobkach w celu uzyskania kredytu bankowego, zawyżając wynagrodzenie. Czy za taki czyn pracodawca i pracownik mogą ponieść odpowiedzialność karną, a jeżeli tak to jakie jest zagrożenie?
W przypadku, gdy pracodawca wystawi pracownikowi zaświadczenie o zarobkach, podając w nim zawyżone wynagrodzenie, może ponieść odpowiedzialność karną na podstawie art. 271 § 1 k.k. Zgodnie z przywołanym przepisem „funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu (w przedstawionym stanie faktycznym – pracodawca), która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5.”
Z kolei pracownik, o ile posłuży się takim zaświadczeniem (wykorzysta znaczenie prawne dokumentu), popełnia przestępstwo polegające na używaniu dokumentu poświadczającego nieprawdę, określone w art. 273 k.k., które zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo więzienia do lat 2. Podkreślić należy, iż o ile nierzetelne zaświadczenie zostanie przedłożone przez pracownika w banku w celu uzyskania kredytu, to wówczas popełnia on przestępstwo oszustwa kredytowego z art. 297 k.k., zagrożone karą więzienia do lat 5.
Posiadanie dokumentu poświadczającego nieprawdę bez używania go nie jest karalne.
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
gazeta Mieszkaniec
prawnik radzi