Wczoraj (21 listopada) przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej podpisali porozumienie o współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości. Dzięki wymianie uczelnia będzie mogła lepiej reagować na zagrożenia, a służby zyskają dostęp do najnowszych badań.
Braki kadrowe w dziedzinie cyberbezpieczeństwa są zatrważające. Służby szacują, iż do ich uzupełnienia potrzeba aż 17 tysięcy nowych pracowników. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu ma być właśnie kooperacja z uczelniami.
– kooperacja nie tylko wspiera rozwój technologii zabezpieczeń, ale także zwiększa świadomość na temat zagrożeń związanych z cyberprzestępczością – mówi inspektor Bartosz Furgała, zastępca Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Współpraca będzie miała również wymierne korzyści dla kieleckiej uczelni technicznej.
– Pozwoli to na wymianę wiedzy i doświadczeń między naukowcami a praktykami, którzy na co dzień zajmują się wykrywaniem i zwalczaniem cyberprzestępczości – wyjaśnia prof. Stanisław Deniziak, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej.
Od 2022 roku studenci wybierający się na największą uczelnię techniczną w regionie mogą wybrać „Cyberbezpieczeństwo” jako jedną ze specjalizacji.
źródło: tu.kielce.pl
- Politechnika Świętokrzyska