Podwyżki w Urzędzie Miasta w Olsztynie. Sprawdź, kto i ile zarobi więcej

1 godzina temu
Zdjęcie: Olsztyn Ratusz


Władze Olsztyna ruszają z kolejnym etapem zapowiadanej reformy płacowej w magistracie. Od sierpnia wyższe pensje zobaczy na kontach ponad 300 kolejnych pracowników. Urzędnicy podają konkretne kwoty i zapowiadają: „To nie koniec zmian”.


Polityka płacowa olsztyńskiego ratusza przechodzi głęboką reorganizację. Program poprawy warunków pracy urzędników, zapowiadany przez prezydenta miasta, wszedł właśnie w kolejną fazę. Zmiany mają mieć charakter systemowy, a nie doraźny.

  • Dotychczasowy bilans: Wyższe pensje odebrało już ponad 220 osób.
  • Kto już zyskał? Pod koniec ubiegłego roku podwyżki objęły dyrektorów wydziałów i ich zastępców, a na początku tego roku – kierowników referatów oraz głównych specjalistów.

Od sierpnia podwyżki dla inspektorów. Ile wpłynie na konto?

Najbliższy etap regulacji płac zaplanowano na początek sierpnia. Tym razem zmiany dotkną urzędników na stanowiskach wykonawczych. Reforma obejmie łącznie 311 osób.
Oto jak wyglądają średnie stawki podwyżek na etat:

  • Inspektorzy: średnio o 350 zł brutto więcej,
  • Podinspektorzy: średnio o 200 zł brutto więcej.

– Celem naszych działań jest taka zmiana, by pracownicy rzeczywiście odczuli wzrost zarobków. Ale jednocześnie, by dać przestrzeń na odpowiednią regulację w zależności od zaangażowania i efektywności pracy – wyjaśnia Joanna Lubomirska-Siemieńczuk, sekretarz miasta.

Skąd miasto wzięło pieniądze? „Zmieniły się priorytety”

Wielu mieszkańców zastanawia się, jak Olsztyn znalazł w budżecie miliony na podwyżki dla urzędników. Roczny koszt programu (wliczając etap sierpniowy) to ok. 3,3 mln zł, co po stronie pracodawcy (wraz z pochodnymi) oznacza wydatek rzędu 4,2 mln zł.
Władze miasta tłumaczą, iż nie doszło do nagłego zastrzyku gotówki, a do zmiany strategii zarządzania.


Możliwości finansowe miasta nie zmieniły się z dnia na dzień, zmieniło się natomiast podejście do priorytetów – podkreśla Anna Staśkiewicz, skarbnik Olsztyna. – Potreba regulacji wynagrodzeń to temat, o którym rozmawiano od lat, jednak dopiero teraz został potraktowany jako jeden z ważnych elementów zarządzania miastem. Bardzo uważnie przyglądamy się każdej złotówce. To odpowiedzialne zarządzanie finansami pozwala nam znaleźć przestrzeń na podwyżki.

Kto następny w kolejce po podwyżki?

Ratusz zapewnia, iż sierpniowe regulacje nie zamykają tematu. W przygotowaniu są już kolejne zmiany – w najbliższym czasie wyższych pensji mogą spodziewać się pracownicy obsługi. Kolejne grupy będą obejmowane programem sukcesywnie, w miarę możliwości budżetowych.

Co ważne dla pracowników innych miejskich sektorów, urzędnicy deklarują, iż podwyżki nie ominą również jednostek podległych miastu (np. jednostek budżetowych czy miejskich spółek). Ich sytuacja jest na bieżąco analizowana pod kątem możliwości wprowadzenia zmian w uposażeniu. Nie zależnie od systemowych programów, w magistracie cały czas obowiązuje też tradycyjna ścieżka awansów zawodowych.

źródło: UM Olsztyna

Idź do oryginalnego materiału