Pierwszy piątek miesiąca dżumadi ul-ałłal

mzr.pl 1 miesiąc temu

Zapytają cię o fazy księżyca. Powiedz: „One są znakami oznaczającymi czas dla ludzi i pielgrzymowania” (sura Krowa, 2:190)

3 listopada 2024 r. rozpoczął się muzułmański miesiąc dżumadi ul-ałłal. To piąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego, który oparty jest na fazach księżyca.

Za początek ery muzułmańskiej uznawana jest hidżra – emigracja Proroka Muhammada (saał) z Mekki do Medyny, wówczas nazywanej Jasrib. Miało to miejsce 20 czerwca 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. Muzułmański sposób obliczania czasu jest oparty na roku księżycowym. Rok księżycowy ma 354 dni, jest krótszy od roku słonecznego o 11 lub 12 dni, w związku z tym rok księżycowy jednostajnie przesuwa się wstecz wobec roku słonecznego w cyklu 33-letnim.

Nazwa miesiąca dżumadi ul-ałłal wywodzi się od słowa dżamad, co oznacza suchy lub bezdeszczowy, natomiast ałłal oznacza pierwszy. Miesiąc ten nazywany jest również dżumada al-ula, co z arabskiego tłumaczy się jako przejęcie kontroli lub opiekę w czasie spieczonego miesiąca.

W tym miesiącu miało miejsce wiele ważnych wydarzeń tj. ślub Proroka Muhammada (saał) z Chadidżą (ra), czy bitwa pod Mu’tah, w której muzułmanie odnieśli zwycięstwo pomimo przeważającej liczebności Bizantyjczyków, Proroka Muhammada (saał) zastąpił jego adoptowany syn Zaid ibn Harisa (ra), ponosząc męczeńską śmierć w walce.

5 dnia miesiąca dżumadi ul-ałłal urodziła się wnuczka Proroka Muhammada (saał) Zainab bint Ali, 10 dnia zmarła córka Proroka Fatima (ra), a trzy dni później została pochowana przez męża Alego ibn Abu Taliba (ra). 20 dnia tego miesiąca 857 roku hidżry sułtan Mehmed II zdobył Konstantynopol.

Pierwszy piątek miesiąca dżumadi ul-ałłal wypada 8 listopada 2024 r.

(Red.)

Idź do oryginalnego materiału