
Papież Franciszek, którego śmierć ogłoszono w kwietniu, był jednym z najstarszych papieży w historii Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące, podczas których wywarł ogromny wpływ na Kościół i świat.
Wczesne lata i edukacja
Jorge Mario Bergoglio, który później został papieżem Franciszkiem, urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Jego ojciec, Mario José Bergoglio, pochodził z północy Włoch, a matka, Regina María Sívori, była Argentynką pochodzenia włoskiego. Bergoglio dorastał w biednej dzielnicy Flores, gdzie uczęszczał do szkoły salezjanów. Później ukończył technikum z dyplomem technika chemika. Pracował również jako ochroniarz w lokalu nocnym i sprzątacz w fabryce.
Powołanie i seminarium
W wieku 21 lat Bergoglio wstąpił do seminarium, a trzy lata później rozpoczął nowicjat u jezuitów. Przebywał w Chile, a po powrocie do Buenos Aires ukończył filozofię i został nauczycielem literatury i psychologii. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 33 lat.
Kariera kościelna
Od 1973 do 1979 roku Bergoglio był prowincjałem jezuitów w Argentynie. Później przebywał we Frankfurcie nad Menem, gdzie prowadził pracę nad doktoratem. Po powrocie do Argentyny został kierownikiem duchowym i spowiednikiem w kościele jezuitów w Cordobie. W 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, a w 1998 roku metropolitą stolicy.
Papież Franciszek
13 marca 2013 roku Bergoglio został wybrany na papieża i przyjął imię Franciszek. Był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej. Jego pontyfikat był czasem wielu zmian i reform w Kościele. Papież Franciszek był znany ze swojej prostoty i otwartości. Zrezygnował z apartamentu papieskiego i zamieszkał w watykańskim hotelu. Odmówił korzystania z limuzyn i wybrał skromniejszy samochód.
Reformy i inicjatywy
Papież Franciszek powołał Radę Kardynałów, która pomagała mu w zarządzaniu Kościołem. Utworzył również Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich w związku ze skandalem pedofilii w Kościele. W 2019 roku zwołał szczyt na temat walki z pedofilią, w którym wzięli udział przewodniczący episkopatów z całego świata.
Ubodzy i migranci
Papież Franciszek był zaangażowany w pomoc ubogim i migrantom. Ustanowił Światowy Dzień Ubogich i uruchomił machinę pomocy ubogim we współpracy z papieskim jałmużnikiem. Odwiedzał obozy dla migrantów i uchodźców, अपelując o ich przyjęcie i integrację.
Encykliki i dokumenty
Papież Franciszek opublikował cztery encykliki: „Lumen fidei”, „Laudato si'”, „Fratelli tutti” i „Umiłował nas”. W encyklice „Laudato si'” apelował o ochronę środowiska i zwalczanie zmian klimatycznych.
Podróże zagraniczne
Papież Franciszek odbył 47 podróży zagranicznych do ponad 60 krajów. Był pierwszym papieżem, który odwiedził Zjednoczone Emiraty Arabskie, Birmę, Irak, Bahrajn i Mongolię.
Choroba i śmierć
Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia o godzinie 7.35 w Watykanie. Jego śmierć była wynikiem zapalenia oskrzeli i dwustronnego zapalenia płuc. Papież Franciszek zostanie zapamiętany jako jeden z najważniejszych papieży w historii Kościoła, który wywarł ogromny wpływ na świat.
Dziedzictwo
Papież Franciszek zostawił po sobie dziedzictwo reform i inicjatyw, które zmieniły Kościół i świat. Był znany ze swojej miłości do ubogich i migrantów, a jego encykliki i dokumenty są uważane za ważne przyczynki do dyskusji na temat ochrony środowiska i zwalczania zmian klimatycznych. Jego podróże zagraniczne były okazją do spotkań z liderami religijnymi i politycznymi, a jego wywiady i wypowiedzi były zawsze pełne miłości i szacunku dla ludzi.
Statystyki:
– 12 lat i 4 miesiące pontyfikatu
– 47 podróży zagranicznych
– Ponad 60 państw odwiedzonych
– 4 encykliki opublikowane
– Ustanowienie Światowego Dnia Ubogich
– Powołanie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich
– Zwołanie szczytu na temat walki z pedofilią
Źródła:
– Wikipedia
– Vatican News
– BBC News
– CNN
– The New York Times