Kolejną metodą oszukiwania były pożyczki, jakie zaciągał mężczyzna. Zwracał się do majętnych znajomych z propozycją „szybkiego zarobku”. Polegała ona na pożyczeniu mu pieniędzy na inwestycję na krótki okres z atrakcyjnym oprocentowaniem. Pokrzywdzonym opowiadał o specjalnej okazji, która się nadarzyła. By zachęcić swoje ofiary do udzielenia mu pożyczek, mężczyzna początkowo pobierał niewielkie kwoty. Spłacał je w ciągu kilku dni, wypłacając dodatkowy zysk, zwykle na poziomie 10 procent udzielonej pożyczki. Podczas zawierania umowy pożyczek mężczyzna umieszczał zapis o wysokich karach umownych za każdy dzień zwłoki, szybki zwrot pożyczonych pieniędzy oraz informacje o korzystnym zysku w krótkim terminie. Okoliczności te budowały zaufanie do białostoczanina i sprawiały, iż pokrzywdzeni zgadzali się pożyczyć mężczyźnie wysokie kwoty, nierzadko sięgające kilkudziesięciu, a choćby kilkuset tysięcy złotych.
Policjanci ustalili do tej pory ponad 150 pokrzywdzonych. Straty poniesione przez oszukanych sięgają 2 milionów złotych, a jego ofiarami padali nie tylko mieszkańcy naszego województwa. Mężczyzna nie zaprzestał choćby przez chwile swojej przestępczej działalności mimo przedstawienia pierwszych zarzutów już w 2020 roku. Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze docierają do kolejnych pokrzywdzonych osób. Kilka dni temu zatrzymany 46-latek usłyszał kolejne zarzuty oszustwa, a sąd zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawiania wolności, jednak z uwagi na uczynienie sobie z tego procederu stałego źródła dochodu kara może zostać zwiększona o połowę.
Wszystkie osoby, które straciły pieniądze w wyniku takich oszustw prosimy o kontakt z funkcjonariuszami z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku pod numerem telefonu 47 711 31 10.
(KWP w Białymstoku / kp)