Ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod firmę Amazon

bejsment.com 2 godzin temu

Podczas gdy klienci korzystają z okazji podczas jesiennej wyprzedaży w internetowym domu towarowym Amazon, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają Kanadyjczyków przed rosnącą liczbą oszustw związanych z podszywaniem się pod tego technologicznego giganta.

Firma Check Point Software Technologies, specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie, poinformowała, iż w ciągu 30 dni poprzedzających Amazon Prime Big Deal Days, które miały miejsce we wtorek i środę, zarejestrowano ponad 1000 nowych domen związanych z Amazonem. Spośród nich aż 88 procent zostało uznanych za podejrzane lub złośliwe, co wskazuje, iż mogą być wykorzystywane przez oszustów, którzy chcą wykorzystać nieświadomych konsumentów. Jedna na 54 nowo utworzona domena zawierała nazwę „Amazon Prime”.

– Są one niemal identyczne z oryginalnymi domenami Amazona – mówi Robert Falzon, szef działu inżynierii Check Point w Kanadzie. Z powodu tych podobieństw, wiele osób daje się oszukać, co jest głównym celem przestępców.

Falzon zauważył, iż wzrost liczby oszustw związanych z zakupami online jest regularnym zjawiskiem w okresach takich jak Prime Days. Oszuści najczęściej korzystają z phishingu – wysyłają fałszywe wiadomości, które wyglądają na autentyczne, aby wyłudzić dane osobowe. W tym przypadku przestępcy podszywają się pod Amazon, oferując wyjątkowe „promocje” związane z Prime Days, aby skłonić odbiorców do kliknięcia w złośliwy link.

Firma poinformowała również, iż w ciągu ostatnich dwóch tygodni udało się zidentyfikować i zablokować 100 różnych e-mailowych wiadomości z fałszywymi ofertami Amazon Prime, które były skierowane do konsumentów i organizacji. Przestępcy atakują również użytkowników Prime, dzwoniąc do nich i twierdząc, iż na ich kontach wystąpiły pilne problemy, prosząc o podanie danych dotyczących płatności.

– Dla oszustów to jak święta Bożego Narodzenia – mówi Falzon – Klienci oczekują dużych zniżek podczas Prime Day, więc łatwiej nabierają się na różne „okazje”. Zasada, iż jeżeli coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest. Ta zasada wciąż pozostaje aktualna.

Mimo świadomości zagrożeń, Falzon zaznacza, iż oszustwa te są bardziej skuteczne, niż mogłoby się wydawać. Na koniec czerwca Kanadyjskie Centrum Zwalczania Oszustw poinformowało, iż w tym roku odnotowano straty w wysokości 284 milionów dolarów i 15.941 poszkodowanych osób. Jednak wiele incydentów nie jest zgłaszanych, ponieważ nie wszyscy wiedzą, gdzie się udać lub wstydzą się przyznać, iż dali się nabrać, iż są ofiarą.

Firma Check Point radzi klientom Amazona, aby zachowali szczególną ostrożność podczas zakupów, zwracając uwagę na prawdziwość adresów URL, tworząc silne hasła do swoich kont i unikając udostępniania danych osobowych, takich jak data urodzenia czy numer ubezpieczenia społecznego. Zaleca także upewnienie się, iż w adresie strony znajduje się „https” oraz korzystanie z kart kredytowych zamiast debetowych, co zapewnia lepszą ochronę w przypadku oszustwa.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału