
Otwarcie centrów HART Hubs nastąpiło po uchwaleniu w zeszłym roku przez prowincję ustawy zakazującej nadzorowanych miejsc konsumpcji w odległości mniejszej niż 200 metrów od szkół i żłobków.
Ponad 600 organizacji, instytucji i osób prywatnych z całego Ontario podpisało list otwarty do władz prowincji, w którym domagają się przywrócenia możliwości dystrybucji sterylnych igieł i strzykawek w ośrodkach HART – centrach leczenia uzależnień i bezdomności. Sygnatariusze ostrzegają, iż obecny zakaz naraża użytkowników narkotyków na zwiększone ryzyko zakażenia wirusem HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu C.
List trafił w środę do minister zdrowia Sylvii Jones oraz głównego lekarza prowincji, dr. Kierana Moore’a. Wśród sygnatariuszy znalazły się m.in. organizacje zdrowia publicznego, grupy badawcze i agencje pomocowe.
Sandra Ka Hon Chu z organizacji HIV Legal Network podkreśla, iż centra HART, które wcześniej należały do największych dystrybutorów igieł w Ontario, zostały pozbawione możliwości prowadzenia tej działalności – co jej zdaniem jest „ogromną szkodą dla ludzi używających narkotyków”.
Centra HART (Health, Access, Recovery, Treatment) powstały po uchwaleniu kontrowersyjnych przepisów zakazujących działania nadzorowanych punktów konsumpcji narkotyków w odległości mniejszej niż 200 metrów od szkół i żłobków. W ich następstwie prowincja wprowadziła również ograniczenia dotyczące dystrybucji sprzętu do bezpiecznego zażywania narkotyków.
Obecnie w Ontario działa dziewięć takich ośrodków, a planowanych jest kolejnych 28. Decyzje rządu są jednak zaskarżone w sądzie.
Eksperci alarmują: to cofanie się o dekady
Sygnatariusze listu przypominają, iż programy wymiany igieł są od lat zalecane przez Światową Organizację Zdrowia i uznawane za skuteczny sposób ograniczania rozprzestrzeniania się HIV i WZW typu C. Również wytyczne rządu Ontario z 2018 roku jednoznacznie wskazują na konieczność dystrybucji sterylnego sprzętu w ramach strategii redukcji szkód.
„Rząd Ontario sam stworzył dokumenty, które mówią, iż powinniśmy rozdawać igły, a jednocześnie zabrania tego w HART Hubach. To po prostu nielogiczne” – powiedziała Chu w rozmowie z CBC Toronto.
Apel środowisk medycznych i społecznych
Breakaway Community Services, jedna z organizacji sygnujących list, prowadzi programy wsparcia i leczenia uzależnień w Toronto. Jej pracownicy podkreślają, iż zakaz zagraża bezpieczeństwu publicznemu.
„Brak dostępu do sterylnego sprzętu nie powstrzyma ludzi przed zażywaniem substancji. To tylko zwiększy ryzyko używania zanieczyszczonych igieł i spowoduje więcej szkód” – zaznacza dyrektorka Nicola Bangham.
Pielęgniarka z tej samej agencji, Melody Alderton-Ballik, dodaje: „600 podpisów to zaledwie kropla w morzu głosów, które wiedzą, iż te programy działają. Ten list to wyraz troski o ludzi i o dorobek dziesięcioleci walki o bezpieczeństwo”.

Nowe przepisy prowincji zmuszą ponad połowę nadzorowanych punktów iniekcji w Ontario do przekształcenia się w ośrodki leczenia lub zamknięcia. Dyrektor generalna Stowarzyszenia Pielęgniarek Zarejestrowanych w Ontario, Doris Grinspun, nazywa to posunięcie „wyrokiem śmierci dla osób używających substancji psychoaktywnych”.
Odpowiedź rządu: „Chcemy leczenia, nie narzędzi do narkotyków”
Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia, Ema Popović, poinformowała, iż rząd inwestuje 550 milionów dolarów w rozwój centrów HART. Podkreśliła, iż celem prowincji jest wspieranie leczenia i zdrowienia, nie zaś „dostarczanie narzędzi do zażywania narkotyków”.
Władze Ontario nie odniosły się jednak do pytania, czy po otrzymaniu listu rozważają zmianę kontrowersyjnej decyzji.
Na podst. CBC