Odszedł ostatni obrońca Września 1939 – nie żyje gen. Zdzisław Baszak

tarnow.ikc.pl 1 miesiąc temu

18 listopada nad ranem, o godzinie 4:00 na wieczną wartę odszedł gen. Zdzisław Baszak – jeden z ostatnich żyjących bohaterów II wojny światowej, wybitny oficer Armii Krajowej, uczestnik wojny obronnej 1939 roku oraz spektakularnej operacji „Most III”. Miał 104 lata.

Życie naznaczone służbą Ojczyźnie

Gen. Zdzisław Baszak urodził się 8 lipca 1920 roku w Woli Gręboszowskiej. W młodości uczęszczał do Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie, a następnie odbył szkolenie w Dywizyjnym Kursie Podchorążych Piechoty. Gdy we wrześniu 1939 roku wybuchła wojna, dowodził plutonem ckm w 16. Pułku Piechoty, biorąc udział w ciężkich walkach pod Ćwiklicami i Hutą Różaniecką.

Po kapitulacji jego macierzystej 6. Dywizji Piechoty nie złożył broni. Związał się z konspiracją, angażując się w działalność Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej na ziemi tarnowskiej. Jako oficer ds. sabotażu i dywersji brał udział w operacji „Most III”, która umożliwiła przekazanie aliantom fragmentów rakiety V-2. Był to jeden z kluczowych epizodów II wojny światowej.

Czas represji i odbudowy pamięci

Po wojnie gen. Baszak nie uniknął represji. Został aresztowany przez UB i spędził kilka lat w więzieniu. Pomimo tego nie stracił ducha walki o pamięć o swoich towarzyszach broni. W latach 90. organizował struktury Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Okręgu Tarnów. Był także inicjatorem utworzenia Izby Pamięci – Muzeum Armii Krajowej w Tarnowie, które do dziś pełni rolę miejsca pamięci narodowej.

Wybitne odznaczenia i awanse

Za swoje zasługi gen. Zdzisław Baszak został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Medalem Armii Krajowej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku awansowano go do stopnia pułkownika, a w 2021 roku – generała brygady.

Patriota, który pozostawił trwały ślad

Generał Baszak pozostanie w pamięci jako człowiek niezłomny, którego życie było pełne poświęcenia dla Ojczyzny. Jego działalność konspiracyjna, udział w wojnie obronnej i zaangażowanie w krzewienie pamięci historycznej są dowodem na niezłomność polskiego ducha.

Władze miasta Tarnowa oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej planują uroczystości żałobne, które pozwolą mieszkańcom pożegnać bohatera. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Niech spoczywa w pokoju.

Idź do oryginalnego materiału