Nowy trend na wschodniej granicy w nielegalnej migracji

21 godzin temu

Każdy taksówkarz podejmujący kurs w pobliże granicy państwowej powinien zdawać sobie sprawę, iż zlecenie może dotyczyć przewozu osób nielegalnie przekraczających granicę. W takiej sytuacji niezwykle istotne jest zachowanie czujności oraz upewnienie się, iż pasażerowie mają potrzebne dokumenty i granicę przekroczyli w zgodzie z prawem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z legalnością przejazdu kierowca powinien niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami, takimi jak Straż Graniczna.

Zgodnie z polskim prawem przewożenie osób, które nielegalnie przekroczyły granicę, stanowi przestępstwo. Zapisane w art. 264 § 2 Kodeksu karnego przekroczenie granicy wbrew przepisom podlega odpowiedzialności karnej, a pomoc w takim działaniu, jak chociażby transport migrantów w głąb kraju, traktowana jest jako organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy, zgodnie z art. 264 § 3 Kodeksu karnego. Zależnie od szczegółów sprawy, sądy w Polsce mogą orzekać kary sięgające od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Od początku bieżącego roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali niemal 100 osób próbujących przetransportować nielegalnych migrantów dalej na terytorium Polski. Dzięki działaniom funkcjonariuszy udaremniono również próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez ponad 600 osób.

Idź do oryginalnego materiału