Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, wspólnie z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dokonali wstrząsającego odkrycia. Podczas kontroli posesji w Gdańsku ujawnili ogromne ilości niebezpiecznych odpadów, które mogły doprowadzić do poważnej katastrofy ekologicznej na Wyspie Sobieszewskiej.
Podczas akcji, przeprowadzonej na jednej z posesji w Gdańsku – na Wyspie Sobieszewskiej, policjanci znaleźli ciągnik siodłowy z naczepą, w której znajdowało się 12 pojemników typu mauzer o pojemności 1000 litrów oraz 22 beczki. Łącznie ważyły one blisko 18 ton i zawierały odpady farb, lakierów, rozpuszczalników organicznych oraz innych substancji niebezpiecznych. Dzięki szybkiej interwencji, udało się zapobiec rozładowaniu tego niebezpiecznego ładunku, co uchroniło teren przed skażeniem.
Zakazane składowisko na Wyspie Sobieszewskiej
Na tej samej posesji funkcjonariusze odkryli również zużyte opony, elementy karoserii, zużyte filtry oraz inne niebezpieczne odpady, w tym środki ochrony roślin, smary i oleje.
Wszystko to było składowane bez wymaganych zezwoleń, w warunkach nieodpowiednich do przechowywania takich materiałów. Ustalono, iż firma wynajmująca teren nie posiadała zgody na magazynowanie odpadów niebezpiecznych, a teren nie był adekwatnie zabezpieczony ani oznakowany.
Działania Policji i Inspektorów
Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska natychmiast przystąpili do czynności kontrolnych, podejrzewając popełnienie przestępstwa. Na miejscu zdarzenia pracowali również śledczy i kryminalni, którzy zabezpieczyli ślady, dowody, przesłuchali świadków oraz zabezpieczyli niebezpieczne substancje.
W związku z ujawnieniem skali nielegalnego składowiska, na miejsce wezwano również Straż Pożarną, w tym zastęp chemiczny, który sprawdził ujawnione substancje. Na szczęście nie stwierdzono wycieku łatwopalnych gazów.
Konsekwencje Prawne
Zebrane materiały dowodowe zostaną przekazane do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku, która podejmie dalsze kroki prawne. Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku przez cały czas dążą do zatrzymania osób odpowiedzialnych za ten proceder.
Za składowanie i transportowanie odpadów mogących zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi oraz środowisku grozi kara więzienia od roku do 10 lat. Ponadto Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może nałożyć na odpowiedzialne podmioty administracyjne kary pieniężne, sięgające choćby 1 000 000 zł za każde naruszenie.
WIOŚ/mn
Wspieraj wbijamszpile.pl
Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.