Nowe Prawo w Polsce: Zmiany w Ustawach i Prawach

plotkosfera.pl 2 godzin temu

W minionym posiedzeniu Sejmu, które odbyło się w czwartek, przyjęto ponad 15 istotnych ustaw, które mają na celu deregulację i usprawnienie funkcjonowania państwa w różnych obszarach. Jak podaje Business Insider, posłowie uchwalili nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel, która zyska nowe funkcje i możliwości, w tym wirtualny asystent oparty na sztucznej inteligencji oraz usługę mStłuczka.

Jedną z najważniejszych uchwalonych ustaw jest ta dotycząca likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Jak wyjaśnia Business Insider, minister nauki, Marcin Kulasek, tłumaczył w Sejmie, iż skala efektów działalności tych instytucji jest niewspółmierna do otrzymywanego finansowania, które wynosiło 15 milionów złotych rocznie. Kulasek sugerował również, iż określenie obu instytucji mianem „pisowskich kuźni kadr” nie jest używane na wyrost.

Inną istotną uchwaloną ustawą jest ta dotycząca sprawozdawczości ESG (Environmental, Social, and Governance). Jak podaje Business Insider, posłowie uchwalili nowelizację ustawy o rachunkowości, która odracza o dwa lata obowiązek sprawozdawczości ESG dla dużych jednostek oraz małych i średnich jednostek będących emitentami papierów wartościowych. Jest to konsekwencja zmian wprowadzonych przez Unię Europejską w dyrektywie CSRD.

Sejm podjął również decyzję o terminowej ochronie najważniejszych polskich firm przed przejęciami przez podmioty spoza Unii Europejskiej. Uchwalona nowelizacja ustawy o kontroli niektórych inwestycji przedłuża przepisy, które miały wygasnąć w lipcu 2025 roku, czyniąc je stałymi. Te regulacje, pierwotnie wprowadzone w 2020 roku w odpowiedzi na kryzys pandemiczny i przedłużone z powodu wojny na Ukrainie, mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa ekonomicznego kraju.

Wśród innych uchwalonych ustaw znalazła się nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych, która ma ułatwić łączenie się towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) pełniących funkcje organów dla niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych (NFIZ). Projekt zakłada złagodzenie rygorystycznych wymagań dotyczących głosowań nad połączeniem funduszy, co ma usprawnić te procesy.

Ponadto, Sejm uchwalili nowelizację ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera, która wprowadza mechanizm gromadzenia danych o pasażerach lotniczych w celu wykrywania i zwalczania poważnych przestępstw, w tym terroryzmu. Wiceszef MSWiA, Czesław Mroczek, podkreślił, iż nowelizacja jest implementacją unijnej dyrektywy, a istniejące już regulacje pomogły Straży Granicznej zatrzymać ponad tysiąc osób powiązanych z taką przestępczością.

Ostatnio, Sejm uchwalił nowelizację prawa bankowego, która rozwiąże problem dostępu syndyka do informacji objętych tajemnicą bankową. w tej chwili brak przepisów uniemożliwia syndykom uzyskanie informacji o rachunkach bankowych dłużnika, co spowalnia postępowania upadłościowe. Dzięki zmianom, syndycy, nadzorcy sądowi i zarządcy będą mogli uzyskać niezbędne informacje o rachunkach bankowych, papierach wartościowych, skrytkach, sejfach czy saldach wierzytelności, w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania czynności w postępowaniu upadłościowym lub restrukturyzacyjnym.

Warto zauważyć, iż wszystkie te zmiany są elementem szerszej deregulacji i ulepszenia funkcjonowania państwa, co ma na celu zwiększenie konkurencyjności i przyciągania inwestycji do Polski. Jak podaje Business Insider, posłowie uchwalili ponad 15 ustaw, które mają na celu ułatwienie życia obywatelom i usprawnienie funkcjonowania państwa.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku Polska przyciągnęła ponad 25 miliardów euro inwestycji zagranicznych, co stanowiło wzrost o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zmiany w ustawach i prawach mają na celu utrzymanie tego trendu i dalsze zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski.

W konsekwencji, Sejm przyjął nowelizację ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, która wprowadza jednorazowe świadczenie – rekompensatę – dla weteranów poszkodowanych, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu. Świadczenie, przysługujące żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom ze statusem weterana poszkodowanego, będzie zależeć od stopnia uszczerbku na zdrowiu i wahać się od 6 tys. zł (przy 1 proc. uszczerbku) do choćby 600 tys. zł (przy 100 proc. uszczerbku).

Podsumowując, miniony posiedzenie Sejmu było niezwykle intensywne i obfitowało w ważne decyzje dotyczące deregulacji i ulepszenia funkcjonowania państwa. Uchwalone ustawy mają na celu ułatwienie życia obywatelom, zwiększenie konkurencyjności i przyciągania inwestycji do Polski.

Idź do oryginalnego materiału