Niewybuch na terenie rewitalizowanego parku w Lublinie. Niebezpieczne znalezisko zabezpiecza policja

1 dzień temu
Zdjęcie: Radiowóz policji na sygnałach


Niewybuch w Parku Bronowice w Lublinie

Podczas prac ziemnych związanych z rewitalizacją Parku Bronowice w Lublinie doszło do niecodziennego i potencjalnie niebezpiecznego odkrycia. W poniedziałek, 14 kwietnia, kilka minut przed godziną 11:00, operator koparki natrafił na przedmiot przypominający pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej.

Do znaleziska doszło na terenie parku przy ul. Fabrycznej, w pobliżu jednego z bloków mieszkalnych zlokalizowanych od strony ul. Łęczyńskiej. O odkryciu natychmiast poinformowano służby. Zgłoszenie trafiło do dyżurnego policji, a na miejsce skierowano patrol oraz przedstawicieli miejskiego zarządzania kryzysowego.

– Kierownik prac inwentaryzacyjnych przekazał, iż podczas prac ziemnych koparka wydobyła na powierzchnię przedmiot przypominający niewybuch o długości około 25 centymetrów – informuje nadkom. Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Zabezpieczaniem terenu zajęli się policjanci. Jak dotąd nie zapadła decyzja o ewakuacji okolicznych budynków, choć jest wysoce prawdopodobne, iż do takiej ewakuacji dojdzie w momencie podjęcia niewybuchu przez wojskowych saperów.

Obecnie znalezisko jest pilnowane przez patrol policji, a służby oczekują na decyzję wojska w sprawie terminu jego usunięcia. Wstępnie ustalono, iż pocisk może pochodzić z czasów II wojny światowej. W związku z incydentem planowane jest również przeszukanie terenu przyległego do miejsca odkrycia – saperzy sprawdzą, czy w okolicy nie znajdują się inne niebezpieczne pozostałości wojenne.

To nie pierwszy przypadek odnalezienia niewybuchu podczas prac budowlanych w Lublinie, jednak lokalizacja – w pobliżu budynków mieszkalnych – sprawia, iż sytuacja jest szczególnie poważna. Mieszkańcy proszeni są o zachowanie ostrożności i stosowanie się do ewentualnych poleceń służb.

Do sprawy jeszcze wrócimy.

Idź do oryginalnego materiału