Prawo do gwarantowanego minimalnego świadczenia emerytalnego nabywa się w dniu osiągnięcia określonego wieku, aktualnie wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale to niejedyny warunek. Trzeba także udowodnić odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy, a także przepracować minimum 25 lat (kobiety) lub 30 lat (mężczyźni). To jednak nie dotyczy każdego, kto chce otrzymać świadczenie.
REKLAMA
Zobacz wideo Polaków przepis na miłość [SONDA]
Kto może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę? Wiek to niejedyny warunek
Wcześniejsza emerytura dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku dotyczy osób, które pracowały w określonym zawodzie i spełniły pozostałe niezbędne warunki. Te zależą od charakteru i rodzaju wykonywanej pracy. Zróżnicowany jest także okres składkowy i nieskładkowy, po którym można ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Warunkiem jest osiągnięcie określonego wieku.
O wcześniejszą emeryturę i emeryturę pomostową można ubiegać się o 5 lat wcześniej, tj. po osiągnięciu 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), choć w przypadku niektórych zawodów wiek ten jest równy dla obu płci i wynosi 55 lat lub choćby 40 lat. Należy także udowodnić co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) okresów składkowych i nieskładkowych. Dodatkowo należy spełnić także warunki, które zależą od rodzaju wykonywanej pracy.
Wyjątkiem jest tu wcześniejsza emerytura dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki, niezdolnymi do samodzielnej egzystencji, która przysługuje bez względu na wiek. Konieczne jest jednak udowodnienie okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby iść na wcześniejszą emeryturę? (zdj. ilustracyjne) Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl
Emerytura pomostowa. Kto może wcześniej zrezygnować z pracy?
Prace w szczególnych warunkach to m.in. prace wykonywane pod wodą i na wodzie, pod ziemią, w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu, a także ciężkie prace fizyczne i w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Pracą w szczególnych warunkach jest także zawód tancerza związany z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym. Pracą o szczególnym charakterze są z kolei zawody wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej.
O wcześniejszą emeryturę mogą się ubiegać m.in.:
maszyniści pojazdów trakcyjnych,
kierowcy pojazdów uprzywilejowanych,
osoby wykonujące prace rybaka morskiego, nurka, przy przeładunku w ładowniach statku lub pracę operatorów żurawi wieżowych i dźwignic portowych albo stoczniowych,
zatrudnione przy przetwórstwie, rozbiórce lub usuwaniu materiałów zawierających azbest,
pracownicy hut,
górnicy, zatrudnieni m.in. w kopalniach węgla, rud metali, soli, kruszców, a także przy naprawie i obsłudze maszyn, w kopalniach odkrywkowych, na stanowiskach dozoru ruchu lub w charakterze członków drużyn ratowniczych kopalń,
personel pokładowy samolotu, piloci i instruktorzy lotnictwa,
tancerze, akrobaci, gimnastycy, kaskaderzy, treserzy zwierząt drapieżnych,
wokaliści i artyści chóru, muzycy grający na instrumentach dętych, smyczkowych, perkusyjnych, klawiszowych,
członkowie zespołów ratownictwa medycznego i zawodowych ekip ratownictwa górskiego,
służby mundurowe (policjanci, strażacy, żołnierze zawodowi, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Służby Więziennej).
Szczegółowy wykaz prac oraz warunków znajdziesz na stronach ZUS.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.