W poniedziałek 20 maja 2024 roku ok. godz. 13:00 nad Gnieznem rozpoczęła nawałnica, z silnym deszczem i gradem, która trwała przez kilkadziesiąt minut. Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie zaczęły wpływać zgłoszenia o licznych podtopieniach, zalaniach, zablokowanych drogach, a także kilku uszkodzonych dachach.
Po godz. 13:00 do działań zadysponowano liczne siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń dodatkowo zadysponowano kilka zastępów strażaków z sąsiadującego powiatu poznańskiego.
O godz. 16:00 na terenie powiatu gnieźnieńskiego odnotowano już blisko 240 zgłoszeń, w związku z nawałnicą. Po godz. 16:00 do Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie przybył st. bryg. Tomasz Wiśniewski, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wraz z grupą operacyjną, w celu skoordynowania sił i środków biorących udział w działaniach ratowniczych oraz wsparcia ich działań. Po rozpoznaniu, ze względu na wciąż przybywającą liczbę zdarzeń, nastąpiła kategoryzacja, tak, żeby obsłużyć miejsca, w których priorytetem było wsparcie sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Zwrócono uwagę na możliwość wystąpienia sytuacji zagrożenia życia, jednak poza jednym zdarzeniem, podczas którego strażacy ewakuowali osobę poszkodowaną z zalewanego pojazdu, po analizie bieżących zdarzeń wykluczono taką ewentualność. Przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie zorganizowano briefing prasowy, w którym udział wzięli m.in. Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendant Powiatowy PSP w Gnieźnie, Prezydent Miasta Gniezna, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie.
Na godz. 17:00 Prezydent Miasta Gniezna zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, na które zostali zaproszeni przedstawiciele Wojewody Wielkopolskiego, przedstawiciele służb zaangażowanych w działania ratownicze i porządkowe na terenie Gniezna oraz przedstawiciele instytucji samorządowych. Podczas posiedzenia przedstawiono sytuację, prognozę na kolejne godziny, przeanalizowano, jakie wsparcie można udzielić mieszkańcom i samorządowi w związku z zaistniałą sytuacją. Nakreślono plan działania na kolejne godziny i kolejny dzień.
O godz. 17:45 odnotowano blisko 270 zdarzeń, którymi zajmowały się siły i środki PSP i OSP oraz pozostałe służby.
O godz. 21:00 strażacy odnotowali nieco ponad 200 zdarzeń, a w kolejnej godzinie liczba zgłoszeń zaczęła spadać.
Działania sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego wciąż trwają. We wtorek 21 maja br. w siedzibie Wielkoposkiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, zwołane przez Wojewodę Wielkopolską.
Opracowanie: mł. asp. Martin Halasz (KW PSP w Poznaniu)
Zdjęcia: mł. asp. Martin Halasz (KW PSP w Poznaniu), sekc. Kamila Kozłowska (KP PSP w Gnieźnie),