Naboje sprzed 200 lat pod Pałacem Saskim. Saperzy pracują na pl. Piłsudskiego

10 miesięcy temu

Łuski i naboje sprzed dwustu lat odnaleziono podczas prac archeologicznych pod Pałacem Saskim. Takie same były produkowane m.in. w fabryce Norblina. Teraz saperzy przygotowują teren pod kolejne działania.

Jak informuje spółka odpowiedzialna za odbudowę Pałacu Saskiego, wykopaliska w tym miejscu odbędą się po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej.

Rzecznik spółki Sławomir Kuliński przyznaje, iż liczą na spektakularne znaleziska.

Saperzy najpierw przystępują do pracy georadarem, a następnie wykrywaczami metali. Dokonują punktowych sprawdzeń do powierzchniowej głębokości przed zdjęciem trawnika. Prace będą prowadzone do końca czerwca tak, aby archeolodzy na przełomie czerwca i lipca mogli przejść do prac ziemnych – mówi.

Pracujący na miejscu saperzy sprawdzają, czy w ziemi nie pozostały stanowiące potencjalne zagrożenie pozostałości wojennej amunicji czy bomb. Taka historia miała już miejsce, gdy na terenie dawnej pierzei zachodniej placu w 2008 roku znaleziono m.in. minę przeciwpancerną i pocisk artyleryjski.

Co znaleziono na terenie Pałacu Saskiego?

Teren przy pl. Piłsudskiego, na którym pierwotnie wznosił się gmach Pałacu Saskiego i przyległe mu kamienice przy ul. Królewskiej 6 i 8, został już gruntownie przebadany w latach 2006–2008.

Tysiące znalezionych artefaktów, które oczyszczono, oznaczono i opisano, trafiły następnie do Muzeum Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego. Niektóre z nich można także zobaczyć na szczegółowych zdjęciach wystawy czasowej, która zdobi ogrodzenie po obu stronach Grobu Nieznanego Żołnierza.

W odróżnieniu od terenu Pałacu Saskiego przestrzeń, którą wcześniej zajmował Pałac Brühla – poza skromnym fragmentem oficyn – nie została nigdy przebadana.

Dlatego bezprecedensowe prace archeologiczne na terenie bogatego w historię, współczesnego centrum stolicy mogą przynieść wiele zaskoczeń.

Idź do oryginalnego materiału