Adam Leszkiewicz rezygnuje z funkcji prezesa Grupy Azoty. Pokieruje Polską Grupą Zbrojeniową

miastoiludzie.pl 7 godzin temu

Adam Leszkiewicz złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu Grupy Azoty S.A. z dniem 9 maja, o godzinie 11:00. Oficjalnym powodem odejścia nie podzielono się w komunikacie spółki, jednak nieoficjalne informacje krążące od kilku tygodni potwierdziły się – od 12 maja Leszkiewicz obejmie stanowisko prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Rok, który Leszkiewicz spędził na czele Grupy Azoty, obfitował w istotne zmiany. W komunikacie przekazanym mediom zapewniał, iż minione miesiące przyniosły nie tylko zdecydowaną poprawę wyników finansowych, ale również wzrost efektywności biznesowej, optymalizację kosztów oraz zaawansowane prace nad transformacją modelu biznesowego. Jak twierdził, wraz z całym zarządem opracowano i uruchomiono plan działań mających na celu dalszą poprawę sytuacji finansowej oraz długoterminową stabilizację Grupy Kapitałowej.

Leszkiewicz kierował Grupą Azoty od marca 2024 roku. W tym czasie spółka wdrożyła szereg działań naprawczych, które zaowocowały poprawą wyniku EBITDA względem 2023 roku o ponad miliard złotych. Strata netto została zmniejszona z 3,29 mld zł do 1,1 mld zł, a wolumen sprzedaży produktów wzrósł o 700 tys. ton. Od listopada 2024 roku w Grupie realizowany jest także Program AZOTY BUSINESS, który zakłada kompleksową transformację modelu działalności spółki.

Jak dowiedział się portal miastoiludzie.pl, decyzja Leszkiewicza nie była zaskoczeniem dla pracowników Grupy. Już od dłuższego czasu mówiło się o jego możliwym przejściu do PGZ. Potwierdziła to informacja przekazana w piątek przez Polską Grupę Zbrojeniową – w wyniku postępowania kwalifikacyjnego, Rada Nadzorcza wybrała Adama Leszkiewicza na nowego prezesa zarządu PGZ. Nowe obowiązki obejmie on od poniedziałku, 12 maja.

Leszkiewicz podkreśla, iż rola, jaką odegra przy realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa i obronności, jest dla niego ogromnym wyzwaniem, któremu chce poświęcić pełne zaangażowanie. Deklaruje chęć realizacji kluczowych projektów oraz poprawy współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi w sektorze przemysłu obronnego. Celem, jaki sobie stawia, ma być nie tylko rozwój biznesowy PGZ i zmiana organizacyjna całej grupy, ale również poprawa relacji z interesariuszami i efektywne wykorzystanie dostępnych środków finansowych.

W tle tych zmian pojawiła się również nadzieja na kontynuację relacji między PGZ a Grupą Azoty. Artur Jasiński, przewodniczący zakładowej „Solidarności” w tarnowskich Azotach, wyraził przekonanie, iż nowa rola Leszkiewicza nie oznacza definitywnego zerwania z dotychczasowym środowiskiem. Jasiński liczy, iż były prezes przez cały czas będzie wspierał Grupę Azoty, a zmiana może zaowocować nowymi projektami – choćby realizacją instalacji mikrocelulozy w Tarnowie.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż już w listopadzie 2024 roku Grupa Azoty podpisała list intencyjny z PGZ, MESKO i Agencją Rozwoju Przemysłu dotyczący współpracy w zakresie produkcji materiałów wybuchowych. Nowa funkcja Leszkiewicza może więc sprzyjać pogłębianiu relacji pomiędzy spółkami.

Adam Leszkiewicz był wcześniej m.in. prezesem Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu (spółki-córki Grupy Azoty), sekretarzem miasta stołecznego Warszawy i wiceministrem skarbu. Karierę rozpoczynał w administracji publicznej, w gabinecie wojewody tarnowskiego. W swoim oświadczeniu zaznaczył, iż idea silnej i konkurencyjnej Grupy Azoty pozostaje mu bliska i iż chce dalej aktywnie działać na rzecz jej rozwoju – choć już w innej roli.

Tekst i fot. (Smol)

Idź do oryginalnego materiału