W ramach tak zwanej ‘mieszkaniówki’ w MSWiA powstała lista zawierające wszystkie powiaty i miasta wraz z przyznanym mnożnikiem lokalizacyjnym.
Zgodnie z projektem ustawy strażakowi na okres służby przygotowawczej i na stałe od dnia mianowania na pierwsze stanowisko służbowe do momentu zwolnienia ze służby przysługuje prawo do zakwaterowania w miejscowości, w której pełni służbę lub na jego wniosek w innej miejscowości.
Ustawa przewiduje cztery formy prawa do zakwaterowania. Pierwszy to przydział lokalu mieszkaniowego, drugi to przydział kwatery tymczasowej, trzeci przydział miejsca w internacie lub w katerze internatowej (również dla pracowników PSP), a czwarty przyznanie świadczenia mieszkaniowego. Strażak wybiera jedną z form i składa odpowiedni wniosek.
Wysokość świadczenia mieszkaniowego ustala się kwotowo jako iloczyn stawki podstawowej oraz mnożnika lokalizacyjnego ustalonego dla miejsca pełnienia służby. Dokładny wykaz zawierający powiaty/miasta i mnożnik lokalizacyjny znajdzie się w rozporządzeniu, które wejdzie w życie dopiero po podpisaniu ustawy przez prezydenta. W większości mnożnik ustalono na 3,0 – 4,0, największy dla Warszawy – 6.
Oszacowania wysokości mnożnika lokalizacyjnego dokonano w taki sposób, aby kwota świadczenia mieszkaniowego pokrywała ok 40% średniej ceny najmu mieszkań o powierzchni od 40 do 59 m 2. Propozycje mnożników lokalizacyjnych określone zostały, co do zasady, w identycznej wysokości dla wszystkich służb podległych ministrowi adekwatnemu ds. wewnętrznych w danym powiecie – napisano w projekcie rozporządzenia.
Obecnie projekt ustawy dotyczący zasad zakwaterowania funkcjonariuszy jest na etapie prac w Stałym Komitecie Rady Ministrów.










