Mąż zamordowanej Miss Polski o jej zabójcy. „Dalej ma obsesję”

news.5v.pl 4 godzin temu
Onet

Tomasz Pajączek, Onet: Śni się panu czasem Agnieszka?

Jarosław Świątek, mąż Agnieszki Kotlarskiej: Oczywiście. I to bardzo często.

Co to za sen?

Sen od lat jest taki sam. W zasadzie od jej śmierci. Jesteśmy w bliżej niesprecyzowanym miejscu. W jakichś pomieszczeniach, które ciągle się zmieniają. Nagle przychodzi Agnieszka. Gdy ją widzę, mówię: „Gdzieś ty była? Dlaczego zniknęłaś?”. Wtedy ona odpowiada: „Musiałam zniknąć, ale teraz wróciłam i będę z tobą do końca”. I gdy cieszę się, iż wróciła, nagle znowu znika. Wtedy się budzę. Bez niej.

Wciąż ma pan przed oczami tragiczną scenę, jaka rozegrała się przed waszym domem?

Tego się nie da zapomnieć. Nie da się wymazać. Zapamiętam tę scenę do końca życia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod wideo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opis zbrodni

Może ją pan opisać?

Mieliśmy bardzo uregulowany harmonogram dnia. Wstawaliśmy, jedliśmy śniadanie, bawiliśmy się z dzieckiem, gotowaliśmy obiad, a potem między 13 a 15 wychodziliśmy w trójkę na dłuższy spacer. Tego dnia chcieliśmy połączyć spacer z zakupami w Astrze. To był upalny dzień.

Wsiedliśmy do czarnej corsy. Patrycja z tyłu, ja za kierownicą, Agnieszka z boku. Jak tylko włożyłem kluczyki do stacyjki, ktoś zaczął walić mocno w dach. Stał przy oknie Agnieszki. Pytał ją, czy go poznaje. Mówił, iż chce porozmawiać. Wtedy Agnieszka powiedziała mi: „To jest ten facet, który mnie prześladuje”. Nigdy wcześniej mi o nim nie mówiła.

Wysiadł pan z auta, żeby go przegonić?

Myślę, iż każdy facet zareagowałby tak samo. Wysiadłem z samochodu. Powiedziałem, iż Agnieszka nie chce z nim rozmawiać. Chciałem, żeby sobie poszedł. Ale on nie chciał odejść. Wtedy Agnieszka podała mi przez okno telefon komórkowy. Gdy wybierałem numer na policję, wyciągnął nóż. Krzyknąłem do Agi: „Nie wychodź! On ma nóż!”. Rzucił się na mnie. Chciał mnie dźgnąć, trafić w szyję albo tułów, ale robiłem uniki. Zaczęliśmy się szamotać. Ja w sandałach, krótkich spodenkach i podkoszulku. A on ubrany jak komandos. Wojskowe buty, kurtka i spodnie moro. Plecak i bejsbolówka. Był przygotowany na walkę.

Wszystko było takie dynamiczne. Machał nożem, w końcu trafił mnie w lewą nogę. Blisko tętnicy udowej. Gdyby rozcięcie było pół centymetra wyżej, to teraz byśmy nie rozmawiali, bo bym się wykrwawił. Po tym dźgnięciu zachwiałem się i upadłem. W tym momencie Agnieszka wyskoczyła z auta. Rzuciła się na niego, krzycząc „Zostaw go!”. Wtedy on odwrócił się, chwycił ją za włosy, przyciągnął do siebie i zadał szybkie ciosy.

W serce, płuco i przeponę.

Tak jest. Dokładnie wiedział, gdzie trafiać, żeby zabić. Choć później opowiadał bzdury, iż nie widział Agnieszki, iż był odwrócony do niej tyłem. Biegli to jednak wykluczyli.

Co było dalej?

Podniosłem się i uderzyłem go telefonem komórkowym w głowę. Z całej siły. Wtedy puścił Agnieszkę. Stał z nożem i wykrzykiwał, iż on już nikogo nie zabije. Potem uciekł. Wszystko to trwało może 30 sekund.

Agnieszka oparła się o samochód. Wsiadła do środka. Doleciałem do niej. Krztusiła się krwią. Straciła przytomność. Zaczęli zbiegać się ludzie. Jeden z sąsiadów, który był lekarzem, próbował jej pomóc. Wyciągnęliśmy ją z auta, zanieśliśmy do domu. Zaraz przyjechała karetka. Słyszałem, iż na chwilę odzyskała oddech. Ale niestety w szpitalu zmarła.

archiwum Fundacji Aga

Agnieszka z córką przed domem, przed którym została zamordowana

Był pan w karetce?

Jechałem za karetką, razem z policją. Najpierw wzięli mnie na szycie, bo rana była aż do kości. Wyglądało to strasznie, ale to nie miało znaczenia. Najważniejsze wtedy było, co z Agnieszką.

Tragedia wydarzyła się na oczach waszego dziecka.

Patrycja patrzyła na to przez szybę. Strasznie płakała. Nic z tego jednak nie pamięta. Miała zaledwie dwa latka. Później jednak przez pewien czas, gdy słyszała sygnał karetki, to mówiła, iż wiozą mamę. Takie miała skojarzenie.

Kiedy się pan dowiedział, iż Agnieszki nie udało się uratować?

Jak byłem na komisariacie i mnie przesłuchiwali. Cały czas pytałem, co z Agnieszką, ale nic mi nie chcieli powiedzieć. W końcu przyjechał mój brat. Powiedział „Jarek bądź silny. Agnieszka nie żyje”. Cały mój świat się wtedy załamał.

Pożegnanie z Agnieszką

Co było najtrudniejsze po śmierci Agnieszki? Na pogrzebie były tłumy, a później został pan sam z córką. Trzeba było żyć dalej.

Najtrudniejszy był okres dojścia do świadomości. Przez pierwszy miesiąc po śmierci Agnieszki byłem na silnych środkach. Miałem przy sobie życzliwego lekarza, który cały czas podawał mi coś na uspokojenie. Nie byłem świadomy, co się wokół mnie dzieje. Chodziło o to, żebym nie wpadł w panikę.

archiwum Fundacji Aga

Agnieszka Kotlarska została pochowana na cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu

Pogrzebu prawie nie pamiętam. Tylko ze zdjęć. Wiem, iż przyszły tłumy. Cały cmentarz był zapchany, ludzie stali choćby za bramą, bo się nie mieścili. Gdy otwarto trumnę, to wszyscy chcieli ją zobaczyć. Wyglądała przepięknie. Jak śpiąca królewna, która zaraz ma się obudzić. Miała na sobie białą suknię z salonu Le Mirage, tego samego, który ufundował jej kreacje na wybory Miss International. Była pięknie uczesana, na głowie miała koronę, a na szyi łańcuszek ze słonikiem, który kiedyś podarowałem jej na szczęście. Przez 27 lat nie oglądałem zdjęć z pogrzebu. Jak Agnieszka leży w trumnie. Dopiero ostatnio do nich zajrzałem.

Jak wyglądało pana pożegnanie z Agnieszką?

Wcześniej trumna była wystawiona w kościele św. Agnieszki na Maślicach. Ludzie mogli przyjść się pożegnać. Gdy przyjechałem, zostałem z nią sam. Miałem cały kościół dla siebie. Dla nas. To było moje pożegnanie z nią. Potem trumna w kondukcie żałobnym i asyście mieszkańców została przewieziona na cmentarz Grabiszyński, gdzie Agnieszka została pochowana.

Czuje pan wciąż złość, iż zabójca został skazany tylko na 15 lat więzienia?

Oczywiście. Wmawianie mi, iż on chwilę przed tym, co zrobił, w trakcie oraz tuż po nie wiedział, co czyni, jest totalną bzdurą. Przecież on przyszedł, żeby zabić. I zabił. Dokładnie wiedział, co robi. A to, iż jest szurnięty i jest psychopatą, to jest inna sprawa. W więzieniu mówił: „Skoro ja jej nie mogłem mieć, to nikt inny jej nie mógł mieć”. Opowiadał też, iż jego marzeniem jest wyjść i mnie zaszlachtować, bo – w jego mniemaniu – to przeze mnie Agnieszka nie była z nim.

Skąd pan wie, iż tak mówił?

Dostawałem różnego rodzaju przecieki. Od współwięźniów. Od klawiszy. Chcieli się podzielić tym, co mówił, bo też uważali, iż to psychopata.

Psychofan? „Nie wiedziałem”

Ludzie często zaczepiali Agnieszkę na ulicy? Prosili o autograf, chcieli sobie zrobić z nią zdjęcia, porozmawiać?

Zdarzały się takie sytuacje. Choć w Polsce rzadko bywaliśmy, głównie w okresie wakacji. Ale ludzie prosili o wspólne zdjęcie, sporadycznie o autograf. Agnieszka była rozpoznawalna.

archiwum Fundacji Aga

Agnieszka Kotlarska była Miss Polski i Miss International

Wiedział pan, iż Agnieszka ma psychofana?

Nie wiedziałem. Dowiedziałem się o tym dopiero w dniu jej śmierci. Ona mi tego nie powiedziała. Najwidoczniej nie chciała. Do tej pory się zastanawiamy w gronie przyjaciół, dlaczego mi nie powiedziała.

Nic a nic?

Mówiła o jakimś facecie, który kiedyś ją gonił. Ale nie przywiązywała do tego wagi, więc i ja to lekceważyłem. Mówiłem tylko: „No tak, jesteś piękna, to latają za tobą”. Tyle. Nie wiedziałem, iż to jest tak groźny facet, który ją prześladował.

Ale przecież gdy na bloku rodziców pojawiały się wulgarne napisy, to pan je zamalowywał.

Teraz wiem, iż to on pisał. Z pomocą brata. Ale wtedy tego nie wiedziałem. Zresztą wypisywał te wyzwiska nie tylko na osiedlu, ale też na ścianach w Rynku, przy salonie Le Mirage. Razem z ojcem Agnieszki i jednym z dziennikarzy jeździliśmy i zamalowywaliśmy te wulgaryzmy.

Nie zastanawiał się pan, kto za tym stoi?

Pewnie, iż się zastanawiałem. Zgłaszaliśmy to na policję, ale oni to zlekceważyli. Mówili, iż to tacy dwaj bracia. Słyszałem, iż nic nie mogą z tym zrobić. A potem wyjechaliśmy do Nowego Jorku. Wszystko się uspokoiło. Byliśmy bezpieczni.

Zastanawiał się pan, co by było, gdyby wiedział o prześladowcy Agnieszki wcześniej?

Gdybym wiedział, iż on jest taki groźny, to bylibyśmy bardziej uważni. Prawda jest jednak taka, iż on mógł nas dopaść wszędzie. W sklepie, w kościele albo na ulicy. My naprawdę nie sądziliśmy, iż ktoś może nam coś złego zrobić. Nie mieliśmy wrogów. Nie byliśmy złymi ludźmi.

Była normalną dziewczyną

Jaka na co dzień była Agnieszka? Co lubiła? Co ją wkurzało?

Pamiętam same dobre rzeczy. Była normalną, zwykłą, sympatyczną dziewczyną. Z każdym lubiła porozmawiać. Każdego traktowała tak samo. Nie wywyższyła się. Nie gwiazdorzyła. Jak byliśmy we Wrocławiu, to na co dzień sami gotowaliśmy, sprzątaliśmy, urządzaliśmy przyjęcia dla przyjaciół. Ale lubiliśmy też pójść do dobrej restauracji. Wszystko robiliśmy razem. A jak byliśmy w Nowym Jorku, to w wolnych chwilach wyjeżdżaliśmy za miasto. Sesje zdjęciowe były bardzo męczące, więc jak Agnieszka wracała, to marzyła tylko o kąpieli i łóżku. Chciała się wyspać.

To prawda, iż kochała samochody?

Uwielbiała je, dlatego zawsze mieliśmy dużo samochodów. Najwięcej chyba osiem. Ciągle je zmienialiśmy. Kiedyś poszliśmy na prezentację nowego pontiaca firebirda. Czerwony model z wystawy strasznie się Agnieszce spodobał. Do sprzedaży miał wejść dopiero za kilka miesięcy. Szef pontiaca, na którym Agnieszka zrobiła duże wrażenie – rozpoznał ją, bo jej twarz była wtedy w Nowym Jorku niemal na każdym kroku – zrobił dla niej wyjątek i powiedział, iż po wystawie ten samochód będzie jej. Agnieszka zażyczyła sobie grubsze felgi i czerwone siedzenia ze skóry. Dwa tygodnie później jeździła samochodem, jakiego nikt wtedy jeszcze nie miał. Amerykanie zatrzymywali nas i pytali, skąd mamy auto, którego nie można jeszcze kupić. Po roku je sprzedaliśmy.

archiwum Fundacji Aga

Modelka uwielbiała samochody

Chciała być aktorką?

Tak, bo wiedziała, iż kiedyś modeling się skończy. Miała choćby zdjęcia do serialu „Pokój 107”. Miała zagrać w „Pułapce” z Markiem Kondratem, a także szykowali ją do roli Heleny w „Ogniem i mieczem”. Miała przed sobą karierę filmową.

Kiedy pan zwrócił uwagę na Agnieszkę? Bo to nie była miłość od pierwszego wejrzenia.

No nie była. Pierwszy raz zobaczyłem ją, gdy przyszła na wybory Miss Wrocławia, których byłem głównym organizatorem. Agnieszka nie za bardzo mi się podobała. Była taka chuda, a mnie się wtedy podobały dziewczyny o bardziej kobiecych kształtach. Miałem inną faworytkę, ale cała komisja była za Agnieszką. Nie pamiętam już, czy machnąłem ręką i też na nią zagłosowałem, czy się wyłamałem. To bez znaczenia, bo Agnieszka i tak wygrała. Później, jako iż byłem szefem wyborów, dużo czasu spędzaliśmy razem. Zaczęły się oficjalne spotkania w przedszkolach, szpitalach, księgarniach. Potem były wybory Miss Dolnego Śląska, które Agnieszka też wygrała. Wtedy zacząłem ją zauważać. Mówiłem sobie: „Mieli rację, fajna dziewczyna z tej Agnieszki”.

Kiedy zaiskrzyło?

Gdy Agnieszka zaczęła mi się podobać, miałem inną dziewczynę. Wszystko jednak zmieniło się podczas sylwestra, który po raz pierwszy był organizowany na wrocławskim Rynku. Agnieszka jako miss witała Nowy Rok z prezydentem Wrocławia Bogdanem Zdrojewskim. Moja dziewczyna musiała wyjechać do Wielkiej Brytanii do rodziny. Poprosiła Agnieszkę, żeby się mną zaopiekowała. I Agnieszka się mną zajęła. A potem wzięliśmy ślub.

A zaczęło się od sylwestra we Wrocławiu. Pierwsze przytulenie. Pierwszy pocałunek. Motyle w brzuchu, szybsze bicie serca i mokre ręce. Wtedy już wiedziałem, iż zakochałem się w tej dziewczynie.

archiwum Fundacji Aga

Agnieszka i Jarosław pobrali się w Nowym Jorku

Zmienił się pan przy Agnieszce?

Zostałem aniołem. Przestałem się oglądać za innymi dziewczynami. Skończyłem z całym dotychczasowym życiem.

Stawiała panu jakieś ultimatum?

Jak zostaliśmy parą, dalej byłem organizatorem wyborów miss. Współorganizowałem też finał w Operze Leśnej. Któregoś dnia usłyszałem: „Albo ja, albo inne d***y”. Musiałem wybrać. Zostawiłem wszystko i wybrałem Agnieszkę. A potem razem wyjechaliśmy do Stanów Zjednoczonych.

Życie w USA

Wtedy otrzymać wizę to było coś.

Otóż to. Jedną z nagród wyborów Miss Polski był wyjazd na sesję fotograficzną do Nowego Jorku, do agencji Paris USA. Aga pojechała sama na kilka tygodni. Była wtedy już po zwycięstwie w Miss International w Tokio. W Ameryce usłyszała, iż jej tytuły nic nie znaczą. Że musi o nich zapomnieć, iż dla nich jest Agnieszką Kotlarską. Zwykłą dziewczyną. Powiedzieli jej, iż to, czy ktoś ją zauważy, zależy tylko od fotografów. Albo dostrzegą w niej potencjał, albo nie.

I dostrzegli.

Zrobili jej mnóstwo zdjęć. Wróciła do Wrocławia. Czekaliśmy na telefon. Minął jeden tydzień, potem drugi. Cisza. I gdy już myśleliśmy, iż z Ameryki nic nie wyjdzie, przyszedł fax z Nowego Jorku. Agnieszka dostała kontrakt i wizę. Bałem się, iż jak pojedzie sama, to znajdzie sobie jakiegoś milionera i zostanę sam. Musiałem więc, jak najszybciej, załatwić sobie wizę, żeby do niej dojechać.

Jak pan ją sobie załatwił?

Zacząłem od planu B. Najpierw pojechałem do Warszawy i załatwiłem sobie wizę meksykańską. Pomyślałem, iż jak mi Amerykanie odmówią, to pojadę do Meksyku i przez Tijuanę przejdę przez zieloną granicę i dotrę do Nowego Jorku.

Miałem jednak umówioną rozmowę wizową w konsulacie amerykańskim w Poznaniu. Przydzielono mi termin, numerek. Więc pojechałem spróbować. Pamiętam multum ludzi. Rozmawiałem z kimś w kolejce. Jak mówiłem, iż jestem kawalerem po trzydziestce, to słyszałem: „Człowieku zapomnij, iż ci wizę dadzą. Dla nich jesteś imigrantem. Każą ci próbować za rok”.

W końcu dostałem się do środka. Cztery okienka. W trzech przyjmowali mężczyźni, w ostatnim kobieta. Pani wicekonsul. Panowie co jakiś czas przyznawali wizę, a wicekonsul wszystkich odrzucała. Modliłem się, żeby tylko do niej nie trafić. Los chciał inaczej. Chwilę później siedziałem naprzeciwko niej. Dzieliła nas tylko pancerna szyba z dziurkami. Przysunąłem dokumenty. Popatrzyła na mnie, poprawiła okulary, uśmiechnęła się i zapytała, dlaczego chcę jechać do Ameryki. Opowiedziałem jej ze szczegółami historię miłości do Agnieszki. A na koniec dodałem, iż teraz to od niej zależy, czy to uczucie przetrwa. Ściągnęła okulary, otarła łzy, nasunęła je z powrotem i wydusiła z siebie: „No to jedź do Ameryki i kochaj tę swoją Agnieszkę”.

archiwum Fundacji Aga

Agnieszka Kotlarska podczas jednej z sesji

I poleciał pan do Agnieszki.

Wtedy podróż do Ameryki była jak lot w kosmos. Udało się jednak wszystko załatwić. Przyleciałem 4 lipca. Przez pierwszy miesiąc mieszkaliśmy w hotelu w samym środku Nowego Jorku. Ale gdy Agnieszka chodziła do pracy, szukałem nam innego lokum. gwałtownie poznałem Manhattan, Polonię, Amerykanów. Od jednej z pań usłyszałem, iż u nich w kamienicy jest wolne mieszkanie do wynajęcia. Dwa pokoje, łazienka, kuchnia. Czwarte piętro bez windy. 700 dol. miesięcznie. gwałtownie podpisałem umowę i przygotowywałem mieszkanie do normalnego życia. Agnieszce nic nie mówiłem, bo chciałem jej zrobić niespodziankę.

W końcu, gdy mieszkanie było już umeblowane, ugotowałem obiad, nakryłem do stołu i pojechałem do hotelu. Kiedy Agnieszka wróciła z pracy, powiedziałem jej, iż zjemy na mieście, iż chcę jej coś pokazać. Wzięliśmy taksówkę. Pojechaliśmy przed kamienicę. Weszliśmy do góry. Otworzyłem drzwi kluczem i przeniosłem ją przez próg. Powiedziałem: „Chciałem ci zademonstrować nasze pierwsze mieszkanie na Manhattanie”. Agnieszka była przeszczęśliwa. W tym mieszkaniu spędziliśmy najlepsze chwile naszego życia.

Nie chcieliście zostać w USA na stałe?

Chcieliśmy być obywatelami świata, mieszkać trochę we Wrocławiu, a trochę tam. Pół roku byliśmy w Stanach, przyjeżdżaliśmy na dwa miesiące do Polski i z powrotem lecieliśmy do Ameryki. Tu mieliśmy dom na Maślicach, a tam najpierw mieszkanie na Manhattanie, a potem kupiliśmy dom z basenem w New Jersey, po drugiej stronie Manhattanu. W spokojnej amerykańskiej uliczce. W 1996 r. też przyjechaliśmy do Wrocławia na wakacje. We wrześniu mieliśmy wracać, bo Agnieszka miała podpisać kolejny kontrakt. Wcześniej jednak została zamordowana.

Agnieszka była na topie, gdy zaszła w ciąże. Nie było żadnych nacisków ze strony agencji reklamowych?

Nie. Mówili tylko: „Ty wybierasz”. A dla nas wybór był oczywisty. Gdy Agnieszka im o tym powiedziała, usłyszała: „Będziemy na ciebie czekać”. Do piątego miesiąca ciąży Aga pracowała normalnie. Robiła sesje, zdjęcia. W ogóle nie było widać u niej brzucha. Pewnego dnia wróciłem do domu, a tam wszystkie ubrania porozrzucane. Agnieszka pakowała walizki. Powiedziała: „Jarek, podjęłam decyzję, jedziemy do Polski. Urodzę we Wrocławiu. A potem wrócimy do Stanów”.

Lubiła postawić na swoim?

Taka była jej wola, a ja nie chciałem się jej sprzeciwiać. Mało się o tym mówi, ale ona naprawdę była wielką patriotką. Niepisaną ambasadorką Polski w świecie. Wszędzie się odnosiła ze swoją polskością. Zawsze mówiła: „Jestem Polką, a Polska to piękny kraj”. A jak ktoś źle mówił o Polsce, to od razu stawała w obronie swojego kraju. Często podkreślała, iż Polska ma wszystko, poza dolarami.

„Dostała jeszcze sześć tygodni życia”

To pan jej odradził lot z Nowego Jorku do Paryża w lipcu 1996 r.? Tamten samolot spadł i wszyscy zginęli.

Zginęły modelki, fotograf Agnieszki i cała ekipa, która leciała na sesję. Wszyscy pasażerowie. Byliśmy wtedy we Wrocławiu, gdzie akurat uruchomiono bezpośrednie połączenie do Paryża. Nie wiedziałem więc sensu, żeby leciała do Paryża przez Nowy Jork. Nie poleciała. A następnego dnia dowiedzieliśmy się o katastrofie. Agnieszka dostała jeszcze sześć tygodni życia.

Kiedyś w jakimś artykule austriacki doktor przekonywał, iż to był spisek CIA, ponieważ dwie osoby nie wsiadły do tego samolotu. Agnieszka i jakiś Austriak. On zginął dwa tygodnie później w wypadku samochodowym, a miesiąc potem Agnieszka została zabita.

A jak pan podchodzi do teorii spiskowych?

Bardzo sceptycznie. Zawsze zdawało mi się, iż to był czysty przypadek. Jednak czym człowiek starszy, tym ma w głowie coraz więcej znaków zapytania.

Co po śmierci Agnieszki stało z domem na Braniewskiej?

Sprzedałem go. Ten dom bez Agnieszki był pusty. Zimny. Straszny. Nie mogłem tam mieszkać bez niej. Jakieś półtora miesiąca po jej śmierci razem z Patrycją i moją mamą wyjechaliśmy do Francji.

„To dla jej bezpieczeństwa”

Patrycja pamięta mamę? Czy zna ją jedynie z opowiadań i fotografii?

Patrycja zna mamę tylko ze zdjęć i opowiadań. Nie pamięta jej. Do szóstego roku życia praktycznie jej nie wspominaliśmy. Gdy ktoś ją pytał o mamę, to mówiła, iż ona ma tylko tatę i babę. O Agnieszce zaczęliśmy rozmawiać, gdy Patrycja szła do pierwszej klasy. Mówiłem jej, iż się kochaliśmy. Opowiadałem, kim była i czym się zajmowała.

Wzięliśmy ją na grób Agnieszki. Powiedziałem: „Patrycja, tu leży twoja mama. Teraz jest aniołem i patrzy na ciebie z nieba. Możesz jej opowiadać o wszystkim, nie odpowie ci, ale będzie cię słyszeć”. I później chodziliśmy na cmentarz, Patrycja siadała na ławeczce i mówiła do grobu, co się u niej wydarzyło. Chciała, żeby mama była ze wszystkim na bieżąco. Mówiła: „Ja wiem, iż ty nie możesz mi odpowiedzieć, ale w ogóle się tym nie przejmuj”. Człowiekowi łzy do oczu napływały, kiedy to słyszał.

archiwum Fundacji Aga

Patrycja zna mamę jedynie ze zdjęć

Kiedy pan wyznał jej prawdę i powiedział, jak Agnieszka zginęła?

Jak już była starsza, to powiedziałem jej, jak zginęła jej mama. Wszystko bardzo stopniowaliśmy. Teraz jest już dorosłą kobietą. W tym roku będzie mieć 30. Skończyła studia, mieszka w Stanach Zjednoczonych, jest dziennikarką motoryzacyjną i uwielbia samochody.

Tak jak jej mama.

Dokładnie tak samo.

Widzi pan w niej Agnieszkę?

Do mamy jest podobna z charakteru. Niektórzy mówią, iż ma oczy Agnieszki. I usta. Ale ja widzę w niej po prostu Patrycję.

Cały czas dba pan, by nigdzie nie przedostało się jej aktualne zdjęcie. Dlaczego?

Mogę pokazywać jej zdjęcia, jak była małą dziewczynką. Ale nie teraz. To dla jej bezpieczeństwa, żeby ten bandyta nie wiedział, jak ona wygląda. Ja też nie chcę zdradzać swojego obecnego wizerunku.

archiwum Fundacji Aga

Agnieszka z córką

Boi się go pan? Po wyroku Lisiewski krzyczał, iż jak wyjdzie, to pana dopadnie.

To niebezpieczny typ. Psychopata. Trzeba na niego uważać, bo on uwielbia noże. Przecież po wyjściu na wolność, zaatakował nożem Roma. Dlatego Patrycja mieszka za granicą. Ja tu mogę przebywać, ale ona nie.

Myśli pan, iż on dalej ma obsesję na punkcie Agnieszki, iż szuka pana i Patrycji?

Tak myślę. Przecież on jest informatykiem, więc pewnie przegląda internet, żeby tylko ustalić, gdzie przebywamy. A co z tymi dopiskami w książce Izy Michalewicz o zabójstwie Agnieszki? Zawierają takie szczegóły, które mógł znać tylko morderca. On dalej żyje tą sprawą. Dalej ma obsesję. To jest człowiek, który mnie wini za wszystko. A to on odebrał mi moją miłość.

Co by pan zrobił, gdyby stanął z nim twarzą w twarz?

Sam nic bym nie zrobił, ale gdyby mnie zaatakował, to bym się bronił. Jestem przygotowany na takie zajście.

Razem z córką założył pan Fundację Aga. Po co?

Chcemy pomagać osobom, które doświadczyły stalkingu. Dlatego też naszym celem jest powstanie ośrodka „Oazy spokoju”, w którym osoby, które doznały przemocy psychicznej, ale też fizycznej, znajdą pomoc psychologiczną i prawniczą. Będą miały dostęp do specjalistów, którzy pomogą im się odbudować, zapomnieć o ich gehennie. Nauczą się też samoobrony. Zależy nam, żeby wyjeżdżając z ośrodka, byli pewni siebie, mieli nową energię i chęć do życia.

Ośrodek ma powstać za granicą, ale nie chce pan mówić, gdzie dokładnie. Dlaczego?

Chodzi o bezpieczeństwo poszkodowanych, którym będziemy pomagać. W Polsce ich prześladowcy mogliby ich znaleźć, a za granicą będzie im trudniej, szczególnie iż nie będą znać adresu ośrodka. Mamy już wstępną lokalizację. Mogę tylko powiedzieć, iż leży ona nad morzem, gdzie prawie przez cały rok jest ciepło i można wypoczywać.

Obecnie zbieracie fundusze na ośrodek. Ile potrzebujecie?

Potrzebujemy ok. 2 mln zł. Chcemy zebrać pieniądze od dobrych ludzi, żeby kupić ten ośrodek, dostosować go i tam pomagać ofiarom stalkingu. Ludzie, w tym dzieci, popełniają samobójstwa, bo są „niszczeni” przez rówieśników, bo np. są inni. Już za parę miesięcy chcemy ruszyć ze spotkaniami w siedzibie naszej fundacji, by rozmawiać o tym problemie.

Ułożył pan sobie życie na nowo? Zakochał się ponownie?

Drugi raz się nie ożeniłem. Jedyną moją miłością była Agnieszka. Dopiero po latach stwierdziłem, iż warto mieć kogoś przy boku. Parę lat temu przez przypadek poznałem koleżankę Agnieszki. Zaprzyjaźniliśmy się i teraz jesteśmy razem. Niektórzy uważają, iż to Agnieszka nas połączyła i chciała, żeby tak było.

Kontakt z autorem: [email protected]

Idź do oryginalnego materiału